دلار ارزان شد، کالاها گران ماند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 179329
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
شاخص : سؤالی که ذهن جامعه را به خود مشغول کرده این است که چرا با وجود کاهش قیمت دلار قیمت کالاها کاهش نیافته و همچنان بر اساس قیمت قبلی ارز محاسبه می‌شود؟

به گزارش شاخص نیوز، افزایش یکباره قیمت ارز باعث ایجاد یک جهش در قیمت کالاها شد اما امروز که این افزایش قیمت کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته اثر آن را بر قیمت‌ کالاها نمی‌بینیم.

این مسأله سؤالات بسیاری را در ذهن مردم ایجاد کرده که باید به آن پاسخ داد، امروز مسؤولان  اطمینان می‌دهند که دولت سیاست‌های خود را برای کاهش قیمت‌ها  پیش می‌برد. بدیهی است قیمت در مقابل کاهش مقاومت نشان دهد اما این سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران هستند که باید راهکار عملیاتی و عملی این فرآیند را در پیش بگیرند و آرامشی را در بازار ایجاد کنند.

افزایش قیمت ساده، بازگشت آن سخت

در این زمینه مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان  اظهار کرد: در دنیای اقتصاد مفهومی به نام چسبندگی قیمت داریم که منظور از آن این است که قیمت به راحتی بالا می‌رود اما بازگشت آن سنگین است.

علیرضا شجاعی با بیان اینکه این موضوع به دلایل مختلف وابسته است، یکی از دلایل آن را وجود منفعت‌طلب‌ها دانست که به خاطر جلوگیری از کاهش سود خود نمی‌خواهند قیمت کالا کاهش یابد.

وی ادامه داد:‌وقتی قیمت‌ها متزلزل باشند زمینه سوء استفاده نیز فراهم می‌شود و در نهایت زمینه ایجاد فساد را فراهم می‌کند.

مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اینکه پیش‌بینی آینده نیز بر این مسأله تأثیرگذار است، تصریح کرد: برخی اوقات نزول قیمت ثبات دارد و باور آن وجود دارد که کاهش قیمت قطعی است اما اگر این اطمینان درباره آینده وجود نداشته باشد، کاهش قیمت نیز به سختی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در حال پیشبرد برنامه خود را برای کاهش قیمت‌هاست، ادامه داد: به تازگی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و انجمن صنفی بیش از ۶۰ حوزه تولید اطمینان خاطر داده که دلار کاهش یافته و در کانال ۱۰ هزار تومان قرار دارد.

شجاعی با بیان اینکه همه واحدهای صنفی باید نسبت به کاهش و اصلاح قیمت‌ها اقدام کنند، خاطرنشان کرد: دولت سیاست‌های خود را گام به گام پیش می‌برد؛ قیمت دلار نیز از بحران خارج شده و به حداقل دلار رسیدن است.

وی گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این بستر را فراهم می‌کند تا بتوان امر خلاف قانون را شناسایی کرده و برخورد مناسب صورت گیرد.

مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه امروز قیمت گوشت کیلویی ۷۵ هزار تومان ابلاغ شده است، اظهار کرد: اگر واحدهای صنفی خلاف این قانون عمل کنند با آنها برخورد می‌شود، در میدان دام هم فروش گوشت به مبلغ بیش از ۷۵ هزار تومان امکان پذیر نیست.

قیمت تمام شده کالا به عوامل مختلفی بستگی دارد

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز اظهار کرد: نرخ دلار به تنهایی در قیمت کالاها و خدمات تأثیرگذار نیست و مولفه‌های مختلفی مانند هزینه‌های جاری، اجاره و حمل و نقل در این مسأله مؤثر است.

مجید زرین‌دلاور با اشاره به اینکه دلار تأثیر غیر مستقیمی بر هزینه‌های تمام شده همه کالاها دارد، افزود: البته نظام قیمت‌گذاری پیچیدگی‌ها و ضوابط مختلفی دارد که بر قیمت‌ها تأثیرگذار است.

منبع:فارس

انتهای پیام /۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار