دشت الله آباد در حال تبدیل شدن به بیابان/ میزان آلایندگی هوای قزوین زیر ۱۰۰ است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 92794
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
مدیرکل محیط زیست استان:
شاخص : مدیرکل محیط زیست استان قزوین با اعلام اینکه میزان آلایندگی هوای قزوین زیر ۱۰۰ است گفت: متاسفانه کانون هایی چون دشت الله آباد واقع در جنوب استان در حال تبدیل شدن به بیابان است.

سیاوش شمسی پور در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به آلودگی های اخیر قزوین و نزدیکی استان به پایتخت، بیان کرد: ایستگاه سنجش آلودگی و جدول شاخص ها بیانگر هوای پاک استان است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه AQI شاخص سنجش آلودگی است، افزود: ایستگاه ها پارامترهای اندازه گیری شده را با استفاده از این شاخص محاسبه کرده و اگر این میزان زیر ۱۰۰ باشد هوا سالم و پاک خواهد بود که این شاخص در استان حدود ۴۰ است.

این مسئول بابیان اینکه وضعیت مساعد هوای استان نباید موجب غفلت از برنامه ها شود، گفت: طرح جامع کنترل آلودگی هوای قزوین تهیه و در حال تصویب است که طبق این طرح آیتم های مختلف اعم از کنترل خودروها، صنایع آلوده کننده هوا، گسترش فضای سبز، ناوگان های حمل و نقل عمومی و… در نظر گرفته شده است.

شمسی پور با اشاره به آلودگی خودروها، ابراز کرد: وسایل نقلیه یکی از آلاینده های اصلی در کلان شهر ها بوده که حدود ۷۰ درصد آلودگی ها را به خود اختصاص داده و برای حل این مشکل بایستی در خصوص چرخه تولید خودرو ها و سوخت مصرفی آن ها تدابیری اندیشیده شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کلان شهر ها توزیع سوخت یورو ۴ شروع شده و بایستی طراحی موتورها جهت سوخت و ساز بهینه و معاینه فنی خودروها به درستی صورت گیرد.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین با تاکید بر ضرورت دسترسی به تکنولوژی روز، ابراز کرد: صنایع تولید خودرو بایستی در جهت ساخت محصولاتی سازگار با محیط زیست باشد که البته با توجه به شرایط حاکم در کشور بعد از لغو تحریم ها امید در تسریع این روند است.

این مسئول در خصوص نظارت سازمان بر عملکرد آلودگی کارخانجات قزوین، تصریح کرد: نظارت بر این بخش جزء وظایف سازمان بوده ولی واقعیت امر عدم وجود تکنولوژی روز در برخی صنایع همچون نیروگاه شهید رجایی است.

شمسی پور خاطر نشان کرد: تمام واحدهای بزرگ به سیستم پایش آنلاین متصل بوده و وضعیت خروجی این مراکز تحت کنترل قرار دارد.

وی در خصوص برخورد با واحدهای آلاینده، اضافه کرد: سازمان طی چندین مرحله اخطار و مهلت جهت رفع آلودگی اقدام به بازدید از مراکز کرده و در صورت عدم توجه به مراکز قضایی ارجاع داده می شوند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: خوشبختانه در حوزه آلاینده های گازی وضعیت مناسبی داریم ولی در زمینه ریزگردها در سال های اخیر مشکلاتی به وجود آمده است و اقداماتی چون بیابان زدایی توسط دستگاه های زیر ربط صورت گرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه منشا ریزگردها از داخل و خارج استان است، توضیح داد: منبع خارجی از استان های غربی، جنوبی و کشور های همجوار نشات گرفته و کانون هایی چون دشت الله آباد واقع در جنوب استان هم در حال تبدیل شدن به بیابان است.

شمسی پور اضافه کرد: درخت کاری از اقدامات منابع طبیعی در راستای بیابان زدایی است که البته محیط زیست نیز تعاملات سازنده‌ای با این سازمان داشته و برنامه کاشت گونه های بومی و سازگار با شرایط آب و هوایی و ایجاد فضای سبز شهری با سرانه یک متر مربع در سال را در دستور کار قرار داده است.

وی در خصوص تغذیه حیوانات در فصل سرما، گفت: یکی دیگر از وظایف محیط زیست رسیدگی به حیات وحش استان است که البته طبق سر شماری انجام گرفته خوشبختانه جمعیت وحوش  نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

این مسئول ادامه داد: امسال تنها در زمان بارش برف یک ماه پیش در منطقه باشکول مشکل تغذیه حیوانات وجود داشت که همکاران به صورت دستی توزیع علوفه را انجام دادند.

انتهای پیام/۷۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار