دوباره بوی ربنا می‌آید/ دل‌هایی که مهیای وصال‌ می‌شوند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61093
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷
سلام بر ماه رمضان
شاخص : ماه مبارک آمد، اي دوستان بشارت/ کز سوي دوست ما را هر دم رسد اشارت/ آمد نويد رحمت، اي دل ز خواب برخيز/ باشد که باقي عمر، جبران شود خسارت

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، شمارش معکوس شروع شد، تا چند روز دیگر سفره پرخیر و برکت ماه مبارک رمضان پهن می‌شود و در این روزها همه خود را برای استقبال و بهره‌مندی از این سفره عظیم آماده می‌کنند.

نگوییم؛ رمضان آمد بگوییم ماه رمضان آمد

رمضان اسمی از اسماء الهی است و نباید آن را به تنهایی ذکر کرد مثلا ً بگوییم رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه کرد. در این زمینه هشام بن سالم از حضرت امام محمد باقر (ع) نقل روایت می‌کند و می‌گوید: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابی جعفر امام باقر (ع) بودیم، پس سخن از رمضان به میان آوردیم.

 امام علیه السلام فرمود: نگویید این است رمضان و نگویید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامی از اسماء الله است که نمی‌رود و نمی‌آید که شیء زائل و نابود شدنی می‌رود و می‌آید، بلکه بگویید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم، اسم الله می‌باشد، و ماه رمضان ماهی است که قرآن در او نازل شده است و خداوند آن را «مثل» و «عید» قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ، عیسی بن مریم (س) را برای بنی اسرائیل مثل قرار داده است، و از حضرت علی بن ابی طالب (ع) روایت شده که حضرت فرمود: شما به راستی نمی‌دانید که رمضان چیست (و چه فضائلی در او نهفته است!)

چگونگی آماده شدن برای ماه مبارک رمضان

حجت‌الاسلام محمد کریمی به عنوان کارشناس مذهبی با اشاره به روش‌های معصومین برای  ورود به ماه مبارک رمضان گفت: اولین آمادگی روزه گرفتن است؛ به طوری که از امام صادق(ع) نقل شده که هر کس سه روز آخر از ماه شعبان را روزه بدارد و آن را به ماه رمضان وصل کند پروردگار روزه دو ماه شعبان و رمضان را برای او می‌نویسد و اجر و پاداش دو ماه را به او می‌دهد.

این کارشناس مذهبی هم‌چنین ایجاد آمادگی روحی با استغفار، ترک گناه و تلاوت قرآن را از دیگر روش‌ها ذکر می‌کند.

کریمی می‌گوید که به جا آوردن نماز مستحبی و نوافل یکی از مسائل عادی و روزمره آن بزرگواران بوده اما این اعمال در این ماه مبارک حالت مضاعف به خود می‌گرفت، تا آنجا که دعاهای مخصوصی توسط آنان در ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر خوانده می‌شد.

۱۳۹۴۵۳۸۵۹۲

دعاهای مخصوص ماه مبارک رمضان

این کارشناس مذهبی افزود: دعا در وقت دیدن هلال، ماه مبارک در وقت وارد شدن به ماه مبارک رمضان، دعای ابو حمزه ثمالی، دعای سحر، دعای صحیفه سجادیه، دعای وقت افطار، دعا در شب‌های نوزدهم و بیست و یکم، دعا به هنگام وداع با ماه رمضان، از جمله دعاهای مخصوص این ماه است.

علل و حکمت‌های روزه

حجت الاسلام موسی رجبی کمک به مستمندان را یکی از علل و حکمت‌های روزه‌داری در این ماه مبارک عنوان کرد و گفت: با ایجاد گرسنگی و تشنگی، یاد ضعیفان، مستمندان و تنگدستان و هم‌چنین روز قیامت برای فرد یادآوری می‌شود و این موجب خواهد شد تا هرکس به اندازه وسع خود به نیازمندان کمک کند.

وی اضافه کرد: نقل  است از حضرت زین‌العابدین(ع) که هر روز ماه رمضان را صدقه می‌داد.

این کارشناس مذهبی، حکمت و یقین، تقویت اخلاص، تقویت صبرو بردباری و تندرستی بدن را از دیگر حکمت‌ها عنوان می‌کند.

ماهی که سخاوت دل را به همراه دارد

حجت‌الاسلام امیر حسینی می‌گوید که انسان می‌تواند با کمک به مستمندان، افطاری دادن و آزادی اسیران دل خود را وسعت ببخشد و به خدای تعالی هر چه بیشتر نزدیک و نزدیک‌تر شود.

دعا به هنگام افطار

حجت‌الاسلام حسینی می‌گوید در این رابطه از پیامبر(ص) و ائمه(ع) دعاهای  خاصی در وقت افطار نقل شده است.

به طوری که نقل شده که پیامبر اکرم(ص) در وقت افطار این دعا را می‌خواندند: (اللَّهُمَ‏ لَکَ‏ صُمْنَا وَ عَلَی رِزْقِکَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا ذَهَبَ الظَّمَأُ وَ ابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَ بَقِیَ الْأَجْرُ.(الکافی، ج‏۴، ۹۵) یعنی بار خدایا برای تو روزه گرفتیم، و بر روزی تو افطار نمودیم، پس آن را از ما بپذیر.

هم‌چنین حضرت علی(ع) در وقت افطار می فرمودند که (بسم الله اللّهمّ لک صمنا و علی رزقک أفطرنا فتقبّل منّا إنّک أنت السمیع العلیم) یعنی خدایا برای تو روزه داشتیم، و بر روزی تو افطار کردیم. پس آن را از ما قبول نما، همانا که تو شنوا و دانایی.

معصومین چگونه افطار می‌کردند؟

حجت‌الاسلام رجبی یادآور شد: از امام باقر(ع) نقل شده که پیامبر اکرم(ص) با آب و خرما، و یا آب و رطب افطار می‌نمودند و اگر آن حضرت شیرینی و حلوا نمی‌یافت با آن افطار و گاهی با شکر که از نی گرفته می‌شد، افطار می‌کرد. و اگر آن را نمی‌یافت با آب ولرم افطار می‌کرد، و می‌فرمود که آن موجب پاکیزگی کبد و معده است و دهان را خوشبو می‌سازد که ریشه دندان و دید چشم را تقویت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ابن‌طاووس از امام باقر(ع) نقل می‌کند که حضرت علی(ع) دوست داشت که با شیر افطار کند.

۲_۹۰۰۵۰۹_L600

احیای شب قدر در ماه مبارک رمضان

این کارشناس مذهبی با اشاره به مهم‌ترین شب این ماه مبارک می‌گوید: شب پیش از روز ۱۹ یا ۲۱ یا ۲۳ و یا ۲۷ ماه رمضان است که سه اتفاق و یک رویکرد بزرگ در این شب به وقوع می‌پیوندد.

وی افز ود: نزول یک باره قرآن، تقدیر زندگی یک ساله آینده انسان‌ها، ضربت خوردن امام اول شیعیان علی‌بن‌ابی‌طالب در روز ۱۹ و به شهادت رسیدن او در روز ۲۱ ماه رمضان رویدادهای بزرگ این شب‌ها هستند .

رجبی عنوان کرد: بنابر آموزه‌های اسلامی خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن سفارش شده و دعا و استغفار به علت توجه فوق‌العاده خدا به بندگان برای بخشایش گناهان آنان در این شب توصیه شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: معصومین(ع) در شب‌های قدر شب زنده‌دار بودند، و نه تنها خود به احیای آن می‌پرداختند بلکه خانواده و کودکان و فرزندان خویش را به انجام آن وامی داشتند، روایت شده است که حضرت فاطمه زهرا(س) نمی‌گذاشت کسی از فرزندانش در آن شب به خواب رود، و آنان را با کمی غذا و ایجاد آمادگی از روز و با انجام استراحت در روز، آماده می‌ساخت، و می‌فرمود محروم کسی است که از خیر این شب محروم ماند.

وداع با ماه بخشندگی

این کارشناس مذهبی در ادامه خاطرنشان کرد: وداع با ماه رمضان، هرگز به معنای وداع با ویژگی‌های ارزشمند این ماه نیست. بنابراین، اگر صفات پسندیده‌ای هم‌چون پهن کردن سفره اطعام، حضور در محافل دینی، قرائت قران را به یادگار از این ماه حفظ کنیم برخاستن از سفره ضیافت‌الله برای عارفان دلداده حق سخت و ناگوار است.

چگونه باید وداع کرد؟

در روایت است که: «در توقیعی چنین سؤال شده وداع ماه رمضان چه وقت است؟ اصحاب ما در آن اختلاف نموده‌اند. بعضی آخرین شب از ماه را گفته‌اند و بعضی دیگر آخرین روز از آن هرگاه هلال ماه شوّال دیده شود.

جواب چنین است: «اعمال در ماه رمضان در شب‌های آن می باشد و وداع هم در آخرین شب آن واقع خواهد شد. پس اگر از کمی ماه بترسد آن را در دو شب قرار دهد.

انتهای پیام/۷۲۳۱/گ۲/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار