ایران جانبی

روایتی از کارگاه مردمی دوخت لباس شیرخوارگان حسینی/ دلدادگانی که عاشقی را معنا می‌کنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 194796
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۲۸
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : این کارگاه در گوشه‌ای از صحن آستان مقدس امامزاده حسین(ع) جای گرفته است و درب آن به روی همگان باز است؛ هر کسی به قدر توان و به اندازه دلدادگی‌اش به این قطعه کوچک از بهشت می‌آید و با کار در دستگاه اهل بیت(ع) ارادت خود را به جا آورده و استخوانی سبک می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شاخص، هرساله درایام محرم و سوگواری سالار شهیدان کارگاه دوخت لباس متبرک شیرخوارگان حسینی و چادر حضرت رقیه(س) در آستان مقدس امامزاده حسین (ع) دایر می‌شود از این رو سری به این کارگاه زده‌ایم تا لحظاتی را به هم صحبتی با بانوانی که در این کارگاه مشغول به کار هستند، بنشینیم.

این کارگاه در گوشه‌ای از صحن آستان مقدس امامزاده حسین(ع) جای گرفته است و درب آن به روی همگان باز است؛ هر کسی به قدر توان و به اندازه دلدادگی‌اش به این قطعه کوچک از بهشت می‌آید و با کار در دستگاه اهل بیت(ع) ارادت خود را به جا آورده و استخوانی سبک می‌کند.

اینجا حال و هوای دیگری دارد انگار فرشته‌ها در حال دوخت و دوز هستند و زمزمه‌های زیر لب را می‌توان با گوش جان و دل شنید و عطر بندگی را که در فضا پراکنده شده استشمام کرد؛ در و دیوار این کارگاه به نام‌های متبرک “یا علی اصغر(ع)” و “یا رقیه(س) مزین شده است اصلا انگار ما میهمان هستیم و شیرخواره و نازدانه اباعبدلله(ع) میزبانی می‌کنند.

هر کسی گوشه‌ای از کار را گرفته است، یکی پارچه را برش می‌دهد و دیگر چرخ می‌کند؛ یکی دیگر در گوشه‌ای نشسته و برای خیاطان چای می‌ریزد و آن طرف‌تر هم عده‌ای نشسته و لباس‌های دوخته شده را تا می‌زنند و بسته‌بندی می‌کنند و این طور است که در دستگاه امام حسین(ع) هیچکس بیکار نمی‌ماند.

یکی از بانوان جوان اظهار می‌کند: کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان حسینی هشت سال به طور متوالی شروع به کار کرده است و به کمک بانوان فعال هفت هزار دست لباس دوخته می‌شود؛ بیش از چهار سال است که در دوخت لباس‌های متبرک شرکت می‌کنم.

وی با بیان اینکه حاجات زیادی دارد اما بیشتر به خاطر شش ماهه سیدالشهدا آمده است، می‌افزاید: یک بار به طور اتفاقی به حسینیه امامزاده حسین(ع) آمدم و ازدحام جمعیت را دیدم که باعث شد به داخل کارگاه بیایم؛ نمی‌دانم انگار کسی مرا می‌خواند یا با پای دلم آمده‌ بودم.

این بانوی قزوینی می‌گوید: همه اینجا خادمیم انگار هرکاری که‌ می‌کنم حس این را دارم که برای اهل بیت(ع) کم گذاشته‌ام چون وقتی شاهد این هستم که یک قدم برمی‌دارم، این بزرگواران ده قدم برایم برمی‌دارند.

وی بغضش را فرو می‌دهد و عنوان می‌کند: با کار در دستگاه امام حسین (ع) شاهد برکات و تغییر در زندگیم بودم به همین علت سعی می‌کنم بیشتربه خاندان اهل بیت(ع) خدمت کنم.

حجت الاسلام مرتضی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، درباره این کارگاه توضیح می‌دهد: یکی از برنامه‌هایی که هر ساله در آستان مقدس امامزاده حسین (ع) و در آستانه ماه محرم اجرا می‌شود، برگزاری کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان حسینی با نام حضرت علی اصغر (ع) و چادرهای متبرک به نام حضرت رقیه (س) است.

وی ادامه می‌دهد: این کارگاه از سال ۹۰ کار خود را آغاز کرده و هرساله با نزدیک شدن به ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان به دوخت چادر و لباس متبرک اقدام می‌کند.

رئیس اوقاف و امورخیریه قزوین می‌گوید: امسال ۳۰ نفراز بانوان خیاط به همراه برشکار پارچه و خطاط نستعلیق در امامزاده حسین (ع) گردهم آمده اند و با ایجاد یک فضای معنوی قرار است که تا ۱۴ شهریور سال جاری به مدت ۱۵روز کار دوخت و بسته‌بندی این لباس‌ها را انجام می‌دهند.
این مسئول تامین مالی برای دوخت لباس های متبرک را از محل نذورات مردم عنوان می‌کند و می‌افزاید: این لباس‌ها بخشی برای مراسم سوم محرم و بخشی دیگر برای اولین جمعه محرم برای شیرخوارگان حسینی دوخته می‌شوند.
کریمی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۱۵هزار دس لباس و چادر تولید شد، خاطرنشان می‌کند: لباس‌هایی که در این کارگاه دوخته می‌شود در همایش شیرخوارگان حسینی و همچنین در بیمارستان‌ها و زندان‌ها توزیع می‌شود.
این مسئول تصریح می‌کند: این نوع مراسم با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی به ارتقای سطح دانش و بینش اسلام منجر شده و باید همواره برای تقویت آن‌ها اقدام شود.
به هم صحبتی با حاضران در کارگاه ادامه می‌دهیم؛ نگاهمان به سمت مادر پیری می‌رود که با وجود اینکه چشم‌هایش کم سو شده به زحمت سوزن را نخ می‌کند و در جواب به سوالمان می‌گوید: شش سال است که اینجا می‌آیم، گاهی چای می‌ریزم تا گناهم را بریزند، گاهی هم از روی عشق می‌دوزم تا مورد قبول درگاه حق قرار گیرد اما حاجتی ندارم و فی سبیل‌الله آمده‌ام.

وی به پاهایش اشاره می‌کند و می‌گوید: درد شدیدی در پاهایم احساس می‌کردم و برایم طاقت فرسا بود و گویا رگ سیاه‌تیکم گرفته است اما از زمانی که اینجا آمده‌ام درد ندارم.

انگار عشقی ابدی همه آن‌ها را به اینجا کشانده است و هر کدام توصیفی از اولین حضورشان در این کارگاه بیان می‌کنند که با همان یک بار مجنون این دستگاه شده‌اند و چندین سال است که پای ثابت دوخت و دوز لباس‌های متبرک هستند و عده‌ای هم که اولین بارشان است انگار دری از بهشت به رویشان باز شده و قادر به توصیف این همه زیبایی و دلدادگی نیستند.

بانوی دیگری که به همراه پسر خردسالش آمده است، اضافه می‌کند: من سومین سال است که آمده‌ام و از طریق یکی از خادمین آستان مقدس امامزاده با این کارگاه آشنا شدم؛ به عشق اهل بیت(ع) و سه ساله ارباب چرخ خیاطی‌ام را آورده‌ام تا برای دوخت لباس‌ها استفاده کنیم.

این بانو ادامه می‌دهد: در اینجا یک گوشه کار را گرفته‌ام و خیلی‌ها از من التماس دعا داشتند به همین علت امسال به نیابت از شهدا و شفای مریض‌ها آمده‌ام؛ حس معنوی قشنگی دارم که برایم زیباست چراکه هنوز این کارگاه با وجود تورم و مشکلات اقتصادی با کمک‌های مردمی برپاست و خوشحالم که مردم هنوز کمک می‌کنند.

خادم دیگری می‌گوید: امسال نخستین سالی است که در این کارگاه شرکت می‌کنم و موقع دوخت لباس‌ها صلوات می‌فرستم و استغفار می‌کنم و به نیت خانواده و دوستانم هر یک از لباس‌ها را می‌دوزم و برای فرج امام زمان(عج) دعا می‌کنم.

یکی دیگر از چرخ‌کاران بیان می‌کند: سال گذشته که لباس تبرکی گرفتم آن را به یکی از دوستانم دادم که خوشبختانه صاحب فرزندی شد و یکی دیگر از عنایات اهل بیت به من این بود که سال گذشته در زمان دوخت لباس ذکر می‌گفتم و با خود زمزمه می‌کردم که “حضرت علی اصغر(ع) با دستان کوچکت گذرنامه مرا امضا کن” طعم شیرین معجزه را چشیدم و توفیق حضور در پیاده روی اربعین را پیدا کردم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار