ایران جانبی

زخم کرونای احتکار بر پیکره جامعه!/ ظالمانی که از جان مردم برای خود کیسه دوخته‌اند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 203715
تاریخ انتشار: 4 مارس 2020 - 9:16
گزارشی از عمر کوتاه ثروت‌اندوزان قارونی؛
شاخص : در این شرایط بحرانی افرادی هستند که حتی از جان مردم هم برای خود کیسه دوخته‌اند تا بر اندوخته‌های موقت دنیوی خود بیفزایند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، این روزها شاید بیشتر از گذشته آهنگ “همدلی” و “یکصدایی” را در جامعه و در سطح مردم و مسئولین کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا می‌شنویم.

طعم تلخ این بحران که مردم و کشور را به سختی انداخته نیز انکارناپذیر است اما در کنار این تلخی‌ها، دستان پرمهر پرسنل بیمارستانی که شبانه روز در راستای سلامت هموطنان و پیشگیری از گسترش بیماری تلاش می‌کنند و همدلی مردم و مسئولین برای عبور از این بحران چهره خوش آن روی سکه است.

اما این سکه روی ناخوشی هم دارد که این روزهای سخت را به کام مردم تلخ‌تر می‌کند و آن هم احتکار اقلام بهداشتی ضروری از قبیل ماسک و محلول‌های ضدعفونی کننده توسط برخی افراد است که با وجود نیاز جامعه اما در جهت منافع شخصی دست به چنین اقدام غیرانسانی می‌زنند.

نایاب شدن ماسک و موادضدعفونی‌کننده این روزها به یک کابوس برای مردم تبدیل شده که در صورت یافتن این اقلام حتی مجبور هستند تا با قیمت‌های گزاف آن را خریداری کنند چراکه مصرف آن در شرایطی که رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از ابتلا و شیوع بیماری توصیه می‌شود نیز اجتناب ناپذیر است.

تقریبا طی دو هفته‌ای که کشورمان مانند بیش از ۵۰ کشور دیگر در دنیا پنجه در پنجه میهمان ناخوانده کرونا زده و با عزم جدی در صدد شکست این بیماری همه‌گیر است اما در این میان متاسفانه افرادی هستند که حتی از جان مردم هم برای خود کیسه دوخته‌اند تا بر اندوخته‌های موقت دنیوی خود بیفزایند.

احتکار هم مانند سایر رذایل اخلاقی در دین مبین اسلام بسیار مورد مزمت قرار گرفته و مردم را از این عمل غیرانسانی منع کرده است چراکه برخلاف موازین دینی و اخلاقی است که عزت نفس و کرامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام علی ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: احتکار عبارت است از کاهش یا متوقف کردن جریان تولید و توزیع کالاست که توسط برخی از فروشندگان و تولیدکنندگان به طور موقت اتفاق می‌افتد.

وی افزود: برخی فروشندگان با توجه به وضع بازار و بخصوص تقاضای خریدار نیز به منظور بالا بردن قیمت و درآمد حاصل از آن دست به چنین اقدامی می‌زنند.

معاون فرهنگی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان قزوین گفت: اگر بخواهیم به طور ریشه‌ای هم نگاه کنیم، احتکار از حکره به معنای ظلم و سوء معاشرت اشتقاق یافته است یعنی کسی که دست به چنین کاری می‌زند نیز ظلم کرده و ظالم است.

ابوالقاسمی با اشاره به نگاه دین اسلام درباره احتکار ابراز کرد: پیامبر گرامی اسلام درباره احتکار موارد مختلفی را بیان کردند چراکه بر پیکره اقتصاد جامعه ضربه وارد می‌کند و مردم از نظر معیشتی در تنگنا قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول عنوان کرد: پیامبر احتکار را منع کرده آن را گناه بزرگی قلمداد کردند و به انسان‌هایی که در پی احتکار هستند نیز به شدت تلنگر زدند به طوری که فرمودند؛ “کسی که موادغذایی یا اقلام دیگر را وارد بازار می‌کند نیز در راه خدا جهاد کرده اما کسی که جلوی این کار را می‌گیرد و احتکار می‌کند نیز مانند کسی است که در قرآن کافر شمرده شده و ملعون است”.

احتکار سبب محرومیت و زحمت جامعه می‌شود

وی ادامه داد: پیامبر اکرم در جای دیگر هم می‌فرمایند، کسی که طعام مردم یا کالای ضروری مردم را احتکار می‌کند اگر تمام اموالش را هم صدقه دهد حتی یک ذره از آن احتساب نمی‌شود و کفاره اموالش نخواهد شد.

معاون فرهنگی قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه قزوین با اشاره به عوامل به وجود آورنده احتکار بیان کرد: مهمترین مسئله بحث اعتقادی است و کسانی که دست به چنین کار شنیعی می‌زنند نیز از نظر اعتقادی ضعیف هستند و اعتقادی به معاد ندارند و سود و منفعت را در این دنیا می‌بینند.

ابوالقاسمی با بیان اینکه احتکار یک عمل غیرانسانی است، اذعان داشت: امیرالمومنین(ع) هم درباره احتکار فرمودند که احتکار مزموم شده است و یکی از مواردی که به مالک اشتر در زمامداری امور تاکید کردند این بود که احتکار یکی از مسائلی است که باید در مقابل آن بایستد.

این مقام مسئول گفت: احتکار آثار مخربی در جامعه در پی دارد به طوری که باعث تضعیف روحیه مردم می‌شود و از طرفی به خطاهایی دست می‌زنند تا بتوانند این کمبودها را جبران کنند.

وی با بیان اینکه مال اندوزی از طریق احتکار موقت است، اضافه کرد: همچنین احتکار سبب محرومیت و زحمت جامعه می‌شود و عزت نفس و کرامت جامعه را زیر سوال می‌برد.

غیرت و همدلی در این سرزمین، دیرینه است

ما در طول تاریخ کشورمان حوادث و بحران‌های متفاوتی را تجربه کرده‌ایم که خوشبختانه ملت ایران با سربلندی از این امتحانات و سختی‌ها بیرون آمده‌اند که می‌توان به هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان مهمترین حادثه تاریخی ایران به آن اشاره کرد.

چه بسا زنان و مردانی بودند که با هر آنچه که در توان داشتند برای نجات و دفاع از خاک و ناموس کشور کمر همت بستند و اجازه ندادند تا یک وجب از خاک این سرزمین به غارت برود.

در حالی که بیش از ۳۰ کشور دنیا به حمایت از رژیم بعث آمده بود اما به برکت ایثار و فداکارای رزمندگان و خون پاک شهدا و همدلی مردم این جنگ نابرابر به پیروزی ایران اسلامی ختم شد؛ در آن روزها از سیل کمک‌های میلیونی تاجران تا کمک‌های ضعیف‌ترین قشر جامعه به جبهه‌ها جاری بود و هر کسی با داشته‌هایش به میدان آمده بود به طوری که این حرکت‌های عظیم مردمی را هم این روزها که درگیر بیماری کرونا در کشور هستیم هم می‌بینیم.

با وجود احتکار میلیونی ماسک و موادضدعفونی‌کننده توسط افرادی خاص اما در این میان مغازه‌دار و کاسبی را می‌بینیم که برای مثال ماسک رایگان به مردم توزیع می‌کند یا شیر آب رایگان را در مسیر رهگذران قرار داده تا بتوانند برای رعایت بهداشت، دستهایشان را بشویند.

همچنین جوانان انقلابی و بسیجی پای کار آمده‌اند و کوچه و خیابان را به طور داوطلبانه ضدعفونی می‌کنند و بسته‌های بهداشتی را در اختیار مردم قرار می‌دهند تا بذر امید را برای رسیدن به روزهای روشن، در دل مردم بکارند.

در چند روز گذشته هم اولتیماتوم دستگاه قضایی به محتکران ماسک و مواد ضدعفونی کننده را هم دیدیم که به این افراد هشدار داد که در این زمینه با برخوردهای دستگاه‌های نظارتی نیز مواردی از احتکار این اقلام کشف شد.

محتکران در دام نیروهای امنیتی و نظارتی می‌افتند

“بزرگترین شبکه احتکار «ماسک» در کشور منهدم شد” این تیتری بود که هفته پیش در رسانه‌ها منتشر شد.

ظهر پنجم اسفندماه سال جاری در اقدامات پیچیده فنی و اطلاعاتی، طی عملیات مشترک بین پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سپاه استان قزوین و سازمان اطلاعات استان تهران، یکی از شبکه‌های عظیم احتکار ماسک در کشور مورد ضربه اطلاعاتی و عملیاتی قرار گرفت.

قابل توجه است که در این عملیات ضربتی بیش از ۲ میلیون ماسک احتکار شده در استان تهران کشف و ضبط و متهمین نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی کشور شدند.

همچنین تعزیرات حکومتی استان قزوین هم گشت‌های نظارتی ویژه خود را از روزهای گذشته کلیده زده است که محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، در این باره گفت: گزارش‌های دریافتی حاکی از گرانفروشی و عدم عرضه ماسک، محلول و ژل ضدعفونی کننده مورد نیاز مردم در سطح بازار است و متاسفانه برخی از داروخانه‌ها و مراکز عرضه تجهیزات پزشکی و محصولات بهداشتی مبادرت به بداخلاقی و تخلفاتی می‌نمایند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین افزود: با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و آغاز طرح ویژه نوروزی اقدام به برگزاری گشت های مشترک نظارتی در نوبت اداری و غیر اداری کرده ایم و به تخلفات واحدهای فروش تجهیزات پزشکی، محصولات بهداشتی و داروخانه‌ها به صورت خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.

وی یادآور شد: از ابتدای طرح تاکنون ۲۲ پرونده تخلف در خصوص اخفا و امتناع از عرضه، گران فروشی، کم فروشی و فروش اجباری ماسک و مواد ضدعفونی کننده تشکیل و در حال رسیدگی است.

معاون دادستان قزوین هم در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، درباره وضعیت رسیدگی به تخلفات گفت: در بازدید سرزده از داروخانه‌ها و مراکز عرضه لوازم بهداشتی، یک داروخانه پلمب و حدود پنج داروخانه نیز بدلیل گرانفروشی و احتکار کالا اخطار پلمب دریافت کردند.

فولیان ابراز کرد: همچنین مقادیر قابل توجهی از اقلام و لوازم بهداشتی احتکار شده کشف شد که با نظارت دانشگاه علوم پزشکی استان عرضه خواهد شد.

این مقام قضایی استان خاطرنشان کرد: گشت‌های مشترک در استان فعال است و بازدیدها و سرکشی‌ها به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی استمرار خواهد داشت و شعب ویژه رسیدگی در دادسرای مرکز استان تعیین شده و مجدداً به واحدهای صنفی هشدار می‌دهیم که در صورت عدم توجه به ممنوعیت‌ها و ادامه فعالیت، برخورد دستگاه قضایی با آنها سخت و بدون اغماض خواهد بود.

به هر حال امیدواریم که این پیچ سخت هم با همیاری مردم و مسئولین و اقدامات موثر دستگاه‌ها با بهترین نتیجه پشت سر گذاشته شود؛ بدون شک “پایان شب سیه سپید است” و این رو سپیدی برای تلاشگران عرصه سلامت و یکپارچگی مردم خواهند و اما محتکران و آنانی که فقط در جهت منافع شخصی خود حرکت می‌کنند نیز روسیاهان خواهند شد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار