روشنگری و رفع شبهات از وظایف اصلی بسیج طلاب/ اردوهای جهادی بستر مناسبی برای تربیت مدیران انقلابی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 151816
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
روحانی بسیجی در گفت‌وگو با شاخص؛
شاخص : روحانی بسیجی گفت: با توجه به اینکه فضای مجازی نسل جوان را احاطه کرده و در این فضا شبهات زیادی وجود دارد نیاز به روشنگری و پاسخ‌های مستدل برای رفع ابهامات است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بسیج نهاد مقدسی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با آینده‌نگری و دوراندیشی امام خمینی (ره) در پنجم آذر سال ۱۳۵۸ تشکیل شد.

از ابتدای انقلاب تا کنون شاهد فعالیت‌های چشمگیر و موثر بسیجیان در تمامی بخش‌های جامعه از جمله فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده‌ایم که بدون هیچ چشم‌داشتی در صحنه حضور داشته و به جامعه خدمت کرده‌اند.

بسیج یک حرکت اجتماعی است که در هر جامعه‌ای با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشکال مختلفی در اثر شرایط خاص به وجود می آید.

در دوران صدر اسلام نیز به هنگام حمله کفار و منافقین به مسلمانان زمانی که فرمان تشکیل نیروی مبارزه علیه آن‌ها داده می‌شد مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم می‌آمدند تا توان خود را از نظر نیروی انسانی و تجهیزات نظامی برای مقابله با دشمنان اسلام بسیج کنند .

امام خمینی (ره) در این رابطه چنین می‌فرمایند :

«قضیه بسیج ، همان مساله ای است که در صدر اسلام بوده است این مساله جدید نیست ، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است ، باید هر جوانی یک نیرو باشد برای دفاع از اسلام و همه مردم و هر کسی در هر شغلی که هست مهیا باشد برای جلوگیری از کفر و هجوم بیگانگان» .

در طول تاریخ اسلام و ایران همواره دشمنان سعی کرده‌اند به اشکال مختلف از پیشرفت و ترقی مسلمانان جلوگیری کنند.

انقلاب اسلامی ایران که الهام گرفته از اسلام ناب محمدی (ص) بوده از نخستین روزهای پیروزی با توطئه‌های گسترده و سازمان یافته دشمنان اسلام روبرو گردید .

عظمت اهداف انقلاب و گستردگی توطئه‌های دشمنان، ایجاب می‌کرد که برای حفظ و صیانت از انقلاب اسلامی و ارزش‌ها و اهداف آن در برابر شبیخون ابرقدرت‌ها دفاع کند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی درون اقشار میلیونی، حرکتی به طور خودجوش در جهت حفظ و حراست از دستآوردهای انقلاب و پیروزی بزرگی که نصیب امت اسلامی شده بود، به وجود آمد.

همان طور که می‌دانیم بسیج تنها به یک جریان یا قشر خاص از جامعه منحصر نمی‌شود و سن و سال هم نمی‌شناسد.

امروزه از پیر و جوان و زن و مرد در جایگاه‌های مختلف دست به دست هم می‌دهند و برای حل مشکلات جامعه و تحقق اهداف بلند جمهوری اسلامی ایران قدم برمی‌دارند.

حوزه علمیه و جامعه طلاب هم نقش مهمی در بسیج همگانی دارند و این نقش را در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به خوبی شاهد بوده‌ایم.

طلاب و روحانیون به عنوان چشم بینا و آگاه جامعه از همان ابتدا در آگاه سازی مردم و ایستادگی در برابر ظلم و تبعیض حاکم بر جامعه پیشتاز بوده‌اند و امروز هم تاثیر بسزایی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور دارند.

حجت‌الاسلام غلامرضا محمدی مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین یکی از روحانیون فعال در عرصه‌های مختلف بسیج است که به گفت‌وگو با او پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه از سال ۸۶ وارد حوزه علمیه شده است اظهار کرد: به عنوان مبلغ و مسوول کاروان در اردوهای راهیان نور بسیج دانشجویی و دانش آموزی فعالیت‌های تبلیغی دارم.

محمدی افزود: از سال ۸۸ که راهیان نور دانش آموزی شروع شد در بسیج طلاب وارد عرصه روایت‌گری در کاروان و مبلغ در این اردوها شدم که همچنان هم ادامه دارد.

این روحانی بسیجی با بیان اینکه در بیش از ۳۰۰ اردوی راهیان نور دانش آموزی حضور داشته است گفت: در حال حاضر هم در پایگاه‌های اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌ها علاوه‌بر اردوهای راهیان نور در اردوهای جهادی هم فعالیت می‌کنم و همچنین در جلسات کرسی آزاداندیشی، پرسش و پاسخ، نشست‌های سیاسی و  فرهنگی با دانشجویان همکاری داریم.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین تشریح کرد: پیش از حضور در اردوهای جهادی ابتدا یک نیازسنجی از آن منطقه داریم تا با قابلیت‌ها و شرایط آن منطقه آشنایی داشته باشیم.

فضای مجازی نسل جوان را احاطه کرده است

این روحانی بسیجی اضافه کرد: این نیازسنجی موجب می‌شود تا با شناختی که نسبت به مخاطب خود داریم حضور ما در آن منطقه مفید و موثر واقع شود.

وی با اشاره به لزوم روشنگری در نسل جوان عنوان کرد: در اردوهای راهیان نور علاوه‌ر روایت‌گری سعی می‌کنیم پاسخ‌های اقناع‌کننده‌ای برای پرسش‌ها داشته‌ باشیم.

محمدی افزود: با توجه به اینکه فضای مجازی نسل جوان را احاطه کرده و در این فضا شبهات زیادی وجود دارد نیاز به روشنگری و پاسخ‌های مستدل برای رفع ابهامات است.

این مبلغ دینی با بیان اینکه عدم روشنگری آسیب جدی است که نسل امروز را تهدید می‌کند گفت: نیروهای ارزشی برای فعالیت در فضای مجازی و مقابله با تهدیدهای این فضا علاوه‌بر مجهز شدن به ابزارهای روز باید برای جذب نوجوان و جوان تنوع ایجاد کنند.

وی یادآور شد: به روز نبودن و عدم ارتباط گیری مناسب و اطلاع رسانی به نسل امروز یکی از مشکلاتی به شمار می‌رود که جامعه طلاب با آن مواجه است و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین تصریح کرد: مهم ترین وظیفه طلاب در شبیخون فرهنگی تبیین دین برای نوجوانان با ابزارهای مختلف و ارتباط گیری موثر با آن‌ها است.

این روحانی بسیجی اضافه کرد: اگر این فاصله و عدم اعتمادی بین نسل جوان و یک روحانی رخ دهد باید شاهد مسائل و مشکلات بیشتری باشیم.

محمدی با اشاره به نقش روحانیون در جامعه گفت: وقتی تاریخ کشور و انقلاب را نگاه می‌کنیم روحانیون و طلاب در صف اول روشنگری مردم و تبیین اندیشه‌های امام راحل ایستاده‌اند.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس هم طلاب در صحنه حضور داشته و شهدای زیادی تقدیم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند؛ در حال حاضر هم بسیجی‌وار در سنگر حفظ ارزش‌ها و روشنگر در جامعه فعالیت می‌کنند.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین با اشاره به حضور جهادی طلاب در زلزله کرمانشاه گفت: باید سعی کنیم با تبیین دین اسلام و معرفی الگوهای شاخص، در تربیت نسلی انقلابی و متعهد گام‌های اساسی برداریم.

این روحانی بسیجی عنوان کرد: در بیش از ۵۰ اردوی جهادی در مناطقی همچون طارم، آوج و الموت و استان کهگیلویه و بویراحمد توفیق حضور داشتم.

محمدی افزود: شاید گاهی در این مسیر دچار خستگی شویم اما با توسل به اهل بیت (ع) و نشانه‌هایی که این بزرگوانان در مسیر زندگی قرار می‌دهند باید گفت؛ تشنگی برای ادامه راه، بیشتر از خستگی نمایان می‌شود.

وی توضیح داد: مشکلاتی که در اردوهای جهادی در روستاها دیده می‌شود علاوه‌بر عدم وجود امکانات، نبود حامی و پشتوانه برای بروز استعدادهای جوانان و عدم خودباوری در این میان به چشم می خورد.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین با بیان اینکه گاهی مسائل قومی و قبیله‌ای در روستاها مشکل‌ساز می‌شود تاکید کرد: در اردوهای جهادی علاوه‌بر رفع مشکلات اقتصادی باید در جهت رفع کمبودهای فرهنگی تلاش شود.

این روحانی بسیجی با تاکید بر اینکه اردوهای جهادی در رفع محرومیت‌زدایی موثر هستند گفت: روستائیان می‌توانند با تشکیل تعاونی‌ها مشکلات اقتصادی خود را حل کنند.

محمدی تشریح کرد: وقتی جوانان بسیجی برای خدمت‌رسانی به دورافتاده‌ترین مناطق می‌روند، اهالی آن مناطق با دیدن این همت بلند بسیجیان به حل مشکلات دلگرم می‌شوند و خودشان نیز برای رفع مشکلات بسیج می‌شوند

روحیه بسیجی با ترویج اندیشه شهدا و امام راحل در نسل جوان تقویت می‌شود

وی با اشاره به خاطره‌ای از اولین اردوی جهادی خود گفت: برای اولین بار به منطقه‌ای در یاسوج اعزام شدیم که از ابتدایی‌ترین امکانات محروم بودند و حتی یک حمام هم نداشتند.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین ادامه داد: باهمت دانشجوان بسیجی توانستیم یک حمام صحرایی برای اهالی بسازیم که خوشحالی مردم آن منطقه هنوز هم برای من خاطره‌انگیز است.

وی یادآورشد: بعد از چندسال که مجدد به آن روستای محروم رفتم، دیدم که حمام عمومی بزرگی برای خودشان ساختند و این همت اهالی برای رفع مشکلاتشان بسیار امیدوارکننده بود.

این روحانی بسیجی با اشاره به تاثیر اردوهای جهادی بر تربیت نسل آینده عنوان کرد: اگر نسل امروز که مدیران آینده کشور را تشکیل می‌دهند با مناطق محروم و شرایط مستضعفین آشنا شوند قطعا درک بهتری از رنج‌های مردم خواهند داشت.

محمدی بیان کرد: شاید رفاه طلبی یکی از ویژگی‌های نسل امروز باشد که اردوهای جهادی فرصتی مناسب برای درک جوانان از وضعیت اقشار مستضعف جامعه و تجربه چنین شرایطی است.

مدیر سابق حوزه علمیه بقیه‌الله قزوین در پایان افزود: برای ترویج نگاه بسیجی در جامعه باید اندیشه و تفکر امام راحل، مقام معظم رهبری و شهدا را به نسل امروز معرفی کنیم.

وی در پایان افزود: خوشبختانه نسل امروز از سطح آگاهی و هوشیاری مناسبی برخوردار هستند و به خوبی موقعیت‌ها را شناخته و همواره در صحنه حضور دارند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار