رعایت اخلاق و پایبندی به ارزش‌ها از ارکان مهم در کارم است/ مشارکت بانوان در اهدای خون باید افزایش یابد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168788
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۱
مدیر روابط عمومی انتقال خون استان قزوین:
شاخص : مدیر روابط عمومی انتقال خون استان قزوین با اشاره به سابقه 10ساله در این اداره گفت: با وجود فعالیت‌های اجتماعی که دارم، در همه امور سعی می‌کنم رفتار و شان یک خانم حفظ شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، اگر پیرامون خود نگاهی بیندازیم حضور زنان در تمامی عرصه‌های کار وتلاش را به خوبی مشاهده می‌کنیم؛ پزشکان، معلمان، خبرنگاران، کارگران فنی، مربیان و….. همه زنانی هستند که پابه پای مردان در جهت پیشرفت وآبادانی کشور گام برمی‌دارند.

زن به عنوان ریحانه آفرینش در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد و همچنین پس از پیروزی ا نقلاب اسلامی ایران شاهد ارتقاء این جایگاه و حضور پررنگ و فعال بانوان در جامعه بودیم.

نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی وهشت سال جنگ تحمیلی که شهدای بسیاری را تقدیم نظام و انقلاب کردند بر کسی پوشیده نیست؛ از این رو توسعه و پیشرفت کشور زمانی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که با یاری و مشارکت همه گروه‌های اجتماعی انجام شود.

زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و به دلیل ارتباط مستقیم آنان با گروه‌های سنی جوانان، نوجوانان و کودکان و نیز تأثیر بر نیم دیگر جمعیت یعنی مردان، از مهم‌ترین و مؤثرترین گروه‌های اجتماعی به شمار می‌آیند.

این‌ واقعیتی است که در جوامع در حال توسعه کمتر مورد توجه قرار گرفته است به همین‌ سبب علی‌رغم برنامه‌ریزی‌ها و حمایت‌های انجام‌شده، هنوز زنان در برخی کشورها نتوانسته‌اند به جایگاه و نقش مناسب خود در اداره کشور و تصمیم‌گیری‌های کلیدی‌ دست یابند.

امروزه شاهد حضور فعال و موثر بانوان ایرانی در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و جهان هستیم؛ زنان ایرانی ثابت کرده‌اند که می‌توانند با رعایت عفاف و حجاب و پایبندی به ارزش‌های اسلامی موفقیت‌های چشمگیری را کسب کنند و دوشادوش مردان در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت کنند.

شغل روابط عمومی را با علاقه انتخاب کردم

۹مردادماه در تقویم به روز جهانی اهدای خون اختصاص یافته است از این رو خبرنگار شاخص، فرصت را غنیمت شمرده است تا به گفت‌وگو با یکی از بانوان کارمند جوان و فعال در حوزه روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان قزوین بپردازد تا بیشتر با دنیای یک بانوی فعال و موفق در جامعه آشنا شویم؛

نفیسه امینی متولد ۱۳۶۶ مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین و مدیر دفتر واحد آموزش و جذب و نگهداری اهداکنندگان خون در این اداره است که سابقه کارمندی او به ۱۰ سال می‌رسد.

وی در خصوص تحصیلاتش اظهار کرد: پس از کسب مدرک کاردانی آزمایشگاه، در مقطع کارشناسی حسابداری و کارشناسی ارشد حسابداری ادامه تحصیل دادم.

امینی در ادامه گفت: بعد از اتمام دوره کاردانی آزمایشگاه به دلیل اینکه رشته‌های پیراپزشکی باید دوره طرحی را در سازمان‌های مرتبط با رشته بگذرانند، کارآموزی را در اداره کل انتقال خون قزوین گذراندم و از سال ۸۷ به صورت قراردادی مشغول به کار شدم.

این کارمند قزوینی ادامه داد: از زمان ورود به اداره کل انتقال خون استان قزوین در بخش اهداکنندگان، آزمایشگاه، امور مالی و امروز هم در روابط عمومی حضور داشته‌ام.

وی با اشاره به علاقه‌ای که به شغل روابط عمومی دارد گفت: از دوران دبیرستان به کار اجرا و ارتباطات اجتماعی خیلی علاقه داشتم و زمانی هم که وارد اداره انتقال خون شدم تمایل داشتم که در حوزه جذب اهداکنندگان و روابط عمومی فعالیت کنم.

این بانوی کارمند بیان کرد: با توجه به اینکه مدیریت اداره کل افراد را براساس توانمندی انتخاب می‌کنند، این همکاری را با من داشتن تا در حوزه روابط عمومی خدمت رسانی کنم.

امینی عنوان کرد: من معتقدم بانوان به دلیل ذوق هنری که دارند در حوزه روابط عمومی موفق‌تر عمل می‌کنند.

این کارمند قزوینی تشریح کرد: با توجه به اینکه اهداکنندگان خون سرمایه اصلی اداره هستند، فعالیت‌های ما بر اساس جذب و برقراری ارتباط مستمر با مراجعه‌کنندگان است.

مدیریت محیط خانواده و کار از اولویت‌های اصلی برای بانوان شاغل است

وی یادآور شد: سال گذشته نزدیک به ۹درصد افزایش آمار اهداکنندگان خون را در استان داشتیم که در این زمینه موفق به کسب رتبه دوم در کشورشدیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین با بیان اینکه رشد جمعیت و وقوع حوادث و بلایای طبیعی نیاز خونی جامعه را بیشتر کرده است، افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ جایگزینی برای خون در جهان وجود ندارد لذا نهایت سعی خود را برای تشویق مردم به این عمل انسان دوستانه انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: یک خانم نباید خود را محدود کند چراکه اگر در زمینه‌های مختلف مهارت کسب کند بدون شک در فعالیت‌های اجتماعی و شغلی موفق خواهد بود.

امینی در ادامه گفت: واحد کاری من طوری است که باید ارتباطات اجتماعی بالایی داشته باشم؛ از این رو سعی می‌کنم که با موسسات خیریه، ادارات و سازمان‌های مردم نهاد در ارتباط باشم تا بتوانم در زمینه شغلی هم موفق‌تر عمل کنم.

این بانوی کارمند با اشاره به علاقه‌اش برای مشارکت در کارهای خیر افزود: من معتقدم وقتی انسان در فعالیت‌های خیر شرکت می‌کند، از نظر روحی بخشی از نیازهای او تامین می‌شود و می‌تواند قوی‌تر و شادتر در جامعه حضور یابد.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین ابراز کرد: موفقیت یک خانم فقط محدود به زمینه شغلی او نیست بلکه باید در سایر زمینه‌ها هم موثر باشد تا بتواند آرامش مورد نظر را در زندگی شخصی خود برقرار کند.

وی افزود: وقتی در محیط خانواده امنیت و آرامش حاکم باشد قطعا بانوان با فراغ بال بیشتری می‌توانند در سطح جامعه حضور یابند.

امینی ادامه داد: شرایط کاری من به گونه‌ای است که باید با اقشار مختلف جامعه در ارتباط باشیم و مهمترین مسئله این است که خود را در جایگاه مخاطبین و اهداکنندگان قرار دهیم.

این بانوی کارمند، شناخت مخاطب را یکی از مسائل مهم در حوزه روابط عمومی دانست و گفت: به نظر من باید متناسب با هر قشری بتوانیم ارتباط موثر با مراجعه‌کنندگان داشته باشیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین بیان کرد: یکی از تفاوت‌های اداره کل انتقال خون با سایر ارگان‌ها این است که ارباب رجویان ما برای دریافت خدمات به این اداره مراجعه نمی‌کنند بلکه برای ارائه خدمتی ارزشمند به هم نوعان خود مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: بدون شک تکلیف ما در برابر این حس انسان دوستانه بسیار سنگین‌تر است و باید تکریم ارباب رجوع را به بهترین شکل به جا بیاوریم تا بتوانیم این سرمایه‌های ارزشمند را حفظ کنیم.

امینی خاطرنشان کرد: نیاز روزانه اداره کل انتقال خون قزوین بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ واحد خون است و اهداکنندگان مستمر باید در طول سال حداقل ۲ بار اهدا خون داشته باشند.

این بانوی کارمند با بیان اینکه اهدا خون باعث افزایش سلامت روان جامعه می‌شود ادامه داد: اهداکنندگان مستمر جزو افرادی هستند که خون سالمتری نسبت به افراد دیگر دارند چراکه سعی می‌کنند رفتارهای پرخطر نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ ازدواج کرده‌ است یادآور شد: من و همسرم به واسطه آشنایی خانواده‌ها و یک ازدواج سنتی داشتیم و زمانی بود که من علاوه بر اتمام دوره کارشناسی، در مقطع ارشد پذیرفته شده بودم و همچنین مسئولیت امور مالی اداره را بر عهده داشتم.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین اضافه کرد: با وجود تمام این مشغله‌ها اما من و همسرم در کنار هم توانستیم کارها و مراسم ازدواج را به خوبی برگزار کنیم.

من و همسرم در کنار هم سختی‌های کار را تجربه می‌کنیم

امینی بیان کرد: در کنار فعالیت‌های اجتماعی و شغلی که دارم، همیشه من و همسرم این حس متقابل را منتقل می‌کنیم که تمام عواطف و احساساتمان در محل کار یا سطح اجتماع مختص به یکدیگر بوده و این امر علاوه بر ایجاد اطمینان نیز موجب حمایت و پشتیبانی از هم می‌شود.

وی عنوان کرد: همیشه سعی می‌کنیم این حس متقابل را در رفتار و عمل هم داشته باشیم برای مثال با وجود اینکه همسرم ظهرها یک ساعت زودتر از من تعطیل می‌شود اما مقابل اداره منتظر می‌ماند تا به همراه هم به منزل برگردیم و همین مسئله موجب دلگرمی است و به این طریق سعی می‌کنیم شرایط سختی محل کار را باهم درک کنیم.

این بانوی کارمند تصریح کرد: برای اینکه یک خانم بتواند در زندگی اجتماعی و خصوصی خود تعادل داشته باشد این است که آرامش را در محیط زندگی شخصی برقرار کند.

امینی با بیان اینکه همیشه سعی می‌کنم در جامعه حریم‌ها را حفظ کنم گفت: حضور همسرم امنیت و آرامش خاصی را برایم دارد و در طول روز با یک تماس کوتاه و یا یک پیامک سعی می‌کنیم ارتباط دو طرفه را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در محیط هایی که حضور یک آقا نیاز است از همسرم کمک می‌گیرم گفت: متاسفانه برخی از بانوان وقتی شاغل هستند و یا در جامعه فعالیتی انجام می‌دهند دیگر توجهی به زندگی شخصی ندارند؛ باید بتوانیم همه حوزه‌ها را از هم تفکیک کنیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین افزود: با وجود فعالیت‌های اجتماعی که دارم، در همه امور سعی می‌کنم رفتار و شان یک خانم حفظ شود.

رعایت رفتارهای عفیفانه در سطح جامعه و محل کار بسیار مهم است

این بانوی کارمند ادامه داد: رعایت رفتارهای عفیفانه در سطح جامعه و محل کار بسیار مهم است چراکه وقتی به همسرت این اطمینان را می‌دهی که تمام تعلقات خاطری که داری به خانواده متعلق است، موجب حفظ آرامش و حمایت می‌شود و راحت تر می توان در جامعه حضور یافت.

امینی با بیان اینکه موفقیت در جامعه با رعایت اخلاق و پایبندی به ارزش‌ها عجین است ادامه داد: رعایت رفتارهای عفیفانه باعث می‌شود که افراد به خود این اجازه را ندهند که برخوردهای خارج از شئونات داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: شغل روابط عمومی سختی‌های خودش را دارد چراکه در هر زمان باید آمادگی حضور و فعالیت در سازمان مربوطه را داشت و همچنین باید ارتباط موثر با ارگان‌ها دیگر و مردم را حفظ کرد.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین با بیان اینکه همراهی و همدلی در زندگی مشترک بسیار مهم است عنوان کرد: اگر بتوانیم بین کار و محیط خانه مدیریت داشته باشیم بدون شک موفق خواهیم بود.

امینی یادآور شد: سال گذشته در حالی رتبه دوم کشور در حوزه اهداء خون را کسب کردیم که بنده سال دوم حضورم در واحد روابط عمومی بود و نشان دهنده است که خانم‌ها هم می‌توانند در حوزه روابط عمومی موفق باشند.

این بانوی کارمند تصریح کرد: اینکه امروزه عده‌ای مسائلی مربوط به آزادی زنان را مطرح می‌کنند در حالی که این آزادی را فقط به مسائل جنسی و برخی ویژگی‌های زنانه محدود کرده‌اند برای من قابل قبول نیست.

مشارکت بانوان در اهدای خون باید افزایش یابد

وی افزود: یک تفکر غلط است که بخواهیم برخی ویژگی‌ها و ظرافت‌های زنانه را دست مایه موفقیت در جامعه قرار دهیم در حالی که در هیچ کجای دنیا چه در جوامع اسلامی و چه جوامع غربی چنین تصویری اشتباه است و هیچ خانم موفقی را سراغ ندارم که به خاطر این مسائل به موفقیت رسیده باشد.

مدیر روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین تاکید کرد: بانوان استعدادها و توانمدی‌های بسیاری دارند که باید مورد توجه قرار گیرد؛ در جامعه‌ای می‌توان به رشد و بالندگی رسید که آرامش و امنیت در آن حاکم باشد.

امینی در پایان با اشاره به اینکه تنها ۶درصد از اهداکنندگان خون در استان خانم‌ها هستند، افزود: متاسفانه خانم‌ها در زمینه انتقال خون حضور کم رنگی دارند که یخشی هم به خاطر باور غلط درمورد کم خونی خانم‌ها است در حالی که ما این اطمینان را به آن‌ها می‌دهیم که غلظت خون اندازه‌گیری می‌شود و حتی اگر مشکل کم خونی وجود داشته باشد، قرص اهن در اختیار بانوان قرار داده می‌شود.

به گزارش شاخص، جامعه‌ای که می‌خواهد به سوی توسعه حرکت کند اگر صرفاً به عوامل مادی‌ توجه داشته باشد و تعالی انسان‌ها و کاهش نابرابری‌ها را در نظر نگیرد به موفقیت دست‌ نخواهد یافت.

زنان نقش به‌سزایی در فرایند توسعه دارند و اگر در جامعه‌ای ضریب باسوادی، تندرستی، شاخص‌های تغذیه، تأمین مسکن، ایجاد اشتغال و درآمد افزایش یابد، اما توزیع‌ آن بین زن و مرد متعادل نباشد، آن جامعه توسعه‌نیافته است.

یکی از مهم‌ترین معیارها جهت سنجش درجه توسعه یافتگی یک کشور میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارا می‌باشند.

اکنون نگاه جهان بیشتر به سوی زنان معطوف شده است زیرا امروز برای تحقق توسعه اجتماعی، تسریع فرایند توسعه اقتصادی و محقق شدن عدالت اجتماعی، چنانچه به زن به عنوان نیروی فعال و سازنده نگریسته شود بدون شک تأثیر بسیاری در روند توسعه و افزایش کمی و کیفی نیروی انسانی آن جامعه خواهد داشت.

نقش زنان در توسعه، مستقیماً با هدف توسعه اجتماعی و اقتصادی بستگی داشته و از این رو در تحول همه جوامع انسانی عاملی بنیادی محسوب می گردد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار