روشن کردن شمع ۲۸۰ دلاری در هیلوله یهودیان +عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 88533
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
شاخص : شماری از یهودیان هر سال برای برگزاری مراسمی به نام هیلوله به روستایی در مغرب آمده و با روشن کردن دو شمع مقدس به قیمت 280 هزار دلار و خواندن دعا در پی کسب برکت و شانس هستند!
شاخص نیوز: یهودیان مغرب همچنان آداب و رسوم ویژه شان در مراسم موسوم به “هیلوله” بر سر مقبره “داود بن باروخ” را حفظ کرده اند. در این مراسم، یهودیان به مدت ۱۵ روز اقدام به خواندن نماز، دعا و گریه و زاری برای کسب برکت، شفا و شانس می کنند. حدود هزار و دویست نفر یهودی هر ساله در روستای “اغزو نبهمو” در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر تارودانت مغرب گرد هم می آیند و مراسم با خواندن دعا توسط یکی از نوادگان بن باروخ به زبان عبری بر روی قبر آغاز می شود.
بنحاس کوهن که یک یهودی مغربی الاصل است در این باره می گوید: این مراسم از ۲۲۹ سال پیش تاکنون از پدرانمان به ارث برده ایم. ما به اینجا می آییم، عبادت و قربانی می کنیم، اوراد را می خوانیم و شمع روشن می کنیم. در کنار ضریح دعا می کنیم تا به برکت دست یابیم.
شمع ها در این مراسم از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. نحمان بیطون درباره این شمع ها می گوید: شرکت کنندگان در مراسم هیلوله به شمع ها اهمیت فراوانی می دهند. قیمت آنها بین ۱۰ تا ۴۰ درهم مغرب (یک تا چهار دلار) متفاوت است. شمع ها در شمعدان ضریح یا در یک ظرف بر روی قبرهای ۱۴۰ گانه موجود در این قبرستان گذاشته می شوند. اما قیمت شمع هایی که در کنار ضریح به فروش می روند به علت نمادین بودن به ۱۰۰ درهم (۱۰ دلار) نیز می رسد و سود آن به صندوق ضریح اختصاص می یابد.
یکی از متولیان این ضریح یهودیان مغرب می گوید: اما دراین میان قیمت دو شمع مقدس این مراسم به بیش از ۲٫۸ میلیون درهم (۲۸۰ هزار دلار) می رسد. یک یهودی به نام عمار یکی از آنها را به قیمت یک میلون و پانصد هزار درهم (۱۵۰ هزار دلار) و دیگری را به قیمت یک میلیون و سیصد هزار درهم (۱۳۰ هزار دلار) خریده است. این دو شمع مقدس، گران ترین شمع در نوع خود در تاریخ مراسم هیلوله به شمار می آیند.
شرکت کنندگان در این مراسم نه تنها به شمع ها بلکه حتی به چوب کبریت هایی که به وسیله آن، شمع ها روشن می شوند تبرک می جویند.
منبع:العالم

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار