در نهایت، دست دادن اتفاق افتاد، فقط با «حسن روحانی» نبود! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 73777
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۶:۰۱
شاخص : «اوباما در گامی به سوی روابط بهتر آمریکا و ایران، با ظریف دست داد ... در نهایت، دست دادن اتفاق افتاد؛ فقط با "حسن روحانی" نبود.»

به گزارش پایگاه شاخص ، برخی رسانه های جهانی و منطقه ای با انتشار گزارش هایی به ملاقات “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان و “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل پرداخته اند.

 پیش از این رویترز گزارش کرده بود که آقای روحانی در دیدار روز جمعه خود با جمعی از اصحاب رسانه آمریکایی در هتلی در نیویورک در پاسخ به سوالی درباره احتمال دست دادن یا دیدار با اوباما در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک گفته است: «مشکلات بین ایران و آمریکا با دست دادن او و اوباما حل نمی شود.»

اما امروز پایگاه صهیونیستی “هاآرتص” در خبری تحت عنوان “اوباما و وزیر امور خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، دست دادند” نوشت: «این اولین باری است که پس از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ رئیس جمهور آمریکا با یک مقام ارشد ایرانی دست می دهد.»

خبرگزاری آمریکایی “بلومبرگ” (Bloomberg) نیز در گزارشی تحت عنوان “اوباما در گامی به سوی روابط بهتر آمریکا و ایران، با ظریف دست داد” به این موضوع پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «در نهایت، دست دادن اتفاق افتاد؛ فقط با “حسن روحانی” نبود.»

این خبرگزاری آمریکایی با استناد به گفته های یکی از مقامات دولت آمریکا که با توجه به حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود، نوشت: «در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گمانه زنی های زیادی در رابطه با اینکه “آیا پرزیدنت اوباما و همتای ایرانی او پس از دستیابی موفقیت آمیز به توافق هسته ای با یکدیگر دست خواهند داد یا خیر؟” وجود داشت. در نهایت این “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران بود که این ژست تاریخی را تجربه کرد.»

 در ادامه این گزارش پس از نقل اظهارات اخیر رئیس جمهور کشورمان در رابطه با روابط ایران و آمریکا، از جمله اینکه “وضعیت [پس از توافق هسته ای] به کلی تغییر کرده است … خیلی قدم ها باقی مانده است که باید برداشته شود و راه درازی تا عادی سازی روابط بین ایران و آمریکا وجود دارد” نوشت: «بنابراین، دست دادن چه معنایی می تواند داشته باشد؟ عملی به ظاهر عادی، می تواند بیش از واژه ها در حوزه دیپلماسی معنا داشته باشد؛ به ویژه میان دشمنان سابق.»

این پایگاه آمریکایی در ادامه به دست دادن “یاسر عرفات” با “اسحاق رابین” و همچنین “ریچارد نیکسون” و مائو تسه تنگ” اشاره می کند.

اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل و یاسر عرفات رهبر فلسطینیان در نوامبر سال ۱۹۹۳

 ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در حال دست دادن با مائو تسه‌تنگ رهبر حزب کمونیست چین در فوریه ۱۹۷۲

 پایگاه خبری شبکه “ای بی سی نیوز” آمریکا (ABC News)  نیز ضمن اشاره به صحبت تلفنی روحانی و اوباما در سال ۲۰۱۳، دست دادن ظریف و اوباما را اولین مورد از مصافحه یک رئیس جمهور آمریکایی و مقام ارشد دیپلماتیک ایرانی پس از انقلاب اسلامی عنوان کرده است.

 بی بی سی فارسی نیز ضمن انعکاس این خبر تحت عنوان “ظریف و اوباما در راهروی سازمان ملل دست دادند”، نوشت: «”باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا و “محمد جواد ظریف” وزیر خارجه ایران در راهروی سازمان ملل متحد به طور اتفاقی به هم برخورده و برای لحظاتی با هم صحبت کرده اند. بهمن کلباسی خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل متحد می گوید که یک مقام ارشد کاخ سفید اکنون این خبر را تایید کرده است.»

خبرگزاری “ترند” آذربایجان (Trend) نیز در این رابطه نوشت: «مقامات ایرانی می گویند ملاقات “ظریف” و “اوباما” بدون برنامه ریزی قبلی بوده است.»

برخی پایگاه خبری از جمله “رادیو اروپای آزاد” (Radio Free Europe)، “اکونومیک تایمز” (Economic Times)، “یاهو نیوز” (Yahoo News) و … نیز با عناوین مختلف به انعکاس این خبر پرداختند.

 منبع : جام نیوز

انتهای پیرام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “در نهایت، دست دادن اتفاق افتاد، فقط با «حسن روحانی» نبود!”

  1. امیران گفت:

    دست دادن در یک دیدار اتفاقی انجام گرفت ، باز شدن نیش ظریف هم از دیدن کدخدا اتفاقی صورت گرفت ، آقایان دروغ گو . براستی آن جانباز عزیز در دیدار باحضرت آقا فرمودند مذاکرات در واقع قرار گرفتن پای آمریکائی ها لای درب جمهوری اسلامی است برای ارتباطات بعدی . مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر فتنه چی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار