روستاییان به منظور بیمه تامین‌ اجتماعی روستایی اقدام کنند
کد خبر: 129443
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۵:۱۰
مدیر کل دفتر امور روستایی استان:
شاخص : مدیر کل دفتر امور روستایی استان قزوین با بیان اینکه متاسفانه روستاییان و عشایراز بیمه تامین اجتماعی روستایی مطلع نیستند، گفت: از 70 هزار خانوار مشمول این بیمه در استان حدود 30 تا 35 درصد توانسته‌اند عضو این صندوق شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، کریم حبیبی انبوهی مدیر کل دفتر امور روستایی استان قزوین ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری برگزار شد، با اشاره به اقدامات دهیاران در سال جاری، اظهار کرد:  دهیاران استان ۷۳۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۹۲۰ میلیارد ریال را اجرایی کرده‌اند.

وی افزود: تعداد پروژه‌های دهیاری‌های استان از آغاز دولت یازدهم تا کنون به ۲ هزار و ۱۳ مورد می‌رسد.

مدیر کل دفتر امور روستایی استان در ادامه گفت: اعتبارات تخصیص یافته به دهیاری‌های استان از ابتدای دولت یازدهم تا کنون بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.

انبوهی بیان کرد: ۴ میلیارد تومان جهت واگذاری بسته‌های حمایتی و اعطای تسهیلات به منظور اشتغال و توسعه پایدار در استان قزوین اختصاص داده شده است.

این مسوول ابراز کرد: قزوین با ۳۵۴ طرح از مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ طرحی که در کل کشور معرفی شده، ۱۵ درصد آن را به خود اختصاص داده است.

مدیر کل امور روستایی استان افزود: بیشترین طرح‌ها مشمول استفاده از تسهیلات بانک سینا متوجه استان قزوین است.

وی توضیح داد: تنها استانی هستیم که کارگروه ویژه پسماند روستایی را تشکیل داده‌ و به موضوع پسماند تمام شهرستان‌ها و بخش‌های استان رسیدگی کرده‌ایم.

مدیر کل دفتر امور روستایی استان با اشاره به طرح هر دهیار یک کارگذار گفت: روستاییان بیش از هر قشر دیگری در جامعه نیازمند برخورداری از تامین آتیه خود هستند.

این مسوول تصریح کرد: با توجه به اینکه اقشار روستایی و عشایری سقف خدمتی ندارند و باید تا آخر عمر کار کنند از سال ۸۴ بیمه اجتماعی آن‌ها در کشور آغاز به کار کرد.

انبوهی اذعان داشت: این بیمه برای کسانی که در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر زندگی می‌کنند نیز تعیین شده است.

وی تشریح کرد: افراد حداقل با ۱۵ سال پرداخت بیمه اگر به سن ۶۵ سالگی برسند می‌توانند از مستمری استفاده کنند و حتی اگر یک سال پرداخت کرده باشند و بیمه شونده فوت شود بازماندگان آن می‌توانند از مستمری بهره‌مند شوند.

مدیر کل دفتر امور روستایی استان گفت: حق بیمه اجتماعی روستاییان ۱۵ درصد است که ۱۰ درصد آن را دولت و فقط ۵ درصد را بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.

این مسوول خاطرنشان کرد: متاسفانه روستاییان و عشایر ما از این بیمه مطلع نیستند و از ۷۰ هزار خانوار مشمول این بیمه در استان حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد توانسته‌اند عضو این صندوق شوند.

وی افزود: تردید مردم نسبت به سوء عملکرد بیمه‌های دیگر، عدم اطلاع رسانی و فعال نبودن کارگزاری‌ها نیز از عوامل استفاده نکردن روستاییان از این بیمه است.

مدیر کل دفتر امور روستایی استان بیان کرد: در این راستا وظایف مربوط به اطلاع رسانی در قالب طرح هر دهیار یک کارگذار به دهیاران محول شده است.

انبوهی یادآور شد: بنا داریم بیمه اماکن روستاییان را در مقابل ۵ حادثه آتش سوزی، زلزله، رانش، طوفان و سیل را برای اولین بار در کشور و استان عملی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر هر روستایی در بیمه تامین اجتماعی عضو شود در حوادث غیر مترقبه اولویت دارد.

این مسوول در پایان با بیان اینکه افراد با حداقل سن ۱۸ سال می‌توانند خود را بیمه کنند، افزود: زنان خانه‌دار روستایی به تنهایی قادر به بیمه خود هستند و همچنین سرپرستان خانوار می‌توانند خود و اعضای خانواده را بیمه کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار