زیر تهران روزی یک میلیمتر خالی می‌شود
کد خبر: 98885
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۹:۴۵
شاخص : نشست مستمر زمین، تمامی تأسیسات زیرساختی کلانشهر تهران را با خطر تخریب مواجه می کند. خطری بالقوه که گاه و بی گاه آثار آن را در ریزش سطح یک خیابان پایتخت یا تخریب یک ساختمان در حاشیه شهر می بینیم.
به گزارش شاخص نیوز : شهر تهران، بین کوه‌های البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران، در دشتی نسبتاً هموار واقع شده است به طوریکه قسمت اعظمی از این شهر بر دشتی با شیب ملایمی در جهت شمالی- جنوبی قرار دارد. پهنه استقرار این دشت نسبتاً هموار از جنوب و جنوب غربی به کوه‌های ری و بی‌بی‌شهربانو و دشت‌های شهریار و ورامین منتهی می‌شود و و از شمال به واسطه کوهستان محصور شده‌ است.

در سالها برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی آب دشت تهران موجب شده بخشی از منابع ثابت یا به اصطلاح استاتیک زیرزمینی آب دشت تهران را برای همیشه از دست بدهیم. خالی شدن فضایی در زیر شهر تهران که سالها با منابع زیرزمینی آب به عنوان منابع استاتیکی که نباید برداشت از آنها صورت می گرفت ایجاد شده، از یک سو و ادامه برداشت های غیرمجاز از سفره های زیرزمینی دشت تهران از سوی دیگر موجب شده که سال به سال شهر تهران فرو نشست داشته باشد.

این نشست مستمر به طور متوسط در طول سال ۳۶ سانتیمتر اندازه گیری شده است؛ به عبارتی در هر روز حدود یک میلیمتر شهر تهران نشست می کند. ادامه این نشست، تمامی تأسیسات زیرساختی کلانشهر تهران را با خطر تخریب مواجه می کند. خطری بالقوه که گاه و بی گاه آثار آن را در ریزش سطح یک خیابان پایتخت یا تخریب یک ساختمان در حاشیه شهر میبینیم.

از اینرو، خطر بالقوه ای برای تأسیسات زیرساختی شهر تهران از جمله مترو، راه آهن، ساختمان ها، تمام شبکه‌های آب، گاز، برق و پلها وجود دارد که باید مسئولان برای آن چاره اندیشی کنند. وزیر نیرو نیز در برخی از صحبت های خود به صورت گذرا در این خصوص هشدارهایی داده است.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه هفدهم آذرماه سال گذشته مقرر کرده بود تا دبیرخانه این شورا مسئله نشست زمین در اراضی جنوب، جنوب غربی و جنوب شرقی شهر تهران را در مکاتباتی با وزارت نیرو، سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان زمین‌شناسی کشور بررسی کند.

منبع: صراط

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار