در ۶۰۰ سایت خبری ایران چه می‌گذرد؟+تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 80583
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۱
شاخص : فرهنگ رسانه - در دنیای مدرن امروزی، همه چیز در حال مجازی شدن است و دنیای خبر و اطلاع رسانی هم از این قاعده مستثنی نیست.

شاخص نیوز: به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کشور ایران به عنوان یکی از برترین کشورهای خاورمیانه از لحاظ وب سایت های خبری است که صدها وب سایت خبری در نقاط مختلف کشور، مشغول تولید و منتشر کردن شبانه روزی اخبار هستند.

«سامانه رصد و تحلیل آنلاین پایشگر» که به تحلیل داده های فضای مجازی می پردازد در یک فاز تحقیقاتی، به بررسی خبرهای منتشر شده در بستر وب سایت های خبری در طول یک ماه گذشته پرداخته و بررسی و تحلیل حدود یک میلیون خبر پرداخته است.

در این تحقیق حدود ۶۰۰ وب سایت خبری متفاوت مورد رصد و تحلیل قرار گرفته اند. لازم به ذکر است وب سایت هایی که مخصوص جمع آوری خودکار و ماشینی خبرهای منتشر شده توسط دیگر منابع خبری هستند در این آمار حضور ندارند. همچنین در این فاز، فقط خبرهای منتشر شده مورد بررسی قرار گرفته است و در فاز بعدی به جدا سازی و بررسی اخبار تولیدی و کپی و تحلیل آنها پرداخته خواهد شد.

طبق آمار «سامانه رصد و تحلیل آنلاین پایشگر» در یک شبانه روز بطور متوسط حدود ۳۰هزار خبر توسط وب سایت های خبری منتشر می شود. این رقم اخبار منتشره در روزهای عادی است و در روزهای تعطیل، این رقم حدودا نصف یا کمتر می شود بطوری که در روز پنجشنبه بطور متوسط این رقم به حدود ۲۰ هزار خبر می رسد و در روز جمعه بطور متوسط کمتر از ۱۴ هزار خبر منتشر می شود.

بر اساس داده کاوی های صورت گرفته، بطور متوسط ۱۲هزار خبر را فقط ۱۰ رسانه منتشر می کنند که طبق این آمار، ۴۰ درصد کل اخبار فقط توسط ۲ درصد از وب سایت های خبری منتشر می شود. این ۱۰ وب سایت خبری به ترتیب عبارتند از: روزنامه خراسان، خبرگزاری فارس، خبرگزاری صدا و سیما(واحد مرکزی خبر)، خبرگزاری ایرنا، دولت بهار، خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری مهر، باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری ایسنا و مشرق نیوز. ۷ خبرگزاری و ۳ وب سایت خبری این گروه را تشکیل می دهند که خبرگزاری ها بیشتر خبرهای تولیدی خود را منتشر می کنند و وب سایت های خبری بیشتر به باز نشر اخبار تولیدی خبرگزاری ها می پردازند. روزنامه خراسان که در صدر آمار انتشار خبر در یک روز قرار دارد بیشتر به بازنشر خبر های دیگر خبرگزاری ها می پردازد. خبرگزاری فارس نیز در صدر جدول برترین خبرگزاری ها از لحاظ تولید و انتشار خبر قرار دارد.

در میان لیست ۶۰۰ تایی منابع خبری، حدود ۷۰ وب سایت خبری فیلتر وجود دارند که روزانه بطور متوسط کمتر از ۵۰۰ خبر تولید و منتشر می کنند که سهمی ۲ درصدی از کل خبرهای منتشره را دارند.

در بخش دیگری از این گزارش به بررسی تولید و انتشار خبر در ۲۴ ساعت شبانه روز پرداخته شده است. بر اساس داده کاوی های صورت گرفته، بطور متوسط ساعت ۱۱ تا ۱۲ نیمروز، پرترافیک ترین ساعت خبری و ساعات ۳ تا ۵ نیمه شب به عنوان کم خبرترین ساعات شبانه روز هستند. اما نکته جالب در این آمار شاید تولید و انتشار متوسط بیش از ۲ هزار خبر در نیمه شب یعنی بین ساعات ۱۲ نیمه شب تا ۶ صبح است که تقریبا همه خواب اند اما خبرها همچنان در حال انتشار هستند.

اما در میان ایام هفته، بطور متوسط دوشنبه ها بیشترین تعداد خبر، تولید و منتشر می شوند و روزهای پنجشنبه و جمعه کم خبرترین روزهای هفته هستند.

 

منبع:خبر انلاین

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار