رسایی و جمع بندی مذاکرات در اینستاگرام - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63558
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۸
شاخص : حمید رسایی نماینده مجلس در صفحه اینستاگرامش مطلبی در مورد نامه دکتر روحانی و پاسخ مقام معظم رهبری را منتشر کرد.
به گزارش سرویس اجتماعی شاخص،بعد از پاسخ مقام معظم رهبری به نامه رئیس جمهور دکتر حسن روحانی، حمید رسایی نماید مجلس نیز مطلبی در این باره در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت سید علی کار را تمام کرد، جام زهر ترک برداشت. همچنین در مورد نامه رئیس جمهور به مقام معظم رهبری نوشتند که: یک سال ونیم قبل وقتی روحانی از امضای توافقنامه ژنو ذوق زده بود، چندساعت پس ازآن با ارسال نامه ای سرگشاده به رهبر انقلاب، پاسخ ایشان را درمنظومه فکری خود تصور می کرد اما مکتوب هوشیارانه امام خامنه ای مبنی براینکه “دستیابی به آنچه مرقوم داشتید قابل تقدیر وتشکر است” نشان داد که امام خامنه ای را نمی توان با فضاسازی تبلیغاتی و مطبوعاتی در پازلی که می خواهند، قراردهند.
این بار اما روحانی تعجیل نکرد. ابتدا رسانه های بزک کننده آمریکا در ۲۴ساعت گذشته به فضاسازی پرداختند و توافقنامه ای که متن آن همان فکت شیت آمریکاییها از توافقنامه لوزان است را یک پیروزی بزرگ القا کردند و بعد از آن بود که امروز دومین نامه سرگشاده روحانی با ادبیاتی تعجب برانگیز درکنار ادعای موفقیت آمیز خواندن توافق اخیر، راه حل موضوع منطقه را نیز دراین مسیر جستجو کرده با این تصور که این بار پس از فضاسازی ۲۴ ساعته دیگر پاسخ رهبری در همین چارچوب و در تایید توافق امضا شده خواهد بود.

روحانی درنامه خود به رهبر انقلاب نوشت: “این توافق به خوبی نشان داد که ما می توانیم در عین حفظ عزت کشور و با رعایت خطوط قرمز نظام، با قدرتهای جهانی وارد گفتگو شویم و با برخورداری از اعتماد به نفس مبتنی بر حقانیت مواضع و توانمندیهای دیپلماتیک، قدرتهای جهانی را به پذیرش مواضع منطقی خود ناگزیر سازیم. این دستاورد بی نظیر در تاریخ روابط بین الملل که همه قطعنامه های تهدید آمیز شورای امنیت را در نتیجه مذاکره کنار مینهد و زمینه را برای همکاری بین المللی حتی درحوزه هسته ای می گشاید، درس بزرگی برای منطقه ما نیز به همراه دارد که راه حل مشکلات سیاسی منطقه نیز نه با تجاوز و کشتار و تروریسم، بلکه با مذاکره و مشارکت واقعی مردم به دست خواهد آمد.” اما پاسخ صریح و پر معنای امام خامنه ای به نامه آقای روحانی، ترک بزرگی در این پروژه ایجاد کرد:

جناب آقای رئیس جمهور
باسلام و تحیت و تشکر از زحمات فراوان جنابعالی، اولا لازم میدانم از تلاش پیگیر و پر طاقت هیئت مذاکره کننده‌ هسته‌ای صمیمانه تشکر و قدردانی کنم و پاداش الهی را برای آنان مسألت نمایم، سپس به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و درمسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود. به خوبی می دانیم که برخی از ۶دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.
از ملت عزیز انتظار دارم که همچنان وحدت و متانت خود را حفظ کنند تا بتوان درفضای آرام و خردمندانه به منافع ملی دست یافت.
والسلام علیکم ورحمه الله
سیّدعلی خامنه ای

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار