درمان آفت دهان با گل‌سرخ/ رفع کسالت بهاری با ورزش صبحگاهی/ عدم استفاده از غذاهای غلیظ و خونساز در فصل‌های گرم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60156
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۰۰
متخصص طب سنتی مطرح کرد
شاخص : متخصص طب سنتی با بیان اینکه باید در فصل بهار باید حد اعتدال را نگه داشت و پرخوری نکرد، گفت: در فصل‌های گرم نباید از غذاهای غلیظ و خونساز استفاده شود.

مرضیه بیگم سیاهپوش، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص اظهار کرد: در طب سنتی کارهایی در راستای حفظ سلامتی انجام می‌گیرد که به آ‌ن‌ها تدابیر گفته می‌شود، هوا یکی از این تدابیر است.

وی در ادامه توضیح داد: هوا نقش مهمی در سلامتی دارد که حکما در ابعاد مختلف در این مورد بحث شده است؛ فصل‌ها موضوع دیگری است که در دل هوا جا می‌گیرد.

متخصص طب سنتی بیان کرد:  تدابیر نیاز به شرایط  نرمال هر فصل دارد؛ بهار از نظر مزاجی معتدل است به اعتقاد بعضی فصل بهار دارای آب و هوایی گرم و مرطوب و مایل به اعتدال است، همانطو ر که در این فصل رشد و نمو صورت می‌گیرد این خرمی در بدن انسان هم اتفاق می‌افتد.

سیاهپوش با اشاره به اینکه تدابیر متناسب با مزاج خود فصل صورت می‌گیرد، گفت:  در تدابیر ۴ موضوع را باید درنظر بگیریم اول اینکه فعالیت بدنی‌ در بهار معتدل است یعنی بی‌فعالیت نباشیم و ورزش‌های سنگین انجام ندهیم البته این در مورد ورزشکاران متفاوت است.

ریواس، بهارنارنج و کنگر در فصل بهار بیشتر استفاده شود

وی توضیح داد: از نظر تغذیه هم باید حد اعتدال را در فصل بهار نگه داشت و پرخوری نکرد؛ غذاهای خیلی غلیظ  و خونساز مانند گوشت و بادنجان کمتر مصرف شود، بیماری‌های دموی از نظر مزاجی گرم و مرطوب هستند.

این متخصص طب سنتی اذعان داشت: بهار انسان را مستعد بیماری‌های دموی می‌کند، به همین دلیل موادی باید مصرف شود تا این ویژگی را از بین ببرد از ریواس، بهارنارنج و کنگر در این فصل بیشتر استفاده شود، در قدیم ریواس به صورت شربت و رب خیلی بکار ‌برده می‌شد اما امروزه زیاد رایج نیست.

Untitled

سیاهپوش افزود: خاصیت دیگر ریواس ضد صفرا بودنش است که می‌توان به صورت شربت یا رب نگهداری کرد و در تابستان که بیماری‌های صفراوی بیشتر می‌شود برای درمان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در بهار پاکسازی و اینکه همه افراد نیاز به پاکسازی دارند مورد بحث است، گفت: بهترین زمان پاکسازی اوایل فروردین است چون در زمستان خوراک غلیظ مصرف شده همانند آب مرغی که در یخچال سفت و ژله‌ای می‌شود در بدن وجود دارد و در بهار که هوا کم‌کم گرم می‌شود این مواد خلط مانند شروع به حرکت کرده و انجماد و سردی از بدن گرفته می‌شود.

این استاد طب سنتی خاطرنشان کرد: خواب و بیداری در حفظ سلامتی نقش مهمی دارد، در زمستان که هوا سرد و روز کوتاه است معتقدیم که در طول روز نباید خوابید اما وقتی وارد فصل‌های گرم می‌شویم نیاز به خواب بیشتر می‌شود.

حجامت در صورت قوی بودن بنیه افراد توصیه می‎شود

سیاهپوش اضافه کرد: البته خواب روز باید به اندازه رفع خستگی باشد، اینکه در فصل بهار کسالت و خواب زیاد می‌شود به خاطر گرما و رطوبتی است که وجود دارد و برای از بین بردنش ورزش صبحگاهی توصیه می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: حساسیت‌ها در فصل بهار به خاطر گرده‌افشانی گیاهان است که بستگی به توان بیمار دارد و آلرژی که در فرد جوان یا کودک  بوجود می‌آید در دیدگاه طب سنتی متفاوت است، اگر فرد جوان‌تر و نشانه‌ها کمتر باشد استفاده از دمنوش‌هایی همانند بابونه و گل‌گاوزبان توصیه می‌شود در صورت قوی بودن بنیه می‌توان حجامت را تجویز کرد اما اگر کودک یا خانم با بنیه ضعیف باشد دمنوش‌ها و تدابیر تغدیه‌ای را توصیه می‌کنیم.

این متخصص طب سنتی در بحث حفاظت از پوست بیان کرد: به دلیل پوششی که در ایران رایج است کمبود ویتامین D در افراد بسیار است و استفاده از ضدآفتاب نیز این موضوع را تشدید می‌کند، بدن باید در معرض آفتاب قرار گیرد فقط آفتاب ظهر تابستان شدید و مضراست؛ کمبود ویتامین D با مصرف دارو و خوراکی و ورزش جبران نمی‌شود بلکه باید قرص ویتامینه مصرف شده و از آفتاب مستقیم تامین شود.

سیاهپوش درباره کک و مک ایجاد شده بر روی پوست گفت: کک و مک‌ها یا آفتابی و یا نژادی است در صورت آفتابی بودن باید پوست در برابر آفتاب حفاظت شود گاهی اوقات لکه‌ها جنبه هورمونی دارد که باید درمان شود صحبت از لک است  اما در پشت آن بیماری‌های زیادی نهفته است مانند بیماری کبد و بیماری‌های سوداوی که تولید لک می‌کنند.

وی در پایان با بیان درمان آفت دهان اضافه کرد: آفت دهان اگر منشاء دموی داشته باشد از دیدگاه طب سنتی در بهار بیشتر اتفاق می‌افتد و راه درمان این است که کمی گل سرخ را در سرکه جوشانده  و در دهان مز‌مزه شود، این کار اثر تسکین‌دهی زیادی دارد.

انتهای پیام/۷۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار