دلایل افزایش قیمت در بازار آهن‌آلات - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 170716
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
شاخص : در شرایطی که میزان تولید میلگرد کشور در هر ماه حدود 2 هزار تن می باشد و میزان تولید سالانه این مقطع فولادی به دو میلیون و ...

به گزارش شاخص نیوز: در شرایطی که میزان تولید میلگرد کشور در هر ماه حدود ۲ هزار تن می باشد و میزان تولید سالانه این مقطع فولادی به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است، شاهد افزایش مجدد قیمت این محصول در بازار های داخلی هستیم که موجب ملتهب شدن بازار شده است. به دنبال این رشد قیمت ها و عدم کنترل بازار توسط مسئولین، طی یک هفته اخیر قیمت میلگرد کارخانه زاگرس حدود سی درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که بررسی وضعیت یک ماهه این کارخانه نشان می دهد که قیمت های این کارخانه تولید کننده در یک ماه اخیر هفتاد درصد رشد داشته است. شرایط بوجود آمده در بازار اهن الات بی سابقه بوده و موجب سردرگمی متقاضیان شده است. قیمت میلگرد اجدار چندی پیش در محدوده ۳۵۰۰ تومان قرار داشت و در یک ماهه اخیر قیمت این مقطع اهن به ۵۰۰۰ تومان نیز رسیده است که این میزان التهاب بسیار عجیب می باشد و اولین سوالی که ذهن متقاضیان و تولید کنندگان را درگیر آن می کند این است که آیا نظارتی بر قیمت های بازار وجود دارد یا خیر؟

وضعیت بوجود آمده و افزایش قیمت ها در بازار آهن الات در حدی است که در یک روز به صورت متوالی سه بار از سوی تولید کنندگان قیمت اعلام می شود که همین امر موجب ایجاد نا امنی در بازار شده است. در شرایطی که وضعیت بازار ناامن باشد، میزان معاملات با کاهش رو به رو می شود و از قدرت خرید و فروش تولید کننده و مصرف کننده کاسته خواهد شد.

اگرچه در اواسط هفته گذشته بسته جدید ارزی از سوی دولت اعلام گردید که تا کنون موفق به حل مشکلات این بازار نشده است و هنوز هیچ کنترلی بر قیمت محصولات فولادی وجود ندارد. طی هفته جاری قرار بر این است که با تعیین تکلیف از سوی دولت برای بسته جدید ارزی، عرضه هایی از سوی بورس کالا صورت گیرد که باید منتظر شد و دید که این عرضه های جدید چه تاثیری بر نرخ میلگرد و دیگر محصولات فولادی در بازار خواهد گذاشت.

اما پس از رسیدن به نیمه دوم مرداد ماه و اعمال دور اول تحریم ها بر علیه ایران، انتظار می رفت که قیمت ها در بازارهای داخلی با افزایش زیادی مواجه شود و این موضوع یکی از عوامل مهم تورم و افزایش قیمت محصولات فولادی باشد. اما این اتفاق رخ نداد و این عامل در حال حاضر نتواست تغییر چندانی در بازار هایمان ایجاد کند. اگرچه بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که موضوع تحریم ها در بلند مدت میزان تاثیرش را بر بازار ها نشان خواهد داد و موجب بروز نشانه های افزایش قیمت دربازار خواهد شد. یکی دیگر از مهم ترین دلایل افزایش قیمت ها در بازار، رشد بی رویه نرخ ارز و سکه در بازار ها بوده است که به تدریج موجب بالا رفتن قیمت ها در بازار های فولادی شده است.

منبع: ایران جیب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار