دیدگاه های رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی (از سال91تا94)
کد خبر: 99940
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
شاخص : مجموعه پیش رو مهم‌ترین شاخص‌های محوری بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش شاخص نیوز، مجموعه پیش رو مهم‌ترین شاخص‌های محوری بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی است. در این پژوهش با مطالعه و بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره « اقتصاد مقاومتی»، مؤلفه‌های کانونی، شاخص‌های محوری، پرسش‌ها و شبهه‌ها و مصادیق اقتصاد مقاومتی، استخراج و به استناد عین عبارات آورده شده است.
 
در بخش دیگر نیز بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی از زاویه تحلیل محیطی و آینده‌نگری بررسی و در پایان، ملاحظات رسانه­ ای و پیشنهادهای برنامه­ سازی مرتبط با اقتصاد مقاومتی از دیدگاه ایشان، مطرح شده است.
 
در بخش شاخص های محوری، مواردی نظیر “ظرفیت­ های مناسب کشور برای اجرای اقتصاد مقاومتی”، “چالش­ های پیش روی اقتصاد مقاومتی” و ” اجرای صحیح سیاست­ های اقتصاد مقاومتی” از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، بررسی و شاخص بندی شده است. همچنین ۲۱ مولفه کانونی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی برشمرده شده است که از جمله آنها « تقوای اجتماعی»،« رخنه اقتصادی»،« اقتصاد مردمی» و « اقتصاد دانش‌بنیان» است.
 
پرسش­ ها و شبهه ­هایی نیز که در بیایات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی وجود داشت، مطرح و پاسخ آنها به استناد عین بیانات ایشان آورده شده است که از جمله مهم ­ترین این سوال­ ها، پرسش درباره “معنای دولتی نبودن اقتصاد مقاومتی” است.
 
در بخش مربوط به تحلیل محیط و آینده­ نگری نیز، بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی از این زاویه بررسی و فرصت­ ها و تهدیدها برشمرده شده که از جمله آنها اشاره رهبر معظم انقلاب به “الگوی اقتصاد مقاومتی” است که این موضوع را فرصتی برای استفاده از ظرفیت ­های مناسب کشور برای اجرای این الگو دانسته ­اند. 
 
در این پژوهش همچنین مصادیقی برای اقتصاد مقاومتی نظیر “ظرفیت­ های معدنی مناسب کشور “، “ صنایع تبدیلی و روستایی “، “ ظرفیت­ های مناسب کشاورزی “، “سرمایه انسانی مناسب“، “ بازار داخلی ۷۰ میلیونی “، “ داشتن بازار دم دست از کشورهای همسایه “،  تجربه ­های مدیریتی متراکم “، “ موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران ” و”داشتن زیرساخت­ های اساسی ” با استفاده از بیانات رهبر معظم انقلاب برشمرده شده است.
منبع: شفاف 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار