ایران جانبی

» دوره پیش‌دبستانی تا رسیدن به آرمان‌ها فاصله دارد
کد خبر: 199213
تاریخ انتشار: 16 نوامبر 2019 - 2:03
وزیر آموزش و پرورش در قزوین:
شاخص : وزیر آموزش و پرورش در قزوین گفت:خانواده‌ها باید از روز نخستین برتربیت فرزندان توجه داشته باشند و درواقع نقش اصلی تربیت به عهده‌خانواده‌بوده و آموزش و پرورش‌به آن کمک می‌کند،اما هم در دوره خانواده و هم در دوره پیش دبستانی تا رسیدن به آرمان‌ها فاصله داریم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص: محسن حاجی میرزایی در آئین افتتاحیه دومین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در دوره پیش دبستانی که امروز(شنبه) با حضور مسئولین کشوری و استانی در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: موضوع همایش بسیار مهم و اساسی در نظام تعلیم و تربیت است، برای پی بردن به اهمیت هویت باید درک درستی از جایگاه این موضوع در نظام جمهوری اسلامی،آموزش پرورش و سند بنیادین تحول آموزش و پرورش داشته باشیم.

وی ادامه داد: مردمانی رشد یافته و توانمند که نقش‌های خود را به‌خوبی ایفا می‌کنند، انقلاب اسلامی درصدد تمدن اسلتمی و پیشرفت این سرزمین است و برای عزت و سربلندی آن هدف دارد.

وزیر آموزش و پرورش ابراز کرد: جامعه‌ای که ارزش‌های بالای دینی در آن احیا شده و فرهنگ ظلم ستیزی و استکبارستیزی و حمایت از رنج دیدگان سرلوحه آن است، هر تلاشی که انجام می‌شود باید نسبت تلاش خود را با این هدف مشخص کند.

وی افزود: امروز فعالیت‌های مختلفی در عرصه‌های مختلف انجام می‌شود، اما سنگ بنا چ نقطه آغازین و بنیادین این اهداف به میزان و کیفیت یادگیری جامعه ارتباط دارد و از این رو برای تحقق اهداف بالا باید بر کیفیت یادگیری توجه شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: انسان‌ها با بهره‌گیری از ابزارهای سمع و بصر و فواد با طبیعت ارتباط برقرار کرده و پیامبران و رسل برای تعیین نحوه این ارتباط است.

وی گفت: توانمندی‌های فنآورانه و تکنولوژیکی توانستند رابطه انسان و طبیعت را بهبود بخشند و بر آن چیرگی پیدا کنند، اما نهادها زندگی انسان را پیش بینی پذیر کرده و اساس زندگی انسان را می‌سازند و درواقع کیفیت یک جامعه کیفیت نهادهای آن است و باتوجه به کارآمد و ناکارآمدی می‌توانند ما را در دست یابی به اهداف بلند راهنمایی کرده یا مانعی برای آن باشند.

حاجی میرزایی ادامه داد: نظام آموزشی درکارآمدتر کردن نهادها و تنظیم روابط انسان با طبیعت و ایجاد تکنولوژی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

وی بیان کرد: هویت یکی از محصولات و نتایجی است که در پرتو نهادهای جامعه شکل می‌گیرد، ذهن موجودی خلاق است و تمایزات در کیفیت دیزن،شنیدن و ادراک کردن در پرتو ذهن انسان‌ها شکل می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش اذعان کرد: این ابزارها باید خوب ببیند، خوب بشنود و خوب ادراک کند و این موضوع هدف معلمان و انبیا است و شیوه اقدام و زیستن و سبک زندگی متاثر از سازمان ادراکات ماست.

وی افزود: اگر چیزی که داریم مطلوب است نهادهای مطلوب آن را ساخته‌اند و عملکرد نامطلوب محصول نهاد ناکارآمد و ضعیف است.

این مسئول ابراز کرد: هویت وجه تمایز و محصول یادگیری و ارتباط با جامعه است و فهمی که جامعه از ما به ما منتقل می‌کند نقش مهمی در فهم خودمان دارد.

وی ادامه داد: مشکل برچسب زدن تاثیر ناشایستی بر روح و روان دانش آموزان دارد، رسالت آموزش و پرورش مداخله برای سازمان دهی بهتر این پدیده و ادراکات ماست و باید به دانش آموزان در این راستا کمک کند و نقطه آغاز تحول و اتفاقات خوب اینجاست.

حاجی میرزایی ادامه داد: ظرفیت یک جامعه برای تحول و دستیابی به اهداف بلند و حل مسائل در گرو نحوه یادگیری و دوره پیش دبستانی به عنوان دو تقطه آغاز است.

وی بیان کرد: در تکمیل شخصیت افراد ۸۵درصد از ظرفیت ذهنی در زیر پنج سال شکل می‌گیرد و در این زمان خانواده رکن اساسی در شکل گیری این شخصیت است و از این رو لازم است والدین از اهمیت این دوره آگاه شوند.

وزیر آموزش و پرورش اذعان کرد: خانواده‌ها باید از روز نخستین بر تربیت فرزندان توجه داشته باشند و درواقع نقش اصلی تربیت به عهده خانواده بوده و آموزش و پرورش به آن کمک می‌کند، اما هم در دوره خانواده و هم در دوره پیش دبستانی تا رسیدن به آرمان‌ها فاصله داریم.

وی افزود: باید بهترین فضا برای دوره پیش دبستانی فراهم شده و فاصله‌هایی که تا رسیدن به نقطه مطلوب وجود دارد ساماندهی شود.

این مقام مسئول ابراز کرد: برگزاری این همایش ادای دینی به ایران، انقلاب اسلانی و تمام آرمان‌ها و اهداف شهداست.

وی در پایان گفت: گوهر نابی در دستان معلمان است که پایداری ابدی دارد و این ماموریت بزرگ و بلند است و باید به آن توجه داشت.

انتهای پیام/۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار