زایمان طبیعی نقش بسزایی در سلامت مادر و نوزاد دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148715
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۳:۵۱
مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: کاهش سزارین‌های غیرضروری و نابجا نقش مهمی در ارتقای سلامت مادر و نوزاد و همچنین کاهش مرگ مادر خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص نیوز؛ دکتر حمیده پاک نیت متخصص و مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در کارگاه آموزشی چهار روزه “مهارت‌های بالینی ویژه زایمان طبیعی”  کاهش سزارین‌های غیرضروری و نابجا نقش مهمی در ارتقای سلامت مادر و نوزاد و همچنین کاهش مرگ مادر خواهد داشت.

پاک نیت گفت: با توجه به اهمیت شاخص مرگ مادر در سطح مجامع ملی و بین‌المللی و تعهد ایران در زمینه کاهش مرگ‌ مادر، انجام زایمان های ایمن و طبیعی، نقش مهمی در این امر خواهد داشت.
لزوم شرکت مادران باردار در کلاس‌های آمادگی زایمان

سمیه علیقلی کارشناس امور مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز هدف از برگزاری این دوره آموزشی را توانمندسازی ماماها از نظر تئوری و عملی به منظور بهبود کیفیت ارائه خدمات زنان و مامایی دانست و پس از تشریح شرایط بلوک‌های زایمان استان، اظهار کرد: عواملی چون وجود ساختار فیزیکی مناسب بخش زایمان، نیروی انسانی توانمند و استفاده از برنامه های کشوری انجام زایمان طبیعی ایمن و فیزیولوژیک از عوامل تاثیر گذار در ارتقای نرخ زایمان های طبیعی استان خواهد بود.

به گفته این کارشناس مامایی در کارگاه مذکور جدیدترین مطالب و کار عملی گروهی در زمینه مانورهای دیستوشی شانه (زایمان شانه) که یکی از شرایط اورژانسی و پُرخطر زایمان است، توسط دکتر فاطمه لالوها متخصص زنان به مدعووین ارائه شد. در ضمن این متخصص زنان، شرکت مادران باردار در کلاس‌های آمادگی زایمان به منظور آماده‌سازی جسمی و روحی مادر برای انجام زایمان طبیعی را بسیار تأثیر گذار دانست.

کلاس های رایگان برای مادران باردار و یک همراه

علیقلی در ادامه تصریح کرد: کلاس‌های آمادگی زایمان در کلیه بیمارستان‌های دارای بخش زنان و زایمان استان (اعم از دولتی و خصوصی) و برخی از مراکز بهداشتی، در هشت جلسه به صورت رایگان برای تمام مادران باردار متقاضی از هفته ۲۰ تا ۳۲ بارداری تشکیل می شود و افزود یک همراه می‌تواند در طول جلسات کلاس به اتفاق مادر باردار در دوره آموزشی شرکت و گواهی لازم برای حضور بر بالین مادر در زمان زایمان را کسب کند.

همراه داشتن کارت مراقبت بارداری

گفتنی است مادران باردار برای شرکت در این کلاس‌ها می‌توانند با همراه داشتن کارت مراقبت بارداری به هر یک از محل‌های برگزاری کلاس، مراجعه کرده و ضمن هماهنگی و مشاوره با مربی کلاس آمادگی برای زایمان، برنامه شرکت در کلاس را دریافت کنند.

این کارگاه آموزشی، روزهای ۱۵ تا ۱۸ مهر ۱۳۹۶ توسط معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مرکز آموزش مهارت‌های بالینی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار