روسیه به "ارتش سوریه" تانک "تی ۷۲" تحویل داد؟! + تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 82036
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۲
شاخص : اخیرا زمزمه‌هایی مبنی بر تحویل تانک "تی 72" به ارتش سوریه مطرح شده است.

شاخص نیوز: جنگ سوریه از سال ۲۰۱۱ به صورت جدی آغاز و وارد سال پنجم شده که در این پروسه حمایت‌های آمریکا از تروریست‌های تکفیری ادامه دارد و این موضوع باعث افزایش حملات تروریستی به ارتش سوریه گردیده است.

حملات تروریست‌ها به ارتش سوریه که به کمک موشک‌های ضد زره ساخت آمریکا و ایتالیا صورت می‌گیرد، باعث آسیب دیدن ادوات نظامی ارتش سوریه گردیده که زره‌پوش‌های ارتش نیز از این موضوع مستثنی نیستند.

البته لازم به ذکر است از زمانی که ارتش فدراسیون روسیه وارد میدان نبرد علیه تروریست‌ها در سوریه شده ، برخی کمک‌های نظامی از جمله “راکت انداز توس” ، نفربر کلاس “بی تی آر” و موشک‌های ضد زره (در مقیاس محدود ) و سامانه‌های دفاع موشکی  تحویل ارتش سوریه شده و آزمایش برخی ادوات همچون “راکت انداز توس” در “لاذقیه” موثر بوده زمزمه های تحویل تانک  “تی ۷۲” روسی به ارتش سوریه  به گوش می‌رسد و تصاویری هم در این زمینه منتشر شده است‌.

روسیه به

روسیه به

**مسئول خسارت وارد شده به ارتش سوریه کدام کشورها هستند؟

جنگ سوریه باعث شده برخی خسارات به ارتش سوریه وارد آید که مقصر مستقیم این خسارات ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و کشورهای مرتجع عربی منطقه همچون عربستان سعودی، امارات، قطر، اردن و … هستند.

**ارتش سوریه چهارمین ارتش بزرگ غرب آسیا

اگر آتش این جنگ خانمان برانداز در هرکدام از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی، امارات، اردن، بحرین، قطر یا …  برافروخته می‌شد‌، چیزی به نام ارتش در این کشورها باقی نمی‌ماند اما می‌بینیم که پس از ۵ سال جنگ هنوز ارتش سوریه در هر نقطه‌ای که حضور دارد با تمام توان با تروریسم مقابله می‌کند و هنوز چهارمین ارتش بزرگ منطقه غرب آسیاست (بیشتر بخوانید).

روسیه به

اگر به جدول نگاهی بیندازیم می‌بینیم که امروز پس از ۴ سال جنگ ارتش سوریه از بسیاری از کشورهای خریدار سلاح‌های آمریکایی جایگاه بهتری در منطقه غرب آسیا دارد و این موضوع در مقایسه رتبه ارتش سوریه با ارتش امارات عربی متحده ، کویت، قطر، بحرین و لبنان کاملا مشهود است.نکته دیگر آنکه ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه برای حضور قدرتمندتر در میدان‌های نبرد شمال، شمال شرق و جنوب قطعا با تانک‌های کلاس “تی ۷۲”  قابلیت‌های بیشتری را نشان خواهند داد  و پیروزی‌های بیشتری را به دست خواهند آورد.

**تانک  ” تی ۷۲ “

تانک تی-۷۲ یک تانک اصلی میدان نبرد است که تولید آن از اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی آغاز شد و  این تانک شباهت‌هایی با تانک قدیمی‌تر اما پیشرفته‌تر تی-۶۴ دارد. تی-۷۲ پس از تانک دیگر شوروی‌ها؛ تی-۵۴/۵۵ پرتیراژترین تانک تولیدشده پس از جنگ جهانی دوم است و در مجموع بیشتر از ۳۰ هزار دستگاه از آن ساخته شده و کماکان برای مشتریان خارجی تولید می‌شود که توسط بیش از ۱۰ کشور مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

تی ۷۲ از بدو تولید مورد توجه و استقبال ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار گرفت و  این تانک به جز کشورهای بلوک شرق در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده بوده  و در برخی کشورها تحت لیسانس ساخته می‌شود.

**آرمای تکنولوژی: تانک “تی ۷۲ ” به سوریه صادر شده است

در سایت آرمای تکنولوژی (Army Technology) در مقاله ای اظهار شده است: تانک ” تی ۷۲” ازسال ۱۹۷۲ در حال ساخت بوده و تاکنون ۵۰ هزار دستگاه از این محصول نظامی تولید شده است.
این سایت ادامه داد: تانک “تی ۷۲” به بسیاری از کشورها از جمله بلغارستان، جمهوری چک، کوبا، اسلواکی، فنلاند، مجارستان، هند، لیبی، میانمار، کره شمالی، لهستان، رومانی، سوریه و یوگوسلاوی صادر شده است.

در این سایت (Army Technology) تأکید شده است: کلاس‌های مختلف تانک “تی ۷۲” از سال ۱۹۸۵ صادر شده و این تانک دارای ۲ نوع سلاح اولیه ۱۲۵ میلی‌متری و ثانویه ۱۲٫۷ میلی‌متری در گنبد فرماندهی خود است که مجموعا ۶۰ گلوله را می‌تواند حمل کند.

**میلیتاری تودی: فدراسیون روسیه ۹ هزار دستگاه از تانک “تی ۷۲” استفاده می‌کند

سایت میلیتاری تودی (Military -Today) درباره تانک “تی ۷۲” نوشت: این تانک مدل توسعه یافته تانک “تی ۶۴” بوده و از سال ۱۹۷۳ در اختیار ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار گرفته است؛ از گذشته تاکنون بیش از ۳۰ هزار تانک از این مدل (تحت لیسانس) در کشورهای جمهوری خلق چین، چک‌ اسلواکی، هند، رومانی و یوگوسلاوی سابق ساخته شده است.

روسیه به

این سایت در ادامه آورده است: از سال ۱۹۹۰ تاکنون این مدل تانک به ۳۰ کشور صادر شده و فدراسیون روسیه ۹ هزار دستگاه از این مدل را در ارتش استفاده می‌کند.  سایت میلیتاری تودی درباره ویژگی‌های این تانک نوشت: این تانک دارای زره کامپوزیتی بوده و بدنه آن تا حدودی از آفند هلیکوپترها در امان است.

در این سایت (Military -Today) تصریح شده است: تانک “تی ۷۲” دارای اسلاحه ۱۲۵ میلی‌متری و همچنین اسلحه‌های ثانویه ۷٫۶۲ و ۱۲٫۷ میلی‌متری است تانک تی ۷۲ با وزن ۴۱ تن، طول قریب به ۱۰ متر، عرض ۴ متر، برد ۵۰۰ کیلومتر و سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت تا ۳ خدمه ظرفیت دارد.

در مجموع ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه با توجه به اینکه عملیات‌های سنگینی در آینده در استان‌های مختلف این کشور از جمله استان “حما”، “حمص”، “حلب” و “جبهه جنوبی سوریه” خواهند داشت لذا فی‌نفسه به تانک و زره‌ پوش احتیاج دارند و لازم به ذکر است که در آینده نیز عملیات آزادسازی تدمر یقینا نیاز به تانک‌های “تی ۷۲” خواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

برچسب ها: ,,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار