دولت تخلف کرده است/ باید ۱۵ آذر لایحه بودجه ارائه می‌شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 84774
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۳۹
لاریجانی:
شاخص : رئیس مجلس شورای اسلامی به شبهاتی که نماینده تهران در صحن علنی مجلس در خصوص عملکرد مالی مجلس و روسای گذشته و حال مجلس مطرح کرد، پاسخ داد.

به گزارش شاخص، به نقل از خبرگزاری صراط ، در ابتدای جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی مهدی کوچک‌زاده با اعلام تذکر آئین‌نامه‌ای، گفت: لایحه بودجه را دولت باید طبق آئین‌نامه، پانزدهم آذرماه به مجلس ارائه می‌داد، اما این اتفاق نیفتاده و این تاخیر، تخلف است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: بنده بارها تاکنون ماده ۵۵ را متذکر شده‌ام. متاسفانه این ماده هرگز اجرا نشده است.

وی تصریح کرد: طبق ماده ۵۵، رسیدگی به عملکرد بودجه سالانه مجلس و ارائه گزارش آن حداکثر تا پایان شهریور ماه باید انجام شود. من در طول سال‌های گذشته هرگز ندیده‌ام که گزارشی که محتوای بودجه‌ای مجلس را منعکس کند، منتشر شده باشد.

کوچک‌زاده اظهار داشت: سال گذشته در مراجعات مردمی، سئوالات متعددی در مورد ساختمان‌های مجلس و ساخت و ساز به عنوان دیوارکشی مطرح شد. بحث بنده این نیست که این اقدامات صورت گرفته، درست یا غلط بوده ولی برخی رسانه‌ها با نگاه مفسده‌انگیز یا حق‌طلبی، سئوالاتی را در این خصوص مطرح کرده‌اند که علت صرف این هزینه‌ها در دوران بی‌پولی مملکت چیست؟

وی خطاب به لاریجانی با بیان اینکه قصد جسارت ندارم، ادامه داد: در طی هشت سال گذشته که شما رئیس‌ مجلس بودید یا قبل از شما که آقای حداد عادل رئیس‌ مجلس بود، مبالغی در حد ۱۰، ۲۰ و حتی ۴۰ میلیارد تومان در اختیار رئیس مجلس برای کمک به اشخاص حقیقی قرار داشت که بخشی از این پول در اختیار نمایندگان قرار می‌گرفت تا به مستمندان کمک کنند.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: مساله اینجاست که هیچ‌گاه گزارشی از چگونگی صرف این‌گونه مبالغ داده نشد.

کوچک‌زاده تصریح کرد: عدم ارائه گزارش از نحوه هزینه‌کرد بودجه و پولی که در اختیار رئیس مجلس است، قانون‌شکنی‌هایی است که بنده به خاطر آن استعفا دادم.

لاریجانی: عدم ارائه لایحه بودجه از سوی دولت تخلف است

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکرات کوچک‌زاده، گفت: دولت باید ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌داد که این اقدام را انجام نداد و تذکر شما بجاست و تخلف کرده؛ باید در موعد مقرر لایحه بودجه ارائه می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تذکر دوم کوچک‌زاده در خصوص عدم ارائه گزارش از چگونگی هزینه‌کرد بودجه سالانه مجلس، گفت: این تذکر وارد نیست، زیرا هر ساله گزارش بودجه مجلس به کمیسیون مربوطه داده شده و بررسی شده است. گزارش بودجه امسال نیز به کمیسیون ارائه شده و در حال بررسی آن هستند.

لاریجانی در خصوص دیوارکشی اطراف مجلس نیز گفت: دیواری کشیده نشده، دو تا سه میلیارد برای ملاحظات امنیتی مجلس خرج شده است.

لاریجانی: با نظر سپاه و ستاد کل در راستای حفاظت مجلس اقدامات عمرانی انجام شد

وی با تاکید بر اینکه رئیس مجلس مسئول حفاظت مجلس است، گفت: با توجه به تهدیدات و لحاظ نظرات ستاد کل و سپاه، ملاحظات امنیتی را در نظر گرفته و اقداماتی انجام دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص ساختمان‌های اطراف مجلس نیز گفت: مسائل عمرانی چیز پنهانی نیست. بخشی از این ساخت و سازها مربوط به دفاتر کار نمایندگان است. در حال حاضر هر پنج نماینده در یک اتاق، دفتر دارند که این درست نیست.

لاریجانی با بیان اینکه در مملکت ما بخشداران، دفتر و دستک دارند اما نمایندگان که در حد یک وزیر هستند، یک اتاق ندارند گفت: در ساخت و سازها برای کمیسیون‌ها هم محلی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در کتابخانه مجلس کتب نفیسی وجود دارد اما این ساختمان کهنه و قدیمی است؛ بنابراین میراث ملی کشور در خطر است؛ لذا بخشی از این ساختمان‌ها نیز به کتابخانه مجلس اختصاص دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: البته بودجه لازم اختصاص نیافته به همین دلیل این پروژه‌ها به مرور ساخته می‌شود.

لاریجانی در خصوص اظهارات کوچک‌زاده مبنی بر اینکه ۴۰ میلیارد به رئیس مجلس داده شده است که وی به اشخاص حقیقی بدهد، گفت: نوشته شده ۴۲ میلیارد اما چیزی که در عمل اختصاص یافته، ۱۰ تا ۱۲ میلیارد است که به نمایندگان برای پرداخت به افراد مستمند اختصاص یافته است.

پس از پایان اظهارات لاریجانی، تعدادی از نمایندگان با صدای بلند از وی می‌خواستند تا استعفای کوچک‌زاده را قبول کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به آنها گفت: شما اصرار نکنید حالا یک برادری استعفا داده؛ قبول یا رد آن بر عهده من است.

منبع خبرگزاری صراط

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار