تجملات نمی‌تواند عامل خوشبختی زوجین باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 144626
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۲۰
زوج قزوینی:
شاخص : زوج قزوینی زندگی مشترک و مراسم ازدواج خود را به ساده‌ترین حالت و بدون تشریفات برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، مصادف با اعیاد مبارک قربان و غدیر و سالروز ازدواج زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام است.

در این روز فرخنده، حضرت علی(ع) با برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت.

همواره می‌بینیم که رهبرمعظم انقلاب برای تشکیل خانواده بر ازدواج‌های ساده و کم هزینه تاکید دارند در حالی که باتوجه به سطح توقع جوانان و چشم و هم‌چشمی‌های امروز تمایل به ازدواج در بین جوانان کاهش و سن ازدواج بالا رفته است.

این مناسبت بهانه خوبی را فراهم کرد تا به گفت‌وگو با زوج جوانی که زندگی مشترک و مراسم ازدواج خود را به ساده‌ترین حالت و بدون تشریفات برگزار کرده‌اند، بپردازیم.

خانم سحر خوب‌نژاد متولد سال ۱۳۷۱ و فارغ‌التحصیل رشته علوم قرآن وحدیث و آقای جهانبخش حبیبوند متولد  ۱۳۶۵ زوج جوانی هستند که فارغ از تمام تجملات دست و پاگیر و چشم و هم‌چشمی‌های رایج زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اند.

خانم خوب نژاد از آغاز آشنایی‌‍تان برایمان بگویید؟

من اصالتا اهوازی هستم که برای ادامه تحصیل در دانشگاه به شهر قزوین آمدم ، دانشجوی ترم سوم بودم که برای گرفتن انتقالی به شهرمان اقدام کردم.

تا زمانی که کارهای انتقالی‌ام به سرانجام برسد توسط یکی از دوستانم برای خادمی آستان مقدس امامزاده حسین(ع) معرفی و برای مدتی خدمتگزار آستان شدم.

در آنجا با خواهر آقای حبیبوند آشنا شدم که از من برای برادرشان خواستگاری کردند؛ اما باتوجه به اینکه خانواده‌ام ساکن اهواز هستند قرار شد که برای خواستگاری رسمی و آشنایی بیشتر نزد خانواده‌ام بروند.

فرایند خواستگاری تا عقد چقدر طول کشید؟

باتوجه به اینکه ما آشنایی لازم را با هم نداشتیم بعد از ۲ ماه تحقیقات از خانواده‌های همدیگر؛ خانواده آقای جهانبخش برای خواستگاری رسمی به اهواز آمدند که طی آن پاسخ خانواده ما قطعی شد و صحبت‌های اولیه صورت گرفت.

بعد از مراسم خواستگاری کارهای لازم جهت عقد را پیگیری کردیم که در پنجم فروردین ماه سال ۹۳ مراسم عقد در اهواز برگزار شد.

من و همسرم تصمیم گرفتیم مراسم عقدمان را بین دو دهه ایام فاطمیه برگزار کنیم تا به بهانه شهادت حضرت فاطمه (س) مراسم به ساده ترین حالت و بدون برگزاری جشن صورت گیرد.

 

از تصمیم قطعی خود و پاسخ مثبت به خانواده آقای جهانبخش برایمان بگویید؟

باتوجه به اینکه تمام خصوصیات همسر آینده‌ام را در آقای حبیبوند دیدم برای مشورت بیشتر به مشاور مذهبی در امر ازدواج مراجعه کردم تا تصمیم قاطعانه را بگیرم.

چه اولویت‌هایی برای شما مهم بود که در آقای حبیبوند دیدید؟

از نظر من ایمان، اخلاق و اصالت خانوادگی مهمترین ویژگی برای انتخاب همسر آینده‌ام بود که خوشبختانه آقای حبیوند این خصوصیات را دارند.

در مورد وضعیت مالی و مادی چطور؟ آیا این خصوصیات برایتان ملاک بود؟

خصوصیات مادی برایم در الویت نبودند چراکه بر این باور هستم مسائل مادی چیزی است که به مرور زمان به‌دست می‌آید یا از دست می‌رود، چیزی نیست که معیار اصلی یک ازدواج سالم و تشکیل خانواده محسوب شود.

مهریه‌تان چقدر است؟

قصد داشتم به نیت ۵ تن آل عبا ۵ سکه برای مهرم در نظر بگیرم اما با مشورت خانواده‌ها و همسرم ۱۴ سکه را مهریه‌ام قرار دادم.

شغل همسرتان چیست؟

در دانشگاه‌ها و موسسه‌های خصوصی تدریس می‌کند و در کنار آن در حوزه علمیه مشغول تحصیل است.

البته آقای حبیبوند نیمی از حقوقش را برای کمک به نیازمندان اختصاص می‌دهد و همین موضوع سبب برکت زندگی مشترکمان شده است.

مراسم عروسیتان چه‌طور برگزار شد؟

با همفکری همسرم در نظر داشتیم که مراسم عروسی برگزار نشود و به زیارت امام حسین(ع) در کربلا مشرف شویم که شرایط فراهم نشد.

علی رغم اینکه خانواده‌ها اصرار بر برگزاری جشن مجلل داشتند اما ما مخالفت کردیم چون دوست داشتیم مراسمی عاری از هرگونه تجملات برگزار کنیم به همین خاطر در ۶شهریور ماه سال ۹۳ مصادف با ولادت حضرت معصومه (س) مراسم ساده‌ای را در در اهواز برگزار کردیم.

از روز عروسی برایمان بگویید؟

سعی کردیم با کمترین هزینه و دوری از تجملات مراسم ساده‌ میهمانانمان را به یک شب ولیمه‌ دعوت کنیم.

یکی از زیباترین لحظه‌ها و خاطره شروع زندگی مشترکمان این بود که پیش از رسیدن به گلزار شهدا رفتیم و لحظه‌های آغازین باهم بودن را به عطر شهدا مزین کردیم تا بتوانیم زندگی خود را به برکت روح پاک شهدا آغاز نماییم.

نظر اطرافیان در مورد مراسم ساده‌ای که برگزار کرده‌ بودید برایتان مهم نبود؟

خیر چون این تصمیم هر دو ما برای زندگی‌مان بود و قرار نبود دیگران را در آن دخیل کنیم؛ چون اعتقاد من و همسرم این است که اگر زندگی بدون تجملات و تشریفاتی که گاها با گناه هم همراه است، شروع نشود پایدارتر خواهد بود.

و البته باید بگویم که همین مراسم ساده ما برای خیلی از افراد فامیل جالب و مورد توجه بود.

در مورد جهیزیه و خرید عروسی بگویید؟/ آیا در این موارد نیز بر سادگی تاکید داشتید؟

جهیزیه من خیلی معمولی بود و سعی کردم وسایل ضروری را تهیه کنم که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث حمایت از تولیدات داخلی، تمام وسایل را از اجناس داخلی و ایرانی تتهیه کردم.

در ادامه به گفت‌وگو با آقای حبیبوند پرداختیم…

در انتخاب همسر ایده‌آل‌تان چه ملاک‌هایی را مد نظر داشتید؟

ایمان، اعتقاد و تقوا به خدا و اخلاق حسنه مهمترین خصوصیات برای انتخابم بود که خوشبختانه این ملاک‌ها را در همسرم دیدم.

هدفتان از برگزاری مراسمات ساده چه بود؟

ساده زیستی  را از معصومین الهام گرفتم و همیشه دوست داشتم راه این عزیزان را در زندگی شخصی‌ام عملی کنم که خوشبختانه همسرم نیز موافقت کردند و الحمدلله تا کنون زندگی بی آلایش و آرامی در کنار هم داشته‌ایم.

آیا احساس خوشبختی می‌کنید؟

بله. خوشبختانه مشکل خاصی در زندگی نداریم و همیشه در زندگی مشترک سعی می‌کنیم با مشورت و صبوری مسائل را برطرف نماییم.

در واقع محبت و دوست داشتنی که میان ما حاکم است موجب می‌شود هر سختی و مشکلی را دوشادوش یکدیگر تحمل و حل کنیم.

توصیه شما به جوانان برای دوری از تجملات و برگزاری مراسم ازدواج ساده چیست؟

از نظر من خوشبختی در مراسم و تجملات خلاصه نمی‌شود و اگر دو زوج شرایط و ویژگی‌های لازم برای ازدواج را دارند نباید مادیات را در اولویت بدانند چراکه هرچه سبک زندگی‌ها به زندگی معصومین(ع) و آنچه خداوند سفارش کرده است نزدیک‌تر باشد عاقبت بخیری را در پی خواهد داشت.

سخن پایانی.

به جوانان توصیه می‌کنیم تنها به خاطر مسائل مالی و یا برگزاری ازدواج‌های آنچنانی این امر واجب را به تاخیر نیندازند چراکه خدواند همراه آن‌ها است و وقتی تشکیل خانواده دهند خیر و برکت وارد زندگی می‌شودغ نباید نگران سختی‌ها و شرایط مالی در آینده باشند.

علاقه، دوست‌داشتن و نزدیکی قلب زوج‌ها به یکدیگر تمام لحظه‌ها را حتی اگر سخت هم باشد شیرین می‌کند پس جوانان بهتر است بهترین لحظه‌های جوانی خود را به خاطر مسائل پیش و پا افتاده از دست ندهند.

انتهای پیام/۹۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار