راه‌اندازی خط تماس «۱۲۳» به‌صورت شبانه‌روزی/ قزوین بعد از البرز دومین استان در معرض آسیب‌های اجتماعی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 191429
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲:۲۷
مدیرکل بهزیستی استان خبر داد:
شاخص : مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: بزودی خط تماس ۱۲۳ به صورت شبانه روزی در تمام سطح استان افتتاح خواهد شد که در این زمینه رشد ۳۵۹ درصدی داشتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علیرضا وارثی در نشست خبری مدیرکل و معاونین بهزیستی استان قزوین با اصحاب رسانه که ظهر امروز به مناسبت فرا رسیدن هفته بهزیستی در سالن اجتماعات مرکز نگهداری معلولان ذهنی پسران امین برگزار شد، اظهار کرد: این مرکز مخصوص اشخاص بالای ۱۴ سال است که با اعتباری به میزان ۸ میلیارد تومان ساخته شده است.

وی با اشاره به” به زیستن در گام دوم؛ شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی” به عنوان شعار امسال افزود: کاروان بازدید از خدمات بهزیستی در حوزه های مختلف اجتماعی، حضور در منازل خیرین، تجلیل از کارآفرینان برتر سرپرست خانوار، دیدار با کارکنان پیشکسوت بهزیستی، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی مددجویان، استقرار خودروهای اجتماعی برای معرفی خدمات بهزیستی در طول هفته از برنامه‌های در نظر گرفته شده در طول هفته است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: اجرای تئاتر خیابانی، ارائه خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی رایگان برای جامعه هدف، برگزاری مسابقات پیاده روی و ویلچر رانی، مراسم پیاده روی در گلزار شهدا و اعزام دانشجویان نخبه به مشهد مقدس و سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

وارثی بیان کرد: اعتباری که برای توسعه فعالیت‌های سلامت محور در استان انجام می‌شود، بالغ بر ۱۷ و نیم میلیارد اعتبار جاری و ۳۰ میلیارد اعتبار ملی از طریق حمایت‌های مردمی است.

این مسئول عنوان کرد: افتتاح ۴۰مورد از خدمات بهزیستی با ارزش ریالی ۲۰ میلیارد تومان و اشتغال زایی ۱۷۲ نفر در طول این هفته در شهرستان‌های استان افتتاح خواهد شد.

وجود ۲۱هزار معلول در حوزه مستمری بگیران بهزیستی

وی اذعان کرد: در سال ۹۷ بالغ بر ۵۰درصد رشد چشمگیر در تمامی فعالیت‌ها را داشتیم، ضمن اینکه در برخی برنامه‌ها بیش از ۲۰۰درصد رشد داشتیم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: کسب رتبه چهارم در حوزه معاونت پیشگیری و رتبه ششم در حوزه آسیب‌های اجتماعی و مداخلات هستیم؛ همچنین در حوزه جمع آوری مشارکت مردمی در بهزیستی جزو ۱۰ استان برتر در سطح کشور هستیم.

وی اضافه کرد: سال ۹۵ حدود ۶هزار معلول داشتیم که در سال ۹۷ توانستیم ۲۴هزار معلول را شناسایی و شرایط هویت و اقتصادی آنان را در سامانه ثبت نماییم.

این مسئول ادامه داد: ۲۱هزار معلول در حوزه مستمری بگیران بهزیستی قرار دارند که از این میزان ۱۸هزار و ۱۶۵نفر مستمری بگیران حوزه توانبخشی هستند و مابقی در حوزه اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: در راستای تامین اعتبار مستمری بگیران ماهانه نزدیک به ۴میلیارد تومان از اعتبارات ملی کشور سهم خواهی می‌شود.

وارثی ابراز کرد: طرح Cbr مبنی بر توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها ۱۰۰ درصد انجام شده که در این راستا ۷ هزار و ۳۰۰ معلول روستایی شناسایی و در سامانه بانک اطلاعاتی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه مراکز نگهداری نسبت به سال گذشته ۳۷ و نیم درصد رشد داشتیم، گفت: در این زمینه با ۲۴مرکز روزانه به هزار نفر در سطح استان خدمات ارائه می‌کنیم و در این زمینه ۳۳ درصد رشد داشتیم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: باتوجه به اهتمام مردم و خانواده‌ها، در نگهداری و ارائه خدمات در منزل در استان کمترین آمار نگهداری معلولین در مراکز جامعه هدف را داریم به طوریکه هزار و ۵۰۰ نفر از ۲۴ هزار معلول در مراکز نگهداری می‌شوند.

وی عنوان کرد: در حوزه پیشگیری از معلولیت بحث مشاوره ژنتیک، غربالگری و اختلالات ژنتیکی سال گذشته ۸هزار نفر تحت پوشش این سه طرح قرار گرفتند که ۲۴۳نفر دارای ژن معیوب بودند، شناسایی شدند و در این راستا ۶۳مورد تحت حمایت سقط درمانی و پیشگیری از تولد فرزند معلول شدند.

این مسئول ابراز کرد: سال گذشته ۳۳مورد کودک کم شنوا شناسایی شدند که ۴۹۹مورد کودک ۳ تا ۵سال مشکوک به کم شنوایی و ناشنوایی بودند.

رشد ۱۰۰درصدی آسیب‌های اجتماعی در استان

وی بیان کرد: سال گذشته همچنین ۴۴هزار و ۷۱۸نفر سنجش بیماری چشمی انجام گرفت که در این طرح یک هزار و ۴۷۹نفر مبتلا به بیماری تنبلی چشم شناسایی شدند که ۴۸۴نفر تحت پوشش بهزیستی و خدمات حمایتی قرار گرفتند.

وارثی اذعان کرد: خط تلفن مشاوره در اعتیاد “۱۴۸۰” طی سال گذشته ۱۳ هزار و ۷۲۵مورد تماس داشت که نسبت به سال٩۶ حدود ۵۴درصد رشد داشتیم.

این مسئول با اشاره به افزایش مراکز اورژانس اجتماعی به ۸ مرکز در استان افزود: در تمامی شهرستان‌های استان مرکز اورژانس اجتماعی فعال است که به زودی این مرکز در شهرستان آوج نیز افتتاح خواهد شد؛ که سال ۹۷ بیش از ۸۰ هزار و ۷۳۰ مراجعه کننده با رشد ۱۴۰درصدی داشتیم.

وی با تصریح بر رشد ۱۰۰درصدی آسیب‌های اجتماعی در استان گفت: متاسفانه به دلیل وجود آسیب‌های اجتماعی رشد زیادی در این زمینه داشتیم که بعد از استان البرز، قزوین حائز آسیب است و تنها راهکار آن کنترل آسیب‌های اجتماعی و آگاه سازی مردم است.

وارثی ابراز کرد: بزودی خط تماس ۱۲۳ به صورت شبانه روزی در تمام سطح استان افتتاح خواهد شد که در این زمینه رشد ۳۵۹ درصدی داشتیم.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین ادامه داد: سال گذشته ۶۶۳ نفر اشتغال در حوزه معلولین و زنان سرپرست خانوار داشتیم تا از طریق پرداخت تسهیلات به اشتغال پایدار برسند.

وی در پایان گفت: در حوزه مسکن نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۵۰درصد رشد داشتیم که بیشتر شامل خانواده‌های دو معلول است که از ۳ هزار و ۹۳۰ واحد نیز ۲هزار و ۱۰۰ واحد تحویل داده شده و هزار و ۸۳۰ واحد باقی مانده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار