ایران جانبی

» رئیس جهاد کشاورزی: نرخ ۱۱هزار و ۵۰۰ منطقی است/ دادستان قزوین: نحوه توزیع نهاده‌ دولتی بازرسی می‌شود
کد خبر: 185150
تاریخ انتشار: 3 مارس 2019 - 2:17
در پاسخ به تجمع مرغداران قزوینی مطرح شد؛
شاخص : جمعی از مرغداران استان قزوین مقابل دادسرا تجمع کرده بودند که نسبت به قیمت گذاری ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی مرغ در قزوین اعتراض داشتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، پیش از ظهر امروز جلسه دومین نشست کمیته نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی و چگونگی اقدام و مقابله با تخلفات و جرائم مربوط به آن، در دادسرای عمومی و انقلاب قزوین برگزار شد.

همزمان با برگزاری این جلسه جمعی از مرغداران استان قزوین مقابل دادسرا تجمع کرده بودند که نسبت به قیمت گذاری ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی مرغ در قزوین اعتراض داشتند.

یکی از این مرغداران به نمایندگی از سایرین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: یکسری نهاده را دولت به اتحادیه و نهاد پشتیبانی استان قزوین داده است که قرار شد این نهاده‌ها میان مرغداران توزیع شود تا مرغ ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی تحویل بگیرند.

وی افزود: این نهاده به استان قزوین وارد شده و به دست مدیران عامل اتحادیه‌ها و جهاد کشاورزی و پشتیبانی رسیده است اما به مرغداران تحویل داده نشد، در حالی که امروز از ما می‌خواهند مرغ را ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان عرضه کنیم.

این مرغدار گفت: همین نهاده‌ها را با قیمت آزاد تامین کردیم، سویا را کیلویی ۴هزار و ۲۰۰ تومان خریدیم در حالی که قیمت اصلی آن ۲هزار و ۴۵۰ تومان است و ذرت ۱۳۵۰ تومان است اما ما ۱۶۰۰ تومان از بازار آزاد و دلالان خریدیم و همچنین جوجه یک روزه را ۴هزار و ۲۰۰ تومان تا ۵۰۰۰ تومان خریدیم.

وی ادامه داد: از بیستم دی ماه قرار بود این نهاده‌ها تحویل داده شود اما چنین اتفاقی نیفتاده است.

این مرغدار ابراز کرد: ما انتظار داریم اگر قرار است مرغ را ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان در استان قزوین به فروش برسد در کل کشور یکسان باشد و فقط شامل حال ما نباشد چراکه تولیدکنندگان متضرر می‌شوند.

وی بیان کرد: طی دو روزی است که از انتقال مرغ به سایر مناطق ممانعت می‌شود و ما نسبت به این موضوع اعتراض داریم.

اکبر آقاجانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان استان قزوین و یکی از تولیدکنندگان مرغ استان به نمایندگی از مرغداران در جلسه کمیته نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی حضور یافت تا مشکلات این صنف را با رئیس جهاد کشاورزی، معاون اقتصادی استاندار، دادستان قزوین و سایر مدیران مربوطه حاضر در جلسه در میان بگذارد.

آقاجانی ابراز کرد: خواسته ما این است که نرخ مرغ استان قزوین با استان‌های همجوار یکسان سازی شود و در این صورت دیگر هیچ کمبودی در استان نخواهیم داشت.

وی افزود: نرخ مرغ در استان‌های دیگر حدود ۱۴تا ۱۵هزار تومان است که مرغ ۱۱هزار و ۵۰۰ در قزوین با آن اختلاف فاحشی دارد؛ همه مرغداران نهاده‌های با قیمت بسیار بالا خریدند و از طرفی نهاده دولتی پاسخگو نیست و مجبور به تهیه نهاده آزاد هستیم.

۳میلیون و ۵۰۰ قطعه مرغ در مرغداری‌ها داریم

فاطمه خمسه در این جلسه درباره مشکلات مرغداران اظهار کرد: اکنون ۳میلیون و ۵۰۰ قطعه مرغ در مرغداری‌ها داریم و با نهاده آن با ارز دولتی ۴۲۰۰تومان تهیه شده است.

وی افزود: طبق آخرین برآوردی که داشتیم ۱۵درصد انحراف را در بحث تامین نهاده داریم که ممکن است به خاطر تاخیر در جابه جایی و مسائل دلالی اتفاق افتاده باشد اما بیش از ۸۵درصد مرغداران کشور نهاده با ارز ۴۲۰۰ تومان تهیه کردند.

رئیس جهاد کشاورزی قزوین گفت: مقرر شد تا از این پس نهاده‌های دامی را واردکنندگان طبق نظر رئیس سازمان در استان‌ها توزیع کنند و قرار است اتحادیه‌هایی که زیر نظر جهاد هستند معرفی شوند تا نهاده‌ها بدون واسطه گری به دست مرغداران برسد.

این مسئول گفت: آن چیزی که امروز مرغداران ادعا می‌کنند عملا رسمیت ندارد و تنها هدف ان‌ها فروش با قیمت بالا در استان‌ تهران است.

هدف ما حمایت از مصرف کننده است

خمسه خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بحث تنظیم قیمت‌ها برعهده جهاد است تا ۲۰روز دیگر مشکل تعدیل قیمت‌ها را نخواهیم داشت.

رئیس جهاد کشاورزی قزوین ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی نرخ مرغ برای حمایت از مصرف کننده را ۱۱هزار و ۵۰۰تومان اعلام کرده است و این نرخ ۱۲۰۰تومان در هر کیلو گوشت به نفع تولیدکننده است.

وی اضافه کرد: به تمام تولیدکنندگان اعلام کردیم که باید نیاز استان را با نرخ ۱۱هزار و ۵۰۰ تامین کنند و مازاد تولید را با هر قیمتی که می‌خواهند به سایر مناطق کشور بفروشند اما متاسفانه تاکنون این ۳۰درصد نیار استان را تحویل نداده‌اند و همکاری نمی‌کنند.

این مسئول بیان کرد: من به عنوان مسئول تنظیم قیمت‌ها، ۱۱هزار و ۵۰۰تومان را کاملا منطقی می‌دانم اما با این باز هم تابع تصمیمات ستاد خواهیم بود.

خمسه گفت: هدف ما حمایت از مصرف کننده است و در این راستا فشار زیادی را تحمل می‌کنیم و مورد هجمه هستیم چراکه هم باید حامی تولیدکننده و هم مصرف کننده باشیم.

صف مرغ و گوشت مطابق با کرامت مردم نیست

محمد قاسمی در این جلسه اظهار کرد: کرامت مردم و حقوق شهروندی نیست که افراد از اول صبح در صف مرغ و گوشت بایستند و در آخر هم با دست خالی برگردند و این واقعا درد است.

دادستان قزوین ادامه داد: باید این مشکل حل شود، اگر در توزیع نهاده‌های دامی مشکل وجود دارد باید رفع شود چراکه ما الان واقعا نسبت به این توزیع مشکوک هستیم، وقتی نهاده با قیمت دولتی می‌رسد دیگر مرغدار حق ندارد با قیمت بالا به فروش برساند.

وی افزود: من گزارش‌هایی را دارم که با این قیمت مصوب دولتی نیست و جوجه یک روزه با نرخ دولتی نیست پس چطور از تولیدکننده و مرغدار انتظار داشته باشیم که مرغ را با نرخ دولتی عرضه کند و این اصلا منطقی نیست.

این مسئول بیان کرد: بیش از ۳۰ استان کشور این نرخ را رعایت نمی‌کنند پس چرا باید استان قزوین زیر بار این مسئله برود؟ وقتی استان ما بزرگترین تولید کننده مرغ و تخم مرغ است چرا باید در خطر باشد؟ این توجیه پذیر نیست و باید تجدید نظر شود.

قاسمی گفت: باید کاری کنیم که استان جذب کننده محصول باشد نه اینکه محصولات ما را ببرند و خود با کمبود مواجه باشیم.

این مسئول ابراز کرد: وقتی جهاد کشاورزی نرخی را تعیین می‌کند باید این مرغ را از مبدا تامین کند و در اختیار کشتارگاه و مصرف کننده قرار دهد وقتی چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد چه توقعی از تولیدکننده است که نرخ را رعایت کند.

جهاد کشاورزی مرغ مورد نیاز بازار را تامین کند

وی ادامه داد: اگر جهاد کشاورزی می‌خواهد اقدامی انجام دهد ما ۴۰۰ واحد مرغداری در استان داریم که می‌تواند مرغ را به نرخ دولتی از آن‌ها خریداری و در میان مردم توزیع کند و دستگاه قضائی هم بحث نظارت را انجام می‌دهد.

قاسمی عنوان کرد: باید نیازهای مرغدار را تامین کنیم و اگر این اتفاق نیفتد این بازار آشفته مجدد تکرار خواهد شد و این دو نرخی سبب تورم و افزایش مصرف می‌شود.

دادستان قزوین تصریح کرد: وقتی ما صف ایجاد می‌کنیم طبیعتا تقاضا بیشتر می‌شود و این نحوه توزیع مشکل دارد؛ همه دستگاه‌ها باید پای کار باشند چراکه همه مکمل همدیگر هستند.

وی ادامه داد: ذخایر استراتژیک هر استان متعلق به همان منطقه است و نباید اجازه دهیم که خارج شود و بعد به دنبال تامین آن باشیم.

قاسمی تاکید کرد: از جهاد کشاورزی می‌خواهیم که حتما لیست عاملینی که نهاده دولتی را دریافت کردند در اختیار سازمان صمت قرار دهد تا بازرسی کنیم که به چه نحوی توزیع شده است.

این مسئول افزود: اگر در بازرسی‌ها مشخص شود که مرغداری نهاده دولتی دریافت کرده اما از عرضه با نرخ دولتی تمکین نمی‌کند در این صورت برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار