دیابت در کمین افراد کم تحرک جامعه است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56160
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت:فعالیت کم بدنی موجب بروز دیابت نوع2 در افراد می‌شود.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، سعید اسکویی با اشاره به آمارهای کشوری در خصوص رابطه اضافه وزن و دیابت، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۱ درصد جمعیت کشور اضافه وزن دارند و این اپیدمی امروزه تا جایی پیشرفت کرده است که بسیاری از کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال با دیابت نوع دو مواجه‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین عنوان کرد: کم تحرکی، تغذیه نامناسب و چاقی عمده ترین فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری دیابت می‌باشد که نیمی از موارد دیابت با جلوگیری از چاقی و اضافه وزن قابل پیشگیری است.

این مسئول تصریح کرد: دیابت به عنوان یک بیماری ناتوان کننده با عوارض مزمن و پرهزینه است که اکثر ارگان‌های بدن را درگیر می کند و لزوم انجام اقدام‌های شناسایی برای پیشگیری و مراقبت صحیح و به هنگام بیماران دیابتی را توجیه می‌کند.

اسکویی در خصوص ویژگی‌های دیابت نوع ۲، گفت: این نوع دیابت بی‌سر و صدا و به صورت تدریجی بروز می‌کند و غالباً در یک آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.

وی در انتها افزود: این بیماران معمولاً یا چاق‌اند و یا ۸۰ درصد آنها روزی چاق بوده‌اند.مصرف قرص‌های ضد دیابت، حفظ وزن مطلوب، اصلاح شیوه زندگی، ورزش و در صورت لزوم تزریق انسولین در درمان آن موثرند، اما قدم اول در درمان، اصلاح شیوه زندگی و سپس تجویز دارو است.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار