دولت در بحث امضاء قراردادهای بین المللی با وسواس و احتیاط حرکت می‌کند
کد خبر: 115051
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۶:۰۶
رییس جمهور:
شاخص : رییس جمهور گفت: دولت برای قبول قراردادها وسواس دارد و این به دلیل سابقه تاریخی دیگران حق ما است و ایران اسلامی عهدشکن نیست و اگر قراردادی را امضاء کند قطعا به آن پایبند خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، دکتر حسن روحانی رییس جمهور عصر امروز در جمع علما، ایثارگران و برگزیدگان استان قزوین که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، علم و دانش و ایثارگری را از ویژگی‌های بارز ملت بزرگ ایران دانست و افزود: قزوین سرزمینی بزرگ و معروف در تاریخ بوده که مردان و خانواده‌های اصیل در آن زندگی می‌کردند.

وی با بیان اینکه حزبی و سلیقه‌ای بودن در جوامع مختلف طبیعی است، افزود: نباید هدف‌های اصلی را گم کنیم و باید خود را عضو یک خانواده بدانیم؛ اگر خود را عضو ۲خانواده جدا بدانیم این در واقع آغاز انحطاط است و رقابت‌های حزبی به کینه تبدیل خواهد شد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بر دوقطبی نشدن جامعه تاکید دارند، اضافه کرد: اختلاف فکری اشکالی ندارد اما تنازع، تفرقه، شکاف و قطب‌بندی مطلوب نیست و معنایی ندارد.

این مسوول تصریح کرد: همه ما مسلمان و ایرانی هستیم و باید زیر این دو چتر بزرگ زندگی کنیم؛ ما یک محور، یک قانون اساسی و یک رهبر واحد در این نظام داریم و به آن افتخار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه رقابت‌ها شیرین می‌شود اگر مرزها و خط قرمزها را توجه کنیم، عنوان کرد: موقع انتخابات و نزدیک شدن به آن نباید فراموش کنیم که سال ۹۵ سال اقتصاد مقاومتی، اقدام، عمل و رونق اقتصادی است که همه ما باید تلاش کنیم و کشور را به حرکت درآوریم.

رییس جمهور در ادامه بیان کرد: ایران در جمع سازمان ملل متحد و اجلاس غیر متعهد‌ها جایگاه ویژه ای دارد و شک نکنید عزت ایران اسلامی بیشتر از گذشته شده؛ هیچ کشوری نبود که نخواهد با رییس جمهور و نماینده ملت ایران ملاقات نکند.

روحانی افزود: سران اروپا، آمریکا و آفریقا در صف ملاقات با ایران بودند و همیشه در سال‌های قبل به ایران تهمت ناروا می زدند اما امسال مسابقه برای روابط و همکاری با ایران بود.

وی اذعان داشت: جمع کثیری از سران کشورهای اروپایی در ملاقات‌ها می‌گفتند بسیاری از مسائل مشکلات اقتصادی ایران بعد از برجام حل شده و فقط مسئله بانک‌های بزرگ است که باید با ایران همکاری کنند.

رییس جمهور تاکید کرد: امروز بحث این نیست که علیه ایران صحبت کنند بلکه امروز موضوع این است که علیه آمریکا و بدعهدی آن حرف زده شود و اگر قبلا ما را در صندلی اتهام نشانده بودند اما امروز در صندلی مدعی نشسته‌ایم.

ایران اسلامی عهدشکن نیست و اگر قراردادی را امضاء کند قطعا به آن پایبند خواهد بود

روحانی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم چیزی را امضا کنیم ماه‌ها طول می‌کشد و باید بر سر کلمه به کلمه آن بحث کنیم اما اگر ایران بعد از دقت‌های فراوان پای یک قراردادی را امضا کرد دیگر عهدشکنی نیست و نخواهد بود.

وی ابراز کرد: دولت برای قبول قراردادها وسواس دارد و این به دلیل سابقه تاریخی دیگران حق ماست، اما اگر چیزی را با همه احتیاط‌ها و دقت نظر فراوان پذیرفتیم، دیگر آن را قبول داریم؛ دنیا امروز فهمیده است ملت ایران خلف وعده و تعهد نمی‌کند.

رییس جمهور در ادامه گفت: قدرت‌های بزرگ از علم و دانش به عنوان ابزاری برای تسلط بر دیگران استفاده می‌کنند اما ایران در مرزی بوده که از حقوق ملت‌های دیگر به خوبی دفاع کرده است.

روحانی افزود: امروز امنیتی که در این منطقه آشفته داریم خیلی مهم است و اگر ندای هر مظلومی در دنیا بلند می‌شود به صراحت از ایران مقتدر و عزتمند کمک می‌خواهند.

وی بیان کرد: همه تلاش ما این است که برای رونق اقتصادی استان قزوین تلاش و از همه ظرفیت‌های آن به عنوان چهارراه مواصلاتی کشور استفاده کنیم.

رییس جمهور یادآور شد: ده هزار ایثارگر و ۳ هزار شهید و بیش از ۶۰۰ نفر آزاده در استان قزوین جزو افتخارات و سرمایه‎‌های مادی و معنوی ما هستند.

روحانی افزود: شهید رجایی یکپارچه تواضع، ادب و اخلاص بود و همانند این ویژگی‌ها در شهید بابایی وجود داشت و او فقط یک خلبان شجاع نبود بلکه در کمک به دیگران و برای انجام وظیفه مرز نمی‌شناخت.

وی اذعان داشت: شهید ابوترابی فردی متواضع و مخلص بود و این ویژگی‌ها از تربیت والای خانواده های قزوینی سرچشمه می‌گیرد که خاستگاه بزرگان و فرهیختگان است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

برچسب ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار