زنان روستایی قزوین گنجینه گرانبهای دانش بومی هستند
کد خبر: 119135
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۲۴
معاون سازمان تعاون روستایی استان:
شاخص : معاون اداری و مالی سازمان تعاون روستایی استان با اشاره به اینکه دانش بومی بخشی از سرمایه ملی است، گفت: زنان روستایی گنجینه گرانبهای دانش بومی در جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، دوره آموزشی آشنایی با دانش بومی با حضور علینقی سیمیاری معاون اداری و مالی سازمان تعاون روستایی استان، زهرا نوری کارشناس تعاونی زنان، اعضاء هیات مدیره، مدیران عامل و بازرسین تعاونی زنان روستایی استان در سالن جلسات سازمان تعاون روستایی استان برگزار شد.

سیمیاری در این دوره با بیان اینکه دانش بومی بخشی از سرمایه ملی است، اظهار کرد: امروزه این دانش شفاهی که از نسلی به نسل بعد انتقال می یابد به سرعت در حال نابودی است، چرا که با مرگ هر سنتی کهن بخش عظیمی از آن فراموش می‌شود.

این مسوول تصریح کرد: باورهای حاکم در میان تحصیلکرده ها بزرگ ترین مانع فکری در مسیر بهره گیری از این گنجینه فرهنگی ارزشمند در فرآیند توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: دانش بومی در عین پاسخگویی به نیازهای رو به رشد توسعه جهانی نسبت به تنوع اجتماعی و فرهنگی اقوام مختلف حساسیت لازم را داراست.

معاون اداری و مالی سازمان تعاون روستایی استان زنان روستایی را گنجینه گرانبهای دانش بومی دانست و عنوان کرد: بومی سازی منجر به کاهش پیامدهای آسیب شناختی جریان توسعه از طریق سازگاری با مفاهیم جدید توسعه و تقویت سرمایه اجتماعی، دموکراسی مشارکتی و توانمندی سازی قشر ضعیف جامعه می شود.

نوری کارشناس تعاونی زنان هم با تاکید بر حضور فعال و پررنگ زنان روستایی در دوره های آموزشی، گفت: با توجه به فرهنگ و تاریخ هر روستا تعاونی ها کارآمد شوند و تعاملات سازنده با ادارات شهرستان تحت پوشش و سازمان استان داشته باشند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/د/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار