رشد ۴ و نیم درصدی اهداکنندگان مستمر/ سامانه سیار خونگیری در قزوین راه‌اندازی می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 190417
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
مدیرکل سازمان انتقال خون استان اعلام کرد:
شاخص : مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین گفت:شاخص اهداکنندگان مستمر در استان قزوین بیش از 60 درصد است که این میزان در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 4 و نیم درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مهدی اکبری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان در سازمان انتقال خون قزوین برگزار شد، اظهار کرد: امروزه یکی از مهمترین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی در سطح جهان وجود مراکز انتقال خون است که بتواند حداکثر فرآورده‌های خونی را برای نیازمندان تهیه کند.

وی با اشاره به طیف گسترده‌ای از بیماران نیازمند فرآورده‌های خونی افزود: جدا از بیماران تالاسمی و هموفیلی؛ بسیاری از مادران در هنگام زایمان،کودکان نارس و افرادی که دچار سوانح تصادف در سطح جاده‌های می‌شوند به طور مقطعی نیازمند فرآورده‌های خونی هستند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین با بیان اینکه یک سوم افراد در طول حیات ممکن است نیازمند فرآورده‌های خونی باشند، گفت: بر اساس آمار بهداشت جهانی تاکنون بیش از ۱۷۷ میلیون مورد اهدای خون در سطح جهان صورت گرفته است.

اکبری ابراز کرد: شاخص درصد اهدای خون به ازای جمعیت در کشور ۲۵ در هزار است که به نسبت سایر کشورها عدد مطلوب و مناسبی است.

وی ادامه داد: بالا بردن آمار اهدای خون یکی از دغدغه‌هایی است که در سطح کشورهای مختلف وجود دارد که خوشبختانه این شاخص در ایران از سال ۲۰۰۷ اجرایی شده است.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین عنوان کرد: شاخص اهداکنندگان مستمر در استان قزوین بیش از ۶۰ درصد است که این میزان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۴ و نیم درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به ۳۸ هزار و ۴۰۰ مورد اهدای خون موفق در سال ۹۶ اظهار کرد: سال گذشته ۴۰ هزار و ۱۵۲ مورد اهدای خون در استان داشتیم که این آمار در استان‌های دیگر متفاوت است.

این مسئول خاطرنشان کرد: ۲ پایگاه ثابت خون‌گیری در شهرستان قزوین و تاکستان وجود دارد که به صورت همه روزه آماده خونگیری از اهداکنندگان هستند.

اکبری اذعان داشت: باتوجه به اینکه بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند، این انتظار وجود دارد که بانوان نیز در این امر خداپسندانه شرکت داشته باشند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین گفت: جامعه زنان یکی از امن‌ترین گروه‌های در کشور است که متاسفانه شاخص اهداکنندگان در کل کشور زیر ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه میزان اهدای خون برای آقایان ۴ بار و برای بانوان ۳ بار در سال است، گفت: متاسفانه باور غلطی که بین بانوان وجود دارد کم خونی بعد از اهدای خون است در حالی‌که تمامی اهداکنندگان بعد از اهدای خون تحت نظر پزشک انتقال خون وجود خواهند داشت.

اکبری با اشاره به استقرار نظام همولوژی اذعان داشت: این نظام به بررسی گزارش ناشی از تزریق خون و مراقبت پس و حین خونگیری می‌پردازد همچنین جهت دسترسی راحت‌تر هم‌استانی‌ها برای اهدا خون در نظر داریم که بزودی سامانه سیار خونگیری را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه سیار اهدای خون بالغ بر یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: بعد از راه اندازی این سامانه پذیرای اهدا کنندگان خون در سطح شهرستان‌ها نیز خواهیم بود.

این مسئول با اشاره به پذیره نویسی سلول‌های بنیادی برای اهداکنندگان مستمر گفت: سال گذشته ۹۲ مورد ثبت سلول‌های بنیادی در استان صورت گرفت.

وی با اشاره به استقبال مردم استان در شب‌های قدر برای اهدای خون گفت: در طول شب‌های قدر حدود ۲ درصد افزایش اهدای خون را در سطح استان داشتیم و همچنین در دوماهه امسال شاهد افزایش ۱.۶ درصد خونگیری نسبت به سال گذشته بودیم.

اکبری با بیان اینکه میزان اهدای خون بانوان در استان ۶/۸ درصد است، گفت: ۲ هزار و ۷۱۵ نفر از زنان استان در سال گذشته خون اهدا کردند که بانوان هم استقبال خوبی داشتند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قزوین در پایان گفت: باتوجه به اینکه فرآورده های خونی یکی از نیازهای بیماران است ما همواره نیازمند اهداکنندگان مستمر خون هستیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار