راه پیمایی عظیم اربعین، مغناطیسی که همه را جذب می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 175659
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۸:۳۲
یادداشت روز؛
شاخص : چه کسی جز وجود پاک و اقدس اباعبدالله ‌الحسین(ع) می‌توانند با گذشت سال‌های متمادی میلیون‌ها نفر را از سرتاسر جهان به سمت خود بکشاند. آیا این چیزی جز نیروی جاذبه‌ی فوق‌العاده امام حسین(ع) نیست؟

به گزارش شاخص، از قدرت جاذبه و انرژی مغناطیسی چه می‌دانید؟ در دوران مدرسه خوانده‌ایم که میدان مغناطیسی‌ یک میدان نیروست، مثل میدان جاذبه زمین که اجسام را به سمت خود می‌کشاند. همان طور خوانده‌ایم برای جذب یک جسم در یک میدان مغناطیسی آهن ربا آن جسم خود باید یک قطعه مغناطیسی باشد تا به سمت آهن ربا کشانده شود.

وقتی به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری در مورد روز اربعین که آن را شروع «جاذبه‌ی مغناطیس حسینی» خواندند، تامل کنیم در می‌یابیم که تعبیری کاملا به جا و واقعی است.

چه کسی جز وجود پاک و اقدس اباعبدالله ‌الحسین(ع) می‌توانند با گذشت سال‌های متمادی میلیون‌ها نفر را از سرتاسر جهان به سمت خود بکشاند. آیا این چیزی جز نیروی جاذبه‌ی فوق‌العاده امام حسین(ع) نیست؟

در مقدمه یادداشت از نیروی مغناطیس گفته شد، اینکه برای جذب یک قطعه و یا یک جسم به آهن ربا و یا هر نوع میدان مغناطیسی چند شرط لازم است؛ اول اینکه آن جسم خود باید به نوعی دارای خاصیت مغناطیس باشد، دوم اینکه باید در میدان مغناطیسی قرار گیرد تا جذب شود و سوم وجود خود منبع انرژی مغناطیس قوی برای ایجاد میدان جاذبه است.

قصدمان از این تعابیر به هیچ وجه آموزش علوم تجربی نیست بلکه تلنگری به خود و تمام مخاطبینی است که به نوعی به دنبال چون و چرا در مواجهه با این عشق و جاذبه‌ی الهی هستند.

قدرت جاذبه سرتاسر دنیای ما را در بر گرفته است و خداوندی که تمام نیروها به ید و قدرت او به وجود آمده خود منبع عظیم جاذبه است؛ خداوند حقیقت محض است و هر که در برابر این حقیقت محض قرار گیرد در قدرت جاذبه‌ی الهی مجذوب می‌گردد.

ائمه اطهار(علیه السلام) که آیت خدا، خلیفه و جانشین او در زمین هستند، خود منبع کاملی از حقیقت و معرفت الهی برای رشد و کمال انسانی هستند و قرار گرفتن در جاذبه این بزرگواران انسان را در جاذبه خدا قرار می‌دهد چراکه تمام هدف آنان قرار دادن انسان در همین مسیر است.

به بیان ساده‌تر اگر محبت انبیاء و علی و اولاد علی(ع) در دل انسان باشد در صورتی که کمترین چشم‌داشتی به پاداش این حب و علاقه نداشته باشد، در دلش خاصیت مغناطیس عشق و حقیقت به اهل بیت(ع) ایجاد می‌شود و همین خاصیت او را به سمت محبوبش که منبع جاذبه است، می‌کشاند.

*اصلا حسین جنس غمش فرق می‌کند

جاذبه‌ی عشق و محبت امام حسین(ع) انکار نشدنی است؛ چه کسی را می توان یافت از پیرو و جوان، زن و مرد، از هر طیف و مرتبه‌ای که دل در گرو عشق او ننهد جز آنکه در دامنه‌ی دشمنان قسم خورده ایشان و اهل بیتش قرار گیرد.

اگر این عشق و دلربایی اباعبدالله و این جاذبه‌ی مغناطیس حسینی نبود، پس این همه عزاداری‌ها و سینه زدن‌ها، زنجیر زدن‌ها، این راهپیمایی‌ها، این موکب‌های عزاداری که هر سال بر تعدادشان افزوده می‌شود، چه معنا و مفهومی داشت.

امام حسین(ع) منبع عشق و ایمان است و به گفته امام صادق (ع) « هر کس که خدا خیر خواه او باشد محبت حسین(ع) و زیارتش را در دل او مى‏اندازد». هر که بخواهد می‌تواند در جاذبه‌ی مغناطیس حسینی قرار گیرد به شرطی که مهر و محبت او را دل پرورانده باشد و به دنبال حق و حقیقت باشد.

اگر می‌بینید عده‌ای هنوز که هنوز است بر زائران اربعین امام حسین(ع) که با پای پیاده سختی را به جان خریده و از راه‌های دور رهسپار جاده عاشقی می‌شوند، خرده می‌گیرند، علتش را عدم وجود خاصیت مغناطیس عشق و محبت در آن‌ها باید جستجو کرد.

*راه پیمایی عظیم اربعین زمینه ساز ظهور امام عصر(عج)

به حتم آن‌ها طعم عشق حسینی را نچشیده‌اند که این گونه سخن می‌گویند و بدون شک گرمای محبت امام را در دل‌هایشان درک نکرده‌اند تا حال این عزاداران را درک کنند و بفهمند که برای این رهروان حسینی هر چه هست زیبا و شیرین است.

باید برای یک بار هم که شده رهسپار جاده عشق شوی و خود را در میدان مغناطیس حسینی در راهپیمایی اربعین قرار بدهی تا بفهمی عشق یعنی چه؟ تا بفهمی جاذبه یعنی چه؟ و یا درک کنی جا ماندگی یعنی چه؟

هر ساله در حوالی اربعین اتفاقی در جهان می‌افتد که هیچ همتایی نداشته و ندارد و سال به سال بر عظمت این اتفاق افزوده می‌شود. میلیون‌ها نفر از سرتاسر جهان از شیعه و سنی، مسیحی، زرتشتی، صائبی و هر مذهب و آیینی که به دنبال حق و حقیقت است، چون رودی جاری خود را به اقیانوس عشق حسینی می‌رساند تا با شعار «لبیک یا حسین» خود را در زمره سعادتمندان دنیا و آخرت قرار دهد.

همان شعاری که سبب وحدت و یکپارچگی حق طلبان است، همان شعاری که زمینه ظهور منجی بشریت را فراهم خواهد کرد. اصلا گویی این راهپیمایی عظیم گوشه‌ای از حکومت بقیه‌الله‌الاعظم است زیرا بر طبق روایات خوانده‌ایم که در حکومت امام مهدی(عج) مردم با هم متحد و مهربان هستند، همه در خیر و نیکی از هم پیشی می‌گیرند و در زیر سایه مولایشان در سلامت و امنیت کامل به سر می‌برند.

*محبت و اتحادی که ناگسستنی است

امروز در مسیر راهپیمایی اربعین زن و مرد در امنیت کامل به سر می‌برند، حتی اگر دشمن تمام امکانات نظامی و غیرنظامی خود را جمع کرده باشد و با شایعه‌پراکنی و تفرقه‌افکنی میان عرب و عجم به دنبال کم رنگ کردن این حماسه بزرگ باشد.

امروز در مسیر اربعین مهربانی‌ها، از خود گذشتگی‌ها، نیکی‌ها جلوه‌نمایی می‌کند. اعراب حتی خاک پای زائران را سرمه چشمانشان می‌کنند و برای خدمت رسانی به عاشقان حسینی با هم رقابت دارند. در کجای دنیا این همدلی را می‌توان یافت جز در کعبه دل‌ها کربلا؟ شاید معجزه‌ای در کار است؟ نمی دانم.

برای ما که در دورانی زندگی می‌کنیم که همه چیز بر اساس دو دو تا چهارتای عقلی سنجیده می‌شود و معیار، غرائض نفسانی و ارز و تومان و دلار است، شاید معجزه‌ای باشد و شاید غیر باور.

مگر می‌شود همین عراقی‌ها که ۸ سال با ما در ستیز بوده‌اند حالا دوشادوش ایرانیان پرچم‌ها را به هم گره زده و ندای اتحاد و همدلی سر بدهند که «حب الحسین یجمعنا» اما به یقین هر چه که زمان می گذرد و سال به سال این اتحاد و همدلی بیشتر خواهد شد به گونه ای که محبت آنقدر در بین کسانی که خود را به میدان مغناطیس حسینی رسانده‌اند ایجاد می شود که جزیی از رفتار اجتماعی آنان خواهد شد.

در این زمان است که مردم آمادگی لازم را برای پذیرش ظهور مهدی زهرا(عج) پیدا خواهند کرد؛ آن زمان است که دیگر این زیبایی‌ها معجزه تلقی نمی‌شود بلکه رفتار هر روز و همیشگی مردم جامعه خواهد بود.

برای همین است که اجتماع اربعین را تجربه‌ای شیرین برای زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) می‌دانند و شاید هم به همین دلیل باشد که آن حضرت در زمان ظهور خود را با یادآوری نام جد بزرگوارشان به مردم جهان معرفی خواهند نمود.

یادداشتی به قلم نفیسه مهرداد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • برگزاری مسابقات لیگ آکروژیم باشگاه‌های کشور در آبیک
 • مهمترین ماموریت دستگاه‌های اجرایی حمایت از تولید است/ سازوکار بانک‌ها متناسب با شرایط بحرانی تولیدکنندگان نیست
 • معرفی ۲۰ شرکت خودروسازی برتر در جهان +عکس
 • فرهنگ و هنر نقش کلیدی در مواجهه با شبیخون فرهنگی دارد/ دشمن در صدد ترویج انگاره‌های منفی در جامعه است
 • واکنش رهبر انقلاب به انتقادات تند جوانِ نخبه‌ ناامید از وضع کشور + فیلم
 • آمار فوتی‌های سوانح رانندگی در قزوین ۴۰ درصد کاهش یافت
 • رونالدو: پسرم از محل زندگی دوران کودکی من تعجب کرد/ وقتی به زادگاهم برگشتم، تحت تأثیر قرار گرفتم
 • پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست
 • گران ترین شهرهای کشور در حوزه ساختمان/ سمنان رکورددار ارزانی در اجاره‌بها
 • دولت کارگران فقیر را به حال خود رها کرد/ بلای نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومانی برسر کارگران
 • تدوین استراتژی جامع و سند توسعه فرهنگی استان ضروری است
 • سکوت وزیر اقتصاد درباره بازداشت پوری حسینی/موافقت با “استعفا” پاسخگوی خسارتهای خصوصی سازی است؟
 • آخرین اخبار