رویکرد دستگاه قضایی ترویج فرهنگ صلح و سازش است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 155661
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
رییس کل دادگستری استان قزوین:
شاخص : رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: نقش شورای حل اختلاف در رفع اختلاف های افراد باید پررنگ ترشود و عموم افراد با این نقش بسیار مهم شوراها بیش از پیش آشنا شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام نورالله قدرتی رییس کل دادگستری استان قزوین در بازدید از شورای حل اختلاف مرکز استان، اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی شوراهای حل اختلاف در حالی در ۵۴ ماده توسط رییس قوه قضاییه تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است که بر اساس آن، نقش شوراهای حل اختلاف در حل و فصل دعاوی و جلوگیری از طرح بی‌مورد پرونده‌ها در دادگاه‌ها و دادسراها بیش از پیش مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اضافه کرد: بر اساس ماده ۱۸۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به منظور کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی و در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی، رفع اختلافات محلی و نیز حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد یا ماهیت قضایی آن از پیچیدگی کمتری برخوردار است به  شوراهای حل اختلاف واگذار شود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین عنوان کرد: حجم پرونده‌های رسیدگی‌شده توسط شورای حل اختلاف، کمتر از فعالیت‌های دادگستری ها نیست، در نظام جمهوری اسلامی نهادهای صلح‌ وسازش در قالب شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند و بخشی از اختلاف‌های مردم در این بخش مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

 قدرتی اعلام کرد: امروز لازم است جامعه با اهمیت و سازوکار شورای حل اختلاف بیشتر آشنا شود درواقع لازم است نقش شورای حل اختلاف در رفع اختلاف های افراد پررنگ تر و برجسته تر شود و عموم افراد با این ظرفیت شوراها بیش از پیش آشنا شوند.

وی ادامه داد: اهمیت شورای حل اختلاف به قدری است که باید گفت، مبنای تشکیل شورای حل اختلاف مصالحه است و البته باید با برنامه‌ریزی تلاش کرد تا سازش محوری جای خود را به صدور رای و حکم محوری ندهد.

وی یادآورشد: رویکرد دستگاه قضایی ترویج فرهنگ صلح و سازش است و در این میان لازم است سایر دستگاه ها نیز برای افزایش سطح آگاهی های اجتماعی و رفتاری و ارتقای سلامت اخلاقی و رفتاری افراد تلاش کنند تا با واقع بینی بیشتر شاهد رفع اختلاف ها و پیشگیری از تبدیل آنها به خصومت ها شویم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار