ایران جانبی

» رشد 105 درصدی اشتغال مددجویان در استان/ 28 هزار معلول تحت پوشش قرار دارند
کد خبر: 208011
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
مدیرکل بهزیستی قزوین خبر داد
شاخص : مدیرکل بهزیستی قزوین گفت: 28 هزار نفر معلول تحت پوشش داریم که 17 هزار و 863 نفر از آن‌ها معلولین خفیف و متوسطی هستند که می‌توانند اشتغال داشته باشند. اما معلولین شدید ما قادر به کار نیستند.

علیرضا وارثی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به وضعیت مددجویان بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: سازمان بهزیستی بالغ بر بیش از 100 هزار نفر را تحت پوشش دارد که شامل حوزه اعتیاد، معلولین و اجتماعی می‌شود.

وی افزود: 22 هزار و 458 نفر از این افراد بین سن 18 تا 55 سال قرار دارند که واجد شرایط اشتغال بوده اما متاسفانه فاقد مهارت شغلی هستند؛ 2 هزار و 395 نفر زن سرپرست خانوار هستند که با خانوارشان بالغ بر 8 هزار تا 9 هزار نفر می‌رسند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: همچنین 28 هزار نفر معلول تحت پوشش داریم که 17 هزار و 863 نفر از آن‌ها معلولین خفیف و متوسطی هستند که می‌توانند اشتغال داشته باشند. اما معلولین شدید ما قادر به کار نیستند.

این مقام مسئول ادامه داد: 2 هزار نفر بهبود یافته یا در حال بهبود در حوزه اعتیاد داریم که تحت پوشش بهزیستی قرار دارند؛ همچنین 200 نفر هم فرزندان بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند که تحت پوشش داریم.

70 درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی استان فاقد مهارت کارآموزی هستند

وی ابراز کرد: 70 درصد از افراد تحت پوشش بهزیستی استان فاقد مهارت یا نیازمند آموزش مهارت‌های لازم هستند؛ در سال 98 تعهد اشتغال ما 670 نفر بوده که به 702 نفر و رشد 105 درصدی را شاهد بودیم، که از طریق قانون سه درصد، تسهیلات بانکی، بیمه‌های خویش فرمایی و کارفرمایی محقق می‌شود و همه این‌ها برای شروع کار خود نیازمند مهارت حرفه‌ای هستند.

وارثی عنوان کرد: تعامل بسیار خوب و سازنده‌ای را با سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان در حوزه معلولین، بهبودیافته‌ها و زنان سرپرست خانوار داریم که فرصت‌های خوبی با تعامل این دو دستگاه فراهم شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: نکته قابل توجه بحث پراکندگی مراکز فنی‌وحرفه‌ای در بخش دولتی است که مطابق با پراکندگی جمعیت هدف ما نیست؛ به طوری که در مناطق روستایی کمتر از امکانات حرفه‌آموزی برخوردار هستیم.

عمده رشته‌های حرفه‌آموزی در بهزیستی، کارآمدی ضعیفی دارد

این مقام مسئول با اشاره به لزوم توسعه بخش خصوصی از مرکز به مناطق حاشیه‌ای، گفت: رشته‌های آموزشی که امروز در سازمان فنی‌وحرفه‌ای شاهد هستیم، نیازمند به‌روز رسانی و کاربردی شدن است تا مطابق با بازار و نیازهای مردم باشد؛ به طوری که گاهی مهارت‌هایی که افراد می‌آموزند نیز متناسب با نیاز روز و بازار کار نیست.

وی ابراز کرد: عمده رشته‌ها در حوزه حرفه‌آموزی در بهزیستی متاسفانه کارآمدی ضعیفی دارد؛ آن‌هایی هم که موثر است به بخش خصوصی واگذار شد. حوزه نابینایان، ناشنوایان و بخشی از جسمی-حرکتی امکان استفاده از این ظرفیت را ندارند.

وارثی در انتها تصریح کرد: در بخش خصوصی هم به علت عدم مناسب سازی مکان نیز معلولین قادر به حضور در این ماکان‌ها نیستند؛ دومین مشکلی که مانع حضور جامعه هدف ما در بخش خصوصی می‌شود نیز بحث پرداخت هزینه‌ها است که باید در قالب یارانه‌ها این موضوع دنبال شود.

انتهای پیام/ 1300

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار