Iranjb.ir

روابطمان با ایران بد است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60201
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
رئیس‌جمهور جیبوتی:
شاخص : پس از نزدیک شدن «ریاض» به «جیبوتی»، بالاترین مقام این کشور در مصاحبه‌ای اعلام کرد که روابط جیبوتی با ایران بد است و بزودی با عربستان توافق امنیتی امضا می‌کند.
image261394

«اسماعیل عمر غیلی» رئیس‌جمهوری جیبوتی که کشورش به دلیل بحران یمن این روزها در صدر اخبار جنگ قرار دارد، در اظهاراتی معنادار به تمجید از عربستان سعودی پرداخت و در مقابل سخنان معناداری علیه ایران و حزب‌الله گفت.

رئیس‌جمهور جیبوتی این سخنان را در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «الحیات» چاپ لندن بیان کرد و انقلاب‌های عربی را که در رسانه‌های غربی ابتدا «بهار عربی» نامیده شد، «فاجعه»‌ای خواند که «عراق، تونس، لیبی، سوریه و یمن» را نابود کرد.

او با بیان اینکه ایران در کشورش که میزبان پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی، است، حضور نظامی ندارد، گفت کشورش از ایران نمی‌ترسد.

عربستان، جیبوتی و توافق امنیتی

غیلی در این گفت‌وگو ابتدا از عربستان سعودی تمجید کرد و گفت روابط کشورش با عربستان «عالی و تاریخی» است و بزودی «توافقی امنیتی میان دو کشور امضا خواهد شد».

او گفت که «جیبوتی تلاش‌های عربستان برای تثبیت ثبات در یمن را تایید می‌کند» اما درباره «اوضاع کنونی در این کشور که فضا را برای سازمان القاعده باز می‌کند تا کل منطقه را تهدید کند هشدار می‌دهد».

تطهیر جیبوتی از رابطه با عبدالله صالح مقابل عربستان

در حالی که «عبد ربه منصور هادی» به دلیل عدم هم‌پیمانی با ریاض علیه یمن، مغضوب آل سعود شده است، رئیس جمهوری جیبوتی در ادامه گفت که «روابط ما با علی عبدالله صالح از زمانی که بر اساس طرح ابتکار خلیج (فارس) از قدرت خلع شد قطع شده است» و گفت که صالح در جیبوتی سرمایه‌گذاری یا املاک ندارد.

او همچنین تاکید کرد که هیئت بازرسی که سازمان ملل به جیبوتی اعزام کرد، تحقیق کرد که علی عبدالله صالح یا خانواده‌اش هیچ املاکی در جیبوتی ندارند.

از ایران نمی‌ترسیم/ حزب‌الله فتنه است

غیلی، «بهار عربی» را «فاجعه» (النکبه) خواند و گفت: (این)، بهار نیست… زیرا عراق و تونس و لیبی و سوریه و یمن را نابود کرد. او حزب‌الله لبنان را فتنه بزرگ خواند و رزمندگانش را «سربازان ایران» توصیف کرد و گفت که روابط جیبوتی با ایران «بد» است و «جیبوتی تلاش می‌کند که از شر آن (ایران) در امان بماند».

رئیس‌جمهور جیبوتی حمایت ایران از جنبش انصارالله در یمن را این دانست که از آنان برای تسلط بر تنگه باب‌المندب استفاده کند و گفت که ایران در کشورش حضور ندارد و افزود: ما از ایران نمی‌ترسیم.

او در ادامه با اشاره به وجود پایگاه‌های نظامی در جیبوتی آن را برای کشورش مفید ارزیابی کرد و گفت: پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک جیبوتی فایده زیادی برای این کشور داشته است.

این سخنان تامل‌برانگیز رئیس‌جمهور جیبوتی پس از نزدیکی اخیر ریاض به این کشور رخ داده است.

منبع: فارس
انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

پربازدیدترین ها
 • لبخند رضایت شهروندان سختی‌ها را از یادمان می‌برد/ مسوولین وضعیت کارکنان قراردادی و پیمانی را ساماندهی نمایند
 • آغاز رقابت‌های لیگ واترپلوی نوجوانان کشور در قزوین
 • دولت توان اجرای برخی پروژه‌های عمرانی را ندارد
 • میزان امید به زندگی در شهروندان قزوینی ۲سال بالاتر از میانگین کشوری است
 • مسئولین به سختی پاسخگوی مردم هستند/ ایجاد اشتغال برای جوانان در اولویت باشد
 • راه‌اندازی خانه جوان تا پایان امسال در قزوین
 • بسیاری از آسانسورهای قزوین تأییدیه ایمنی ندارند/ برای پلمپ آسانسورها دستور دادستان نیاز است
 • مشارکت ۷۰ درصدی خیرین استان در مدرسه سازی
 • تلاش برای جذب حداکثری مشارکت خیرین در امر مدرسه سازی
 • کسب تندیس برترین مرکز فنی توسط صداوسیمای مرکز قزوین در سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
 • حادثه پلاسکو به روز پنجم رسید/کشف ۴پیکر از زیر آوارهای طبقه منفی یک+ عکس
 • بافت‌های فرسوده شهر مانع جمع‌آوری مکانیزه پسماند‌ها/ روزانه ۲۶۰تن پسماند خانگی در قزوین جمع‌آوری می‌شود
 • آخرین اخبار