۴۵۰ میلیارد تومان زکات در کشور جمع‌آوری شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56983
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳:۴۳
رئیس شورای زکات کشور:
شاخص : رئیس شورای زکات کشور گفت: زکات جمع‌آوری شده صرف امور محرومین و پروژه‌های عمرانی از جمله ساخت مسجد، خانه عالم و غسالخانه شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، آیت‌الله حسن عالمی پیش‌از ظهر امروز با حضور در دفتر امام جمعه شهر قزوین و در جمع شورای زکات استان قزوین با بیان اینکه زکات پایه و مکتب دین است، اظهار کرد: اهمیت زکات در این حد است که پذیرش نماز از سوی خداوند وابسته به ادای این فریضه الهی  است و قبولی سایر اعمال هم به پذیرفته شدن نماز است.

وی با اشاره به فلسفه پرداخت زکات افزود: زکات در اسلام برای این وضع شده که تامین کننده زندگی فقرا باشد و بتوان معیشت بخشی از جامعه را که از نظر رفاه عقب‌تر از دیگران هستند با آن جبران کرد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با پرداخت زکات علاوه بر اینکه قشر ضعیف و کم توان جامعه از نظر مالی همراه و همسو با سایر اقشار جامعه می شود، اختلافات بین مردم حل و وفور نعمت و فراوانی ثروت در بین آنان فراهم می‌شود.

 وی همچنین یکی دیگر از فلسفه پرداخت زکات را پاک شدن ثروت مردم، بالا رفتن و جهت‌دار شدن توان اقتصادی جامعه و همچنین افزایش احساس مسئولیت مردم بیان کرد.

عالمی از مسئولین خواست تا امور مصرف زکات را به خوبی بشناسند و مقادیر جمع‌آوری شده را زیر نظر نماینده ولی فقیه و با تایید این شخص هزینه کنند.

وی یادآور شد: مسئولین باید ابتدا زکات را صرف امور محرومین کنند و مابقی باقی مانده را در پروژه های عمرانی صرف کنند.

امام جمعه قزوین هم در ادامه این نشست گفت: تنها به مسئله اقتصادی زکات نباید توجه داشت بلکه توجه به امور معنوی این امر می تواند زیبایی‌های دین را آشکار کند.

حجت الاسلام عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان یکی از آثار معنوی زکات را پاک شدن اموال ثروتمندان عنوان کرد و افزود: این امر باعث پاک شدن روح و تربیت انسان هم خواهد شد و نقش بسزایی در جامعه خواهد داشت.

۲ میلیارد تومان از زکات جمع‌آوری شده استان صرف امور محرومین شده است

دبیر شورای زکات استان قزوین هم در این نشست از جمع‌آوری ۱۲ میلیارد تومان زکات در سال گذشته در استان قزوین خبر داد و تصریح کرد: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد رشد داشته است.

هدایت صفری با بیان اینکه ۷۵ درصد زکات جمع‌آوری شده واجب و ۲۵ درصد مستحب بوده است، اضافه کرد: ۲ میلیارد تومان از زکات جمع‌آوری شده صرف امور محرومین و مابقی در ۱۹۵ پروژه عمرانی هزینه شده است.

وی بیشترین زکات جمع‌آوری شده را زا اقلام جو، کشمش و گندم عنوان کرد.

صفری میزان جمع‌آوری زکات فطره را یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۲ درصد رشد داشته است و مقادیر جمع‌آوری شده همان موقع در بین محرومین توزیع شد.

دبیر شورای زکات استان قزوین تهیه برنامه جامع فرهنگ‌سازی، هزینه کردن ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در حوزه سیاست‌های تشویقی از جمله تهیه جهیزیه و ساخت مسکن برای نیازمندان و اعزام یک هزار و ۶۰۰ نفر از نیازمندان برای اولین بار به مشهد مقدس، استفاده از ظرفیت تبلیغی روحانیون و همچنین تبلیغات مناسب عامل رشد جذب زکات در سطح استان بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  در سال ۸۴ که سال شروع جمع‌آوری زکات در استان بود، مبلغ ۱۰ میلیون تومان زکات در استان قزوین جم‌ آوری شد و در ۱۰ سال گشته در مجموع ۳۸ میلیارد و ۵۳۲ میلیون تومان زکات جمع‌آوری شده است که از این مقدار ۸۹ درصد زکات واجب بوده است.

انتهای پیام/۷۲۳۱/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار