زیبایی‌های واقعه کربلا برای کودکان تشریح شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 118696
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۳۸
عاشورا پژوه و نویسنده ممتاز:
شاخص : عاشورا پژوه و نویسنده ممتاز گفت: خداوند یک بار کلمه جمال را در قرآن به کار برده که زیبایی کربلا در آن آیه نمایان است لذا اگر کسی منفی‌ها را به مثبت بدل کند خلق زیبایی کرده و این درس روشن امام حسین (ع) در کربلا است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدرضا سنگری، عاشورا پژوه و نویسنده ممتاز در دهمین سوگواره شعر و هنرحسینی(ع) که پیش از ظهر امروز در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه این سوگواره را می‌توان به عنوان یکی از خیمه‌‍‌های عاشورایی دانست، اظهار کرد: کودکان در عاشورا درس‌های بسیاری را به ما آموختند تا تمامی جهان و انسان‌ها از آن بهره ببرند.

وی با بیان اینکه خداوند هفت نوع عطش را برای انسان‌ها برشمرده، اذعان داشت: عطش شنیدن، فهمیدن و کنجکاوی برای شناخت جهان از کودکی تا دم مرگ همراه بشر است و همان گونه که جسم انسان تشنه می‌شود؛ روح انسان نیز عطش دانستن دارد.

این عاشورا پژوه افزود: یک کودک در ۴ و نیم سالگی سه برابر یک مخترع پرسش دارد؛ کودکان لبریز از سئوال‌هایی در مورد خدا و جهان هستند و این حق آن‌ها است وقتی هیات و دسته‌های سوگواری و گریه‌ها بزرگترها را می‌بینند درباره کربلا و عاشورا بدانند.

سنگری با اشاره به اینکه همه انسان‌ها در پی جمال هستند، ابراز کرد: در این سوگواره لازم است بدانیم چرا حضرت زینب(س) کربلا را زیبا دانسته در حالی که اگر ما در آن زمان بودیم با دیدن تاخت اسبان بر بدن‌های قطع شده، گریه کودکان و آتش خیمه‌ها آن را نازیبا می‌دیدیم.

وی با توجه به اینکه امام حسین(ع) آفرینده این زیبایی است، عنوان کرد: خداوند یک بار کلمه جمال را در قرآن به کار برده که زیبایی کربلا در آن آیه نمایان است لذا اگر کسی منفی‌ها را به مثبت بدل کند خلق زیبایی کرده و این درس روشن امام حسین (ع) در کربلا است.

photo_2016-11-11_01-42-26

عاشورا پژوه و نویسنده با ابراز اینکه کمال‌جویی و خوبی از نیازهای انسان است، خاطرنشان کرد: هرگاه بیرون انسان آراسته باشد صفت “حسن” و هرگاه درون او زیبا باشد “خیر” را به کار می‌برند اما فردی که هر ۲ آن را داشته باشد “خیر احسان” است که از ویژگی بهشتیان است.

سنگری افزود: یادگیری یک خیابان دو طرفه است به این مفهوم که همیشه بزرگترها آموزگار نیستند بلکه گاهی کودکان معلمان بزرگی برای ما هستند.

در پایان دهمین سوگواره شعر و هنرحسینی(ع) از شاعران برگزیده نیز تجلیل شد.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار