دعای این چهار نفر رد نمی‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58812
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۱۴
شاخص : پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «دعاى چهار نفر رد نمى شود و خداوند جلّ جلاله مى فرمايد: به عزت و جلالم سوگند كه گر چه به طول انجامد، اما...

به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، دعاها اقسامی دارند و شرایطی برای اجابت آنها نیاز است؛ در این میان هستند دعاهایی که اجابت آنها تضمین شده است.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «دعاى چهار نفر رد نمى شود: پیشواى دادگر، پدر براى فرزندش، دعاى انسان براى برادرش در غیاب او و ستمدیده. خداوند جلّ جلاله مى فرماید: به عزت و جلالم سوگند که گر چه به طول انجامد، اما عاقبت انتقام تو (ستمدیده) را بگیرم.»

همان حضرت (ص) فرموده اند: «دعاى کودکان امت من، در صورتى که به گناهان آلوده نشده باشند، مستجاب مى شود.»

امام حسن (ع) نیز می فرمایند: «کسى که قرآن بخواند دعایى مستجاب دارد، زود یا دیر.»

امام صادق (ع) درباره دعایی که مستجاب می شود، فرموده اند: «مبادا ستمگرى را در ستم کردن به مسلمانى ستمدیده، یارى رسانید؛ زیرا اگر شما را نفرین کند نفرینش مستجاب مى شود. جد ما رسول خدا صلى الله علیه و آله مى فرمود: همانا نفرین مسلمان ستمدیده اجابت مى شود.»

البته روایات در کنار تصریح بر دعاهایی که مستجاب می شوند، به دعاهایی نیز که مستجاب نمی شوند اشاره کرده اند.

پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «خداوند عزّ و جلّ فرموده است: هر مخلوقى که به کسى جز من متوسل شود، دستش را از اسباب آسمان ها و زمین کوتاه کنم و آن گاه چون چیزى از من بخواهد، عطایش نکنم و چون مرا بخواند، پاسخش ندهم.»

و نیز می فرمایند: «باید امر به معروف و نهى از منکر کنید و گرنه خداوند بدهاى شما را بر خوبانتان مسلط مى گرداند و در این صورت نیکانتان دعا مى کنند، ولى دعایشان مستجاب نمى شود.»

پی نوشت ها:
بحارالانوار
میزان الحکمه

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار