راه‌اندازی سامانه مبارزه با زمین‌خواری
کد خبر: 102644
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۹:۳۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
شاخص : معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی فاقد سند مالکیت هستند، گفت: در تلاش هستیم که در سفر دولت به استان قزوین بتوانیم بخشی از اسناد اراضی کشاورزی را با حضور رییس دولت به کشاورزان تحویل دهیم.

قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، تشکل‌های مرم نهاد را مهمترین رکن جامعه خواند و اظهار کرد: نهادهای عمومی به عنوان نمایندگان افکار عمومی برای تنظیم برنامه‌های دولت و نحوه اداره جامعه هستند.
وی حفاظت از محیط زیست را از مهمترین مسائل عمومی عنوان کرد و گفت: آب و خاک از مهمترین منابع کشور هستند که تعامل بین دولت و مردم می‌تواند در حفاظت از این منابع ارزشمند، موثر باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: تشکل‌های مردم نهاد و سامانه ۱۳۱ از مهترین برنامه‌های سازمان امور اراضی است چراکه دولت نمی‌تواند درهمه جا حضور داشته باشد اما با کمک مردم می‌توان در راستای یک حرکت اجتماعی برای حفاظت از اراضی اقدام کرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اینکه کل مساحت باغ‌های کشور۲ درصد است، افزود: مردم می‌توانند با اطلاع رسانی خود از اجرای تخریب‌گری‌ها به ویژه باغ‌های درون شهری که برخی  به صورت قانونی در پی تخریب آن‌ها هستند، جلوگیری کنند.

حفاظت از باغ‌های کشور به عنوان نگینی بر طبیعت ایران
افشار، حفاظت از باغ‌های کشور به عنوان نگینی بر طبیعت ایران عنوان کرد و گفت: بسیاری از شهرهای ایران با رویکرد باغ و آبادانی‌ها شکل گرفته اما متاسفانه امروزه به بهانه‌های مختلف در جهت توسعه شهری در پی تخریب باغ‌ها هستیم.
وی تصریح کرد: تخریب باغ و طبیعت از عوامل توسعه شهری نیست چه بسا که از توسعه شهری عده ای سودی خواهند برد اما در دراز مدت تخریب منابع کشاورزی،آب،جنگل‌ها و مراتع اطراف شهرها ازمحلال شهری را به دنبال خواهد داشت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: شهرهای کویری و یا شهرهایی که با ریزگردها مواجه هستند به دلیل عدم شرایط زندگی مناسب در معرض خطر کوچ همگانی که به واسطه همین تخریب‌ها اتفاق افتاده است.

تخریب باغ و طبیعت از عوامل توسعه شهری نیست
رئیس سازمان امور اراضی کشور در خصوص سیاست دولت برای افراد سودجویی که قصد دست اندازی به اراضی ملی را دارند، خاطرنشان کرد: در جهت مقابله با زمین خواری کارگروه فراقوه ای؛ متشکل از قوای سه گانه کشور برای حفاظت از اراضی و برخورد با پدیده زمین‌خواری تشکیل شده که با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط در حال پیگیری است.
وی خبر داد: سامانه ای یکپارچه جهت مبارزه با زمین خواری در حال تنظیم است که امید است در نیمه اول امسال آماده و در نیمه دوم اجرایی شود .
رئیس سازمان امور اراضی کشور اذعان داشت: با  هماهنگی‌های ایجاد شده بین یگان‌های حفاظت دستگاه‌های مختلف مثل محیط زیست، راه و شهرسازی، امور اراضی جنگلها و مراتع برای تدوین قوانین مشترک، دستوالعمل‌ها و حمایت‌های مشترک و در اختیار گرفتن سامانه ۱۳۱ دستگاه‌های زیربط تمام مسائل را بررسی می‌کنند.

کاهش ۸۰ درصدی تخلفات طی ۲ سال و نیم گذشته
معاون وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۸۰ درصدی تخلفات طی ۲ سال و نیم گذشته خبر داد و گفت: این کاهش چشمگیر تخلفات علاوه بر تاییدات قوه قضاییه ناشی از افزایش ضریب یگان‌های حفاظتی بوده که تاکنون ۳۰۰ منطقه مهم کشور تحت پوشش قرار داده شده، امیدواریم تا پایان سال ۹۵ بتوانیم تعداد یگان‌های حفاظتی را  به ۴۰۰ منطقه برسانیم .
وی تشریح کرد: بیش از ۴ هزار نفر در کشور مشغول حفاظت و تعیین مسائل در مدیریت زمین از سازمان اراضی هستند.
افشار با اشاره به کاداستر به عنوان مهمترین بخش کشاورزی توضیح داد: کاداستر ۱۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی از مهمترین دستور کارها در سال۹۶ است که بنا داریم با آماده کردن تمام امکانات بتوانیم پایش مدام از فناوری‌های جدید داشته باشیم.
رئیس سازمان امور اراضی کشور اذعان داشت: خوشبختانه تا پایان سال ۹۴ حدود ۵میلیون هکتار تصاویرهوایی و ۲ میلیون هکتار نقشه تهیه شده که امید است در سال جدید این تصاویر را به ۱۰ میلون هکتار رسانده تا در سال ۹۶ طرح را کامل و ارائه دهیم.

بیش از ۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی فاقد سند مالکیت هستند
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی فاقد سند مالکیت هستند، تشریح کرد: بنا داریم که با هماهنگی سازمان ثبت برای سنددار کردن اراضی کشاورزی اقدام کرده تا بتوانیم تا اطلاعات یک میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی را ثبت و اسناد آن‌ها را صادر کنیم.
وی در پایان با اشاره به اینکه اولین پایلوت اسناد اراضی کشاورزی در استان قزوین رقم خواهد خورد، افزود: در تلاش هستیم که در سفر دولت به استان قزوین بتوانیم بخشی از اسناد اراضی کشاورزی را با حضور رییس دولت به کشاورزان تحویل دهیم.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “راه‌اندازی سامانه مبارزه با زمین‌خواری/ بیش از ۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی فاقد سند مالکیت هستند”

  1. دیان گفت:

    هر وقت شما و امثال شما ، اسامی ارگانها و نهادها و کارکنان آنها که در زمین خواری نقش دارند را برای مردم آشکار کردید (برای نمونه همین زمینخواری منطقه هفتسنگان قزوین ) حق دارید راجع به این مسئله اظهار نظر کرده و راه کار ارائه دهید . در غیر اینصورت ملت همچنان باور دارند که اکثر مسئولین خودشان از این نمد کلاه دارند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار