ریزگردها آسمان سیستان را خاکستری کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64634
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
شاخص : سرعت شدت وزش باد و طوفان گرد و خاک در منطقه سیستان به بیش از ۸۰ کیلومتر در ساعت رسیده است .

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص،،ریزگردها همان مهمان ناخوانده ای که چندین سال متمادی منطقه سیستان را به کانون بحران آلودگی هوا در کشور تبدیل نموده است.

مردم شهرها و بویژه روستاهای سیستان با وجود گرمای بالای ۵۰ درجه با بحران ریزگردها نیز مواجه هستند،آلودگی که نفس های سیستانیان را به شماره انداخته است و بسیاری از مردان و زنان این دیار در معرض انواع بیماریهای تنفسی و ریوی روزگار می گذرانند.

شدت وزش باد در سیستان طی چند روز گذشته افزایش یافته که از شب گذشته سرعت شدت وزش باد و طوفان گرد و خاک در این منطقه به بیش از ۸۰ کیلومتر در ساعت رسیده است و به دلیل محاصره روستاهای منطقه در مسیر شن های روان بسیاری از محور های مواصلاتی روستاهای هیرمند و زهک مسدود می شود و رفت و آمد مردم با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.

سال ها است که طوفان شن به دلیل خشک شدن دریاچه هامون و تبدیل بادهای ۱۲۰ روزه به بادهای ۱۸۰ روزه نفس مردم را گرفته است و روزگار آنها را تیره و تار کرده است.

رضا آزادمنش کارشناس هواشناسی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به شدت طوفان در شمال استان گفت: ساکنان مناطق شمالی استان و منطقه سیستان از روز گذشته با شدت گرد خاک و طوفان شن مواجه شدند که طی امروز جمعه نهم مردادماه بر سرعت این طوفان افزوده خواهد شد.

آزادمنش گفت: غلظت آلودگی هوا در سیستان بیش از ۱۳ برابر حد استاندارد است که می تواند زمینه بروز مشکلات تنفسی و سایر بیماریهای ریوی را برای ساکنان شهرهای شمالی به همراه داشته باشد.

وی افزود: وزش باد تا اواسط هفته آینده در شهرهای سیستان حاکم خواهد بود که البته از روز شنبه کمی از شدت سرعت وزش باد کاسته خواهد شد.

کارشناس هواشناسی استان با اشاره به اینکه سرعت وزش باد در سیستان به بیش از ۸۰ کیلومتر رسیده است،بیان کرد: با غالب شدن پدیده گرد و خاک و افزایش سرعت وزش باد در این مناطق از دمای هوا نیز کاسته می شود.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:دانا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار