رد زمین خواری در هفت سنگان
کد خبر: 108907
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۴۳
شاخص : استاندار قزوین گفت: جنس تغییر کابری در زمین های هفت سنگان زمین خواری نیست.

به گزارش شاخص نیوز؛ فریدون همتی در جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به مطالبه نماینده ولی فقیه از مسولان برای جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی هفت سنگان گفت : این تغییر کاربری از جنس زمین خواری نیست.
استاندار اضافه کرد: مستندات نشان میدهد هیچگونه سوء  استفاده مدیریتی در این زمین ها رخ نداده است.

همتی با اشاره به توقف ساخت و ساز در این اراضی پس از بررسی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و شورای عالی معماری و شهرسازی افزود: البته دیوان عدالت اداری این رای نقض کرد و حکم به اجرای ساخت به نفع مالکان داده است.

همتی گفت:  ما اسناد مربوط به ماده ۵ معماری و  شهرسازی در سال ۱۳۷۵ و ۱۳۸۹ را بررسی کرده ایم و همچنین اسناد مربوط به مزاید ه عمومی در روزنامه های کثیر الانشار که  این حق را برای همه قائل  شده بودو هیچگونه مشکلی ندیدیم.

وی با بیان اینکه بر اساس مستندات،  این زمین ها « بایر» بوده است گفت : منطقه هفت سنگان ۱۰۰ هکتار است که بخش عظیمی از آن ساخته شده و فقط همین حدود ۳۰ هکتار باقی مانده بود که مالکان آن  در یک مزایده از ستاد اجرایی دریافت کردند.

استاندار افزود: در آخرین نشست در استان وزیر راه شهر سازی خواست در یک هیت سه نفره متشکل از  رییس شورای عالی معماری و شهرسازی ، به همراه معاون عمرانی وزیر کشور و من به عنوان نماینده دولت در استان این موضوع را بررسی کنیم که من پیشنهاد دادم ۹۵ درصد از این زمین ها که در قطعات ۲ هزار متری تقسیم شده بود بصورت باغ باشد و برای  ۵ درصد مجوز ساخت ویلا داده شود.

بگفته ی استاندار ، بر اساس مستندات  هر یک از مالکان برای خرید آن مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان به ستاد اجرایی امام پرداخت کرده  و با احتساب مجوزهای شهرداری تا کنون ۲۲۰ میلیون تومان به ازای هر سند هزینه کرده اند.

استاندار تاکید کرد : علارغم اینکه گفته میشود همه موارد مطرح شده در زمین های هفت سنگان  قانونی است اگر کسی ، سازمانی ویا نهادی مستنداتی درباره غیر قانونی بودن این زمین ها دارد بیاورد.

استاندار با بیان اینکه برخورد با فساد بخصوص پدیده زمین خواری و تغییر کاربری خط قرمز دولت است گفت: اگر مستندات جدید نشان دهد کارغیر قانونی در هفت سنگان صورت گرفته است ضمن برخورد قاطع با متخلفان ، زمین ها را به نفع دولت ضبط خواهیم کرد.

همتی گفت : من در گذشته در باره تغییر کاربری در باغستانهای سنتی ، و زمین های کشاورزی به همه مدیران اخطار داده ام که اگر چنین پدیده ای را مشاهده کنم قبل از برخورد با متخلف ، با مدیر ان مربوطه برخورد خواهم کرد.

استاندار اضافه کرد: شهرداری قزوین در ناصر آباد ۱۰۰ هکتار زمین را برای میدان تره بار و شغلهایی که الودگی صوتی دارند خریداری کرده است که من اجازه ندادم به علت کشاورزی بودن اجرایی شود.

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار