روستای هیر هفته آینده میزبان جشنواره زغال اخته است
کد خبر: 111713
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان:
شاخص : مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: جشن زغال اخته 11 شهریور در روستای هیر بخش رودبار الموت غربی شهرستان قزوین برپا می‌شود.

احمد مستخدمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، هفته آینده روستای هیر میزبان جشنواره زغال اخته است، اعلام کرد: جشن زغال اخته ۱۱ شهریور در روستای هیر بخش رودبار الموت غربی شهرستان قزوین برپا می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: زغال اخته این روستا از مرغوب ترین زغال اخته های کشور و در سال‌های پر بار بالغ بر ۲۰۰ تن زغال اخته از باغ های این روستا به سراسر کشور ارسال می شود.

این مسئول عنوان کرد: برگزاری موسیقی و آواهای محلی، بازی های سنتی، عرضه و فروش زغال اخته از جمله برنامه های این جشنواره است.

مستخدمی خاطرنشان کرد: این جشنواره با هدف شناساندن بهتر محصول زغال‌اخته به مردم، آشنایی با آداب و رسوم منطقه، افزایش رونق اقتصادی، تسهیل در فروش محصول و… برپا می‌شود.

وی سطح زیر کشت باغات زغال اخته استان را در سال جاری ۷۱۰ هکتار با عملکرد ۳هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار برآورد کرد.

این مسئول با اشاره به این که استان قزوین رتبه اول سطح زیرکشت و تولید محصول زغال اخته را در کشور دارد، گفت: زغال اخته محصولی مناسب برای صادرات محسوب می شود که معمولا به صورت تازه خوری مصرف می شود ولی به صورت خشک، مربا، کنسرو، آب میوه، سس، ژله، سرکه، لواشک و قرص های آنتی اکسیدان نیز قابل استفاده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار