ایران جانبی

» زرآباد روستایی با دو اثر ملی/ از چنارهای خونبار تا طبیعت بکر+تصاویر
کد خبر: 186781
تاریخ انتشار: 31 مارس 2019 - 9:22
شاخص از روستاهای گردشگری قزوین گزارش می‌دهد؛
شاخص : زرآباد یکی از روستاهای هدف گردشگری است که در نزدیکی دریاچه اوان واقع شده و روستاهای اوان، زواردشت و ازگنین در اطراف این روستا قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، این روزها هر فردی به دنبال فرصتی است تا به دور از زندگی شلوغ و پرتلاطم شهری و روزمرگی‌های زندگی، ساعاتی را در فضایی آرام و مطبوع بگذراند.

بدون شک روستا می‌تواند یک انتخاب خوب برای دوری از زندگی پرمشغله شهری حتی برای یک روز باشد؛ هوای پاک و طبیعت زیبای مناطق روستایی در هر نقطه‌ای از کشورمان می‌تواند هدفی برای گردشگری چند روزه باشد.

استان قزوین با توجه به برخورداری از اقلیم متنوع، دارای مناطق روستایی با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی متنوع است و همچنین وجود جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی یکی دیگر از نکات مثبتی است که هر مسافری را به این مناطق جذب می‌کند.

باتوجه به اینکه روز طبیعت را پیش رو داریم قطعا بسیاری از افراد به دنبال مکانی با طبیعت بکر هستند تا این روز را در کنار خانواده با نشاط و در آرامش بگذرانند.

طبیعت و روستاهای زیادی وجود دارد که در این روز مملو از مسافرین می‌شود که به اصطلاح می‌خواهند سیزده را به در کنند.

در این گزارش به معرفی روستای زرآباد پرداختیم که در شمال شهرستان قزوین و در منطقه الموت، بخش رودبار الموت شرقی واقع است.

*زرآباد از روستاهای شمالی شهرستان قزوین

زرآباد یکی از روستاهای هدف گردشگری است که در نزدیکی دریاچه اوان واقع شده و روستاهای اوان، زواردشت و ازگنین در اطراف این روستا قرار گرفته‌اند.

این روستا در ۷۵کیلومتری شهر قزوین و در دهستان معلم کلایه قرار دارد و براساس سرشماری سال  ۱۳۹۵ به عنوان پرجمعیت ترین روستای منطقه شناخته شده است.

طبق این سرشماری جمعیت روستا ۳۳۵خانوار در فصل زمستان است اما در فصل بهار و تابستان این جمعیت ۴تا۵برابر می‌شود و به طور میانگین ۴تا۵هزار نفر جمعیت دارد.

روستای زرآباد در منطقه گردشگری دریاچه اوان واقع شده است و ۱۸۰۰متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد، از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار است و در شمال غربی الموت شرقی واقع شده است.

 

*زرآباد مقصدی برای کوهنوردان

زرآباد بزرگترین منبع گیاهان دارویی است که بیشترین پوشش گیاهی در کل منطقه الموت را داراست، این روستا هم مرز با استان مازندران است و در امتداد رشته کوه‌ها به استان مازندران متصل می‌شود.

با توجه به اقلیم کوهستانی این روستا، بلندترین ارتفاعات آن بیش از ۳هزار متر است که وزشکاران و علاقه مندان به کوهنوردی از سراسر کشور این منطقه را برای کوهنوردی و یا مسیر عبور خود انتخاب می‌کنند.

در فصل بهار و تابستان هم یکسری پوشش گیاهی خاص و بومی در منطقه می‌روید که از آن برای پخت انواع غذاها و آش‌ها استفاده می‌شود و همچنین خاصیت دارویی دارد.

بیش از ۱۳۰هکتار باغات در زرآباد وجود دارد که محصول اصلی آن گردو، فندق، گیلاس و آلبالو است، دیم کاری هم با همین مساحت در این روستا وجود داشت اما با توجه به مهاجرت‌ها و آسیب‌هایی که از سوی حیوانات وحشی اتفاق می‌افتد دیگر انجام نمی‌شود.

شغل غالب مردم زرآباد دامداری و باغداری است و مردمان این روستا به زبان فارسی دیلمی صحبت می‌کنند.

*امامزاده علی اصغر(ع) هدف بسیاری از گردشگران است

روستای زرآباد به واسطه وجود امامزاده علی اصغر(ع) قطب مذهبی منطقه الموت به شمار می‌رود که بیشترین توریست را به خود جذب می‌کند و در کنار آن طبیعت بکر و زیبایی که این روستا دارد از دیگر جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌رود.

در ضلع شمال و شمال غرب تا جنوب این روستا به طور کامل پوشیده از باغات فشرده‌ای است که از دور به جنگل شباهت دارد و در ضلع شرقی هم رودخانه قرار گرفته است.

چند تپه باستانی هم در این روستا وجود دارد که فعلا کاووشی در آن انجام نشده است.

بیشتر گردشگرانی که به روستای زرآباد سفر می‌کنند علاوه بر وجود مبارک امامزاده علی اصغر(ع) نیز به خاطر خوش آب و هوایی و ییلاقات و باغات این روستا است که در طول سال مقصد مسافران زیادی است.

نزدیکی این روستا به دریاچه اوان باعث شده تا بسیاری از گردشگرانی که برای دیدن این دریاچه سفر می‌کنند، در روستای زرآباد اسکان داشته باشند.

در سالهای اخیر هم چند مرکز اقامتی و بومگردی در روستای زرآباد ایجاد شده که پتانسیلی برای جذب گردشگر است به گونه‌ای که در ۶ماهه اول سال ۹۶ فقط دوتا از این اقامتگاه‌ها بیش از ۶۰۰ مسافر جذب کرده‌اند.

*گلیم بافی و سبد بافی صنایع دستی بومی روستای زرآباد است

متاسفانه صنایع دستی در این روستا به دلایل مختلف از جمله مهاجرت در حال از بین رفتن است و گلیم بافی و سبد بافی تنها صنایع دستی است که همچنان زنده مانده و در این منطقه تولید می‌شود.

نوروز خوانی سنت دیرینه‌ای است که چند روز مانده به تحویل سال جدید توسط جوانان در این روستا اجرا می‌شود و دید و بازدیدها در این ایام بسیار رونق دارد.

دو اثر در روستای زرآباد به ثبت ملی رسیده است که دو چنار خونبار در جوار امامزاده علی اصغر(ع) و مراسم شور گرفتن در شب عاشورا است.

از دیرباز و از دوره شاه سلطان حسین صفوی تا به امروز بیش از ۲۵جلد کتاب و مقاله در زمینه چنار خونبار توسط مراجع و علمای آن زمان نوشته شده است.

همگی بر این موضوع صحه گذاشتند و بر این عقیده بودند که از شب عاشورا تا اذان صبح روز عاشورا از این دو درخت چنار مایعی قرمز رنگ و شبیه به خون خارج می‌شود.

با توجه به چرخش ماه‌های قمری این اتفاق ثابت بوده و تا به امروز ادامه داشته است و اعجاز آن در این است که در همان زمان خاص و حتی در فصل زمستان و یخبندان هم این اتفاق افتاده است؛ آیت الله دستغیب، آیت الله میلانی، آیت الله مرعشی نجفی و علامه سید موسی زرآبادی از علمایی بودند که این موضوع را تایید کردند.

چنارهای خونبار جاذبه‌ای است که گردشگران و به ویژه توریست مذهبی را به این منطقه جذب می‌کند و حتی از کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس و کشورهای آفریقایی هر ساله برای دیدن این اعجاز در ایام محرم به این روستا سفر می‌کنند.

همچنین این دو درخت هم به عنوان بزرگترین زیست بوم‌های استان قزوین هستند و قدمت آن‌ها بیش از ۸۰۰ سال است.

عراق، پاکستان، عربستان، کویت و فرانسه، آلمان و هلند کشورهایی هستند که بیشترین توریست از آن‌ها به روستای زرآباد سفر کرده‌اند.

 

*بیش از ۲۰ نوع غذای محلی در این روستا وجود دارد

بیش از ۲۰ نوع غذای محلی در این روستا وجود دارد که اکنون هم تپخ می‌شود که برگرفته از کشت و زراعت و محصولات باغی روستا و گیاهانی است که به صورت خدادای در مراتع می‌روید.

غذاهای محلی زرآباد بسیار سالم و ارگانیک است و خیلی ساده تهیه می‌شود،  آش ترشی یکی از غذاهایی است که به واسطه فراوانی آلبالو در این روستا از این میوه برای تهیه آن استفاده می‌شود.

“مزگین” نان محلی ویژه روستای زرآباد است که با آرد و شیر و گردو تهیه می شود که بسیار لذیذ است و فلسفه آن هم به خاطر فراوانی گردو در این منطقه است.

کوهنوردان زیادی از کشورهای خارجی در این روستا اسکان می‌یابند که اخیرا هم اقامتگاه بومگردی راه‌اندازی شده است و حدود ۳۰۰هزار نفر مسافر در سال به رینگ گردشگری دریاچه اوان وارد می‌شوند.

*قدمت روستا و فلسفه نام گذاری

۳گورستان در داخل روستای زرآباد قرار دارد که دو تای آن مربوط به قبل از اسلام است و یکی از این گورستان‌ها به گبریچال معروف است که طبق پیش بینی‌ها به زرتشتیان یا یهودیان متعلق بوده اما بیشتر شواهد نشان می‌دهد که متعلق به زرتشتیان باشد و این خبر از قدکت روستا تا پیش از اسلام می‌دهد.

همچنین وجود امامزاده علی اصغر(ع) در این روستا نشان می‌دهد که قدمت آن به صدر اسلام برسد و در کل باتوجه به پیش بینی‌هایی که شده قدمت روستای زرآباد به بیش از ۳هزار سال می‌رسد.

در خصوص فلسفه اسم روستا روایات مختلفی وجود دارد که یکی از این روایات گفته می‌شود به علت زرخیز بودن خاک این روستا و کشت گسترده گندم در گذشته، به زرآباد نام گذاری شده است.

در روایتی دیگر به وجود علما و اندیشمندان بزرگی در این روستا اشاره شده که به این خاطر زرآباد نام گذاری شده است و در روایت دیگر هم که بیشتر توسط مردم عام و اذهان عمومی بیان می‌شود این است که زیر زمین و کوه‌های این روستا معدن طلا وجود دارد و از این رو زرآباد نامیده شده است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار