ساخت واکسن ضد سرطان در جهاد دانشگاهی/ روش‌های روز برای بهره‌وری در کشاورزی استان قزوین ارائه می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 192498
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۵۳
رئیس جهاد دانشگاهی کشور در قزوین خبر داد:
شاخص : رئیس جهاد دانشگاهی کشور گفت: نوعی واکسن سرطان در حال ساخت است که می‌‌تواند این بیماری را کنترل کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حمیدرضا طیبی ظهر امروز در مراسم کلنگ زنی ساخت مجتمع تحقیقاتی، درمانی و آموزشی جهاد دانشگاهی استان قزوین در شهرک مینودر اظهارکرد: توسعه فرهنگی، علمی، فناورانه، آموزشی، کارآفرینی، و اشتغال از شاخصه‌های اصلی پیشرفت در کشور است.

وی افزود: ما از ابتدای تاسیس جهاد دانشگاهی سعی کردیم توان کشور را برای رسیدن به پیشرفت الگوسازی کنیم که به لطف خدا الگوسازی‌های خوبی انجام شده و برنامه ما این است که این الگوسازی را توسعه دهیم.

طیبی ادامه: همه واحدهای جهاد دانشگاهی در سراسر کشور بر اساس نیازهای ملی و مزیت‌های استانی دارای کارهای شاخصی هستند که یکی از ضروری‌ترین نیازها برای اینکه کارهای شاخصی شکل بگیرد، داشتن فضای کالبدی مناسب است.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور ابراز کرد: استان قزوین به علت نزدیکی به امکانات تهران نیز مورد کم لطفی قرارگرفته بود اما نوبت به استان قزوین رسیده که امروز کلنگ زنی واحد تحقیقاتی را داریم تا زیرساخت لازم برای توسعه فعالیت‌ها انجام صورت گیرد.

وی گفت: ما علاقه‌مند به همکاری علمی و فناورانه مختص با خود استان قزوین را داریم که می‌توانیم درحوزه صنعت، کشاورزی، و به ویژه سرطان فعالیت‌های پزشکی انجام دهیم و مجموعه توانمندی‌های جهاد را دراستان مستقر کنیم.

این مسئول عنوان کرد: علاوه بر فعالیت‌هایی که جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی، فنی و مهندسی و کشاورزی انجام داده نیز الگوسازی‌های موفقی داریم که اغلب آن‌ها تجاری سازی شده که آماده استفاده توسط صنعت است؛ امروز احساس کردیم باید گام‌های بلندتری در تامین سایر فناوری‌های مورد نیاز کشوربرداشته شود.

طیبی تشریح کرد: درخواست کردیم که ماموریت‌های جدید فناورانه به جهاد دانشگاهی واگذار و از دستاوردهای ما استفاده شود که ۳۱ فناوری مختلف را درحوزه کشاورزی، فنی مهندسی، پزشکی و محیط زیست به دفتر رهبری ارا ئه دادیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه بودجه مناسبی از صندوق توسعه ملی به میزان ۳۰ میلیون یورو برای دو سال آینده تامین شد و با معاون فناوری رئیس جمهور صحبت کردیم که از طریق منابع دولتی نیز کار متشترک انجام داده و پروژه‌های خوبی را ارائه دهیم .

این مسئول با اشاره به فعالیت در حوزه کشاورزی عنوان کرد: با توجه به محدودیت منابع، زمین مرغوب و آب، باید بذرهایی را داشته باشیم که حداکثر بهره‌وری را داشته باشد و در زمینه آب هوشمند سازی شود؛ با هوشمندسازی در گلخانه‌ها می‌توانیم توانمندی خوبی را به دست بیاوریم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور بیان کرد: زمینه فعالیت ما در حوزه فنی مهندسی فروش نفت است و در حوزه پزشکی نیز بحث سرطان شیوع بسیار زیادی دارد که باید در این زمینه کار کنیم و روش‌های مختلفی مانند سلول درمانی در سرطان را به کار گیریم.

طیبی ادامه داد: پژوهشکده سرطان ابن سینا با اجرای تحقیقات متمرکز بر روی این بیماری و همچنین تشخیص ابتلا به سرطان زودرس عملکرد قابل قبولی داشته است.

وی با اشاره به اینکه نوعی واکسن سرطان در حال ساخت است که می‌‌تواند این بیماری را کنترل کند، گفت: در شکل‌گیری سلول‌های بنیادین، امکان نافرمانی وجود دارد که این واکسن، این نوع نافرمانی‌ها از سلول‌‌های بنیادین را به سرعت شناسایی و درمان می‌‌کند.

این مسئول با بیان اینکه علاقه‌مندیم تا این دستاوردها در استان قزوین نیز مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: در صورت طراحی کامل و اتمام ساخت این واکسن، می‌‌توانیم تغییرات بزرگی را در علم روز مشاهده کنیم.

طیبی خاطرنشان کرد: دو پژوهشکده موفق در سایر زمینه‌ها داریم که به صورت پیشرفته فعالیت می‌کنند که جهاد دانشگاهی برنامه‌های دقیقی برای رفع نیازهای فناورانه در بحث تامین نیازهای کشور دارد.

وی اضافه کرد:  تقسیم کار کردیم تا در استان‌های مختلف همه فعالیت‌ها و وظایف ملی  صورت گیرد که یکی از مشکلات در استان قزوین نبودن زیر ساخت مناسب بود که این مسئله با ساخت این مجتمع حل شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: خیرین این فضای کالبدی را ایجاد کردند که اولین کار تکمیل حوزه پزشکی است که در موضوع ناباروری توانمندی مناسبی در جهاد دانشگاهی وجود دارد و تیم علمی بسیارخوبی این حوزه را حمایت می‌کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور اضافه کرد: در حوزه سرطان سینه که در خانم‌ها شیوع آن بالا است نیز تیم خوبی قراردادیم تا برنامه‌ریزی‌های  خوبی در کارهای تحقیقاتی به ویژه درمان زخم‌های بد خیم انجام شود.

طیبی تاکید کرد: در حوزه صنعت و کشاورزی آماده فعالیت‌های فناورانه هستیم که با توجه به کمبود آب و زمین و تامین علوفه باید دام‌ها را اصلاح نژاد کنیم که دام‌ها با همان میزان علوفه بهره وری بیشتر داشته باشند.

وی ادامه داد: در دام سبک و سنگین به تکنولوژی دست پیدا کرده‌ایم که در حال آماده سازی هستیم که مجموعه توانمندهای جهاد را دراختیار استان قزوین قرار دهیم

این مسئول در پایان گفت: اگر یک نهاد فرهنگی می‌خواهد پیشرفت کند نباید سیاسی شود و شعار ما این است که ما تابع رهبری و نهاد های انقلابی هستیم ؛ بنابراین به شدت سعی کردیم سیاسی نباشیم اما اعضای جهاد می‌توانند سیاسی باشند درحالی که سازمان باید تمرکزش بر روی فعالیت‌های فناورانه باشد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار