سایه رانت و رابطه بر سر پارک علم و فناوری استان قزوین/ طرح‌های علمی و فناوری جوانان همچنان خاک می‌خورد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 152491
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۰۰
نخبه قزوینی در گفت‌وگو با شاخص عنوان کرد
شاخص : جوان نخبه قزوینی گفت: متاسفانه پارک علم و فناوری با کسانی همکاری می‌کند که برایش منافع مالی داشته باشد و حمایتی از جوانان و طرح‌های نوپا ندارد.

به گزارش خبرنگار علمی شاخص، در سال‌های اخیر اقتصاد به یکی از موضوعات اصلی کشور تبدیل شده و پیشرفت در این حوزه در اولویت برنامه‌های تمامی دستگاه‌های دست‌اندرکار قرار گرفته است.

نامگذاری سال به نام “اقتصاد مقاومتی” از سوی رهبر معظم انقلاب نیز اهمیت این موضوع را می‌رساند و قطعا بسیج همه مردم و مسئولین در جهت تحقق سیاست‌ها و برنامه‌های این راهبرد اقتصادی را می‌طلبد.

قطعا دانشگاه و علم و فناوری یکی از بازوهای مهم در پیشرفت اقتصادی کشور به شمار می‌رود که می‌توان در این حوزه با استفاده از ظرفیت‌ نیروهای جوان و کارآمد در حوزه صنعت و اقتصاد به نتایج خوبی دست یافت.

یکی از راه‌های ممکن جهت ایجاد همکاری میان دولت، دانشگاه و صنعت که توسط دیگر کشورهای توسعه یافته به صورت جدی ترغیب و مورد بهره برداری قرار گرفته تاسیس پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری است.

به همین منظور در ایران نیز مدتی است که از سوی وزارت خانه‌ها و سازمان‌های مربوطه فعالیت‌های گسترده‌ای از طریق توسعه پارک‌های علمی و فناوری و مراکز رشد صورت گرفته است.

پارک علم و فناوری استان قزوین از اسفند سال ۱۳۹۰ با چشم‌انداز تبدیل شدن به قطب علمی و فناوری منطقه، در راستای جذب و تجمیع شرکت های فناور و تجاری سازی نتیجه تحقیقات با رویکرد ارتباط صنعت و دانشگاه ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال فعالیت می‌باشد.

کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌ های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکتهای متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌ های بین المللی و داخلی، افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت‌های فناور داخلی در سطح بین المللی، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری و حمایت از مؤسسه‌‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی از اهداف اصلی این پارک به شمار می‌رود.

پارک‌های علم و فنّاوری، محیط‌هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای شرکت‌های فنّاوری کوچک و متوسط و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و موسسات پژوهشی است که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فنّاوری اشتغال دارند.

اما پارک علم و فناوری قزوین این روزها حال و روز خوبی ندارد و برخی مستندات منتشر شده از سوی رسانه‌ها خبر از مشکلات مدیریتی در این ستاد می‌دهد که نارضایتی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی استان را به دنبال دارد.

یکی از جوانان نخبه و پژوهشگر قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی شاخص، با اشاره به مشکلات مدیریتی در این مرکز اظهار کرد: یک طرح تجاری در زمینه دانش فنی و تولید مواد اولیه برخی صنایع مهم از جمله رنگ و سم سازی به پارک علم و فناوری قزوین ارائه کردیم که توسط مدیران فعلی این ستاد به بهانه‌های بی‌پایه و اساس به آسانی رد شد.

وی با بیان اینکه تیم پژوهشی آن‌ها متشکل از چند دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه‌های شریف و شهید بهشتی است گفت: یک طرح دیگر هم به صورت مشترک با اداره استاندارد به این پارک ارائه کردیم.

این جوان نخبه ادامه داد: از آنجایی که اداره استاندارد چند اتاق و تجهیزات در پارک علم و فناوری در اختیار دارد که بلااستفاده باقی مانده، قرار شد این امکانات را بدون دریافت هزینه در اختیار تیم ما قرار دهند.

وی یادآور شد: زمانی که تیم ما جهت ارائه طرح در پارک حاضر شد، یک فردی در مقطع دانشجوی ارشد به عنوان داور برای انتخاب طرح ما در جلسه حضور داشت و این امر برای ما قابل قبول نبود که کسی طرح را داوری کند که سطح علمی پایین‌تر از تیم پژوهشی ما دارد و اعتراض خود را هم اعلام کردیم.

این پژوهشگر قزوینی در ادامه گفت: متاسفانه افرادی طرح ما را کارشناسی کردند که تخصص و اطلاعات لازم در این زمینه را نداشتند و مدعی بودند این طرح قابلیت تجاری سازی ندارد و یا این مسئله را مطرح می‌کردند که باید ۳۰ درصد از هزینه‌ها به پارک تعلق گیرد.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه آزمایشگاه و تجهیزات اداره استاندارد دولتی است لذا مدیریت این سازمان عنوان کرد نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای در قبال استفاده از این تجهیزات وجود ندارد و این مسئله موجب بروز اختلافاتی میان مدیریت پارک علم و فناوری و استاندارد شد.

این جوان نخبه افزود: از طرفی مدیریت پارک علم و فناوری عنوان کرد از همان ابتدای شروع کار باید ۲۰ میلیون تومان اجاره بپردازیم؛ وقتی هنوز طرحی اجاره نشده و به بازده اقتصادی نرسیده چطور می‌توان این مبلغ را پرداخت؟!

این پژوهشگر قزوینی با بیان اینکه طرح آن‌ها به خاطر همین عدم مدیریت‌ها و اختلافات بی‌نتیجه ماند گفت: متاسفانه پارک علم و فناوری با کسانی همکاری می‌کند که برای‌شان منافع مالی داشته باشد و حمایتی از جوانان و طرح‌های نوپا ندارد.

وی تصریح کرد: طرح ما از همه جهات می‌توانست در ارتقاء سطح علمی و پژوهشی پارک علم و فناوری موثر باشد اما بر اثر عدم حمایت مسئولین پارک، این امر محقق نشد و در حال حاضر طرح خود را در تهران ارائه کرده‌ایم.

این جوان نخبه قزوینی با بیان اینکه موارد زیادی وجود دارد که مورد حمایت پارک قرار نگرفته‌اند عنوان کرد: متاسفانه مسئولین پارک کسانی هستند که کارهای خود را با رانت و رابطه پیش می‌برند و در راستای منافع خود عمل می‌کنند.

بخشی از مستندات طرح تجاری ارائه شده از سوی این تیم به پارک علم و فناوری در زیر ارائه می‌شود؛

 

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار