دلار در سرازیری/ رشد طلا با اهرم جهانی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 177678
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
شاخص : بازارهای مالی شهر در اولین روز معاملاتی هفته با دادوستدهای منفی در بازار بورس همراه شدند که عمده دلیلان نیز افت قیمت دلار در پایان هفته گذشته بود.

به گزارش شاخص نیوز: بازارهای مالی شهر در اولین روز معاملاتی هفته با دادوستدهای منفی در بازار بورس همراه شدند که عمده دلیلان نیز افت قیمت دلار در پایان هفته گذشته بود. بازار ارز روند با ثباتی را طی کرد و در برخی ارزها اندکی رشد ارزش مشاهده شد و قیمت سکه نیز در این روز به ارزش ۳ میلیون و ۹۰۰ تومان رسید.

در این میان مهم‌ترین اخباری که از گوشه و کنار بازارهای مالی شنیده شد و بر نوسانات این روز بازارها تأثیر گذاشت به ترتیب به رشد ۴۸ درصدی پرداخت تسهیلات در ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، سقوط قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی، افزایش اندک قیمت سکه و ارز در بازارهای داخل، افزایش ۱۰ درصدی قیمت طلای جهانی، تعیین قیمت ۲ هزار تومانی برای هر کیلو شیرخام، عرضه اولیه سهام شرکت گوهر زمین در بازار فرابورس ایران، افزایش قیمت لبنیات در بازار کالا، بازگشت تولید به کارخانه هپکو، واریز یارانه آبان ماه در تاریخ ۲۶ آبان، عقب‌گرد شاخص بورس و افت ارزش سهام در بازار سرمایه اختصاص داشت.

عقب‌گرد ۳ کاناله نماگر بورس

بازار بورس در این روز کاری شاهد افت شاخص و کاهش ارزش سهام در اکثر نمادهای مطرح بازار بود. این روند منفی در پی نوسانات منفی قیمت دلار در پایان هفته گذشته به وقوع پیوست. در این میان بیشترین افت ارزش در نمادهای فولاد، کگل و شبندر که هر سه از نمادهای شاخص ساز و مطرح بازار هستند؛ به وقوع پیوست. برآیند دادوستدهای این روز به عقب‌گرد ۳ هزار و ۱۷۵ واحدی شاخص بازار بورس منجر شد.

در این روز تعداد ۲ میلیارد و ۴۴ میلیون سهم و ورقه بهادار در دست فعالان بازار به گردش درآمد که ارزش این میزان سهام معامله شده ۷ هزار و ۲۰۹ میلیارد ریال رقم خورد.

بیشترین تقاضا به سمت نمادهایی نظیر کند، خریخت و آپ روانه شد و در مقابل نمادهای وبملت، شفن و قشرین بیشترین عرضه‌ها را به خود اختصاص دادند. تمرکز فعالان بازار برای خرید سهام در این روز کاری معطوف به نمادهای کوچکی بود که مورد حمایت قرار گرفت و افزایش ارزش سهام محقق شد.

در این روز همچنین بیشترین حجم داد و ستدها به ترتیب از آن نمادهای وتجارت، خساپا و وبملت شد. سه نماد وامید، آپ و کروی به دلیل رشد ارزش سهام در این روز، بیشترین افزایش ارزش بازار را از آن خود کردند و در مقابل نمادهای فولاد، کگل و شبندر افت ارزش بازار را رقم زدند.

بازار سهام در اولین روز کاری هفته شاهد ورود نماد تازه وارد کگهر بود که این نماد به جمع نمادهای فعال گروه کگهر پیوست و با ۵۸۰ درصد رشد ارزش نسبت به قیمت اسمی، در مرحله کشف قیمت به ارزش ۶۸۰ تومان رسید. تعداد ۶۱۵ میلیون سهم از کل سهام این شرکت در این روز مورد معامله قرار گرفت.

معاملات این روز گروه کانه‌های فلزی در اکثر نمادها با روند منفی همراه شد و رشد عرضه‌ها بر تقاضا غلبه کرد. کچاد، کگل، ومعادن و کنور نمونه‌ای از نمادهای منفی این روز بودند.

گروه فلزات در این روز کاری در اکثر نمادها دادوستدهای منفی را مشاهده کرد و همین امر باعث شد تا اکثر سهام شرکت‌های فعال این گروه کاهش ارزش را رقم بزنند. فولاد، ذوب، فملی و وتوکا نمونه‌ای از نمادهی قرمز پوش این گروه بودند.

در گروه قند و شکر نیز سه نماد قشرین، قشیر و قنیشا توانستند در بازار منفی این روز دادوستدهای مثبتی را به ثبت برسانند و در مقابل نمادهای دیگری نظیر قزوین، قثابت و قشکر با جو منفی بازار همراه شدند و ارزش سهام خود را از دست دادند.

اکثر نمادهای گروه شیمیایی ارزش سهام خود را از دست دادند که در این میان تاپیکو، پارس، شاراک و زاگرس از آن دست نمادهای بودند که با جو منفی بازار همراه شدند. شبصیر، شپترو و شتوکا نیز از آن دست نمادهایی بودند که توانستند در جو منفی بازار با معاملات مثبتی همراه شوند.

در بخش بازار فرابورس نیز داد و ستدها به همین صورت ثبت شد و برآیند معاملات نیز به افت ۴۵ واحدی شاخص این بازار ختم شد. این نماگر در پایان اولین روز کاری هفته بر سکوی یک هزار و ۹۱۱ واحد تکیه زد و به این ترتیب بار دیگر روند نزولی را در پیش گرفت.

در ثبت این میزان افت نقش نمادهایی نظیر مارون، زاگرس، ذوب و هرمز پررنگ‌تر از سایر نمادها بود. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ثبت رسید که ارزش این میزان سهام معامله شده ۸ هزار و ۱۱۲ میلیارد ریال تعیین شد.

به گفته یکی از تحلیلگران بازار سهام، افت قیمت دلار به طور مستقیم و غیرمستقیم فعالیت شرکت‌هایی را که در زمینه صادرات فعال هستند و قیمت محصولات آن‌ها به نوعی تحت تأثیر قیمت‌ها جهانی است را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این امر می‌تواند قیمت سهام این شرکت‌ها را نیز دستخوش تغییرات کند.

افزایش قیمت سکه

سکه تمام بهار آزادی علی رغم افت قابل توجهی که در پایان هفته گذشته تجربه کرده بود، در داد ستدهای این روز تحت تأثیر معاملات انس طلا در محیط بین‌الملل بار دیگر روند افزایش را طی کرد و در آخرین معاملات به کانال ۴ میلیون تومان بازگشت.

بر همین اساس قیمت آخرین معامله سکه طلا در بازار طلافروشی‌های شهر ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان تعیین شد که نسبت به روز کاری قبل افزایش قیمت ۱۱۰ هزار تومانی را به نمایش گذاشت. نیم‌سکه و ربع‌سکه بهار آزادی نیز به ترتیب در قیمت‌های ۲ میلیون و ۲۰ هزار تومان و یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان داد و ستد شدند. تغییرات قیمت این دو بخش نیز به ترتیب ۷۰ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان برآورد شد.

در این روز همچنین ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار در آخرین دادوستدها به ۳۶۹ هزار و ۶۲۰ تومان رسید که ۲۵ هزار و ۳۶۰ تومان نسبت به روز گذشته افزایش نرخ را تجربه کرد.

بازگشایی صبحگاهی دلار در کانال ۱۱۰۰۰ تومانی

هر دلار آمریکا علی رغم لمس کانال ۱۱ هزار تومان در معاملات ابتدایی این روز و افت قابل توجه قیمت در دادو ستدهای پایان هفته کاری قبل، در این روز کاری بار دیگر به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت و افزایش قیمت را تجربه کرد.

هر دلار آمریکا در آخرین معاملات در قیمت ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان در صرافی‌های شهر خریداری می‌شد و در قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان نیز به فروش می‌رسید. یورو نیز دیگر ارزی بود که رشد قیمت را تجربه کرد. هر یورو به ارزش ۱۴ هزار و ۶۰۵ تومان رسید و درهم امارات نیز با ۱۹۰ تومان افزایش قیمت ۳ هزار و ۵۴۰ تومان ارزش‌گذاری شد.

منبع: تهران ۲۴

مطالب مرتبط

برچسب ها: ,,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار