ساخت و سازها در حریم رودخانه‌های قزوین باید رفع تصرف شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 189514
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۳:۴۹
استاندار در در کارگروه سیلاب:
شاخص : استاندار قزوین گفت:آنچه که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده حتما باید در مدت کوتاهی رفع تصرف شود تا در آینده شاهد این بحران‌ها نباشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، عبدالمحمد زاهدی در کارگروه سیلاب استان قزوین که امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بعد از سیل امسال ماموریتی از سوی ریاست جمهوری به رییس ستاد بحران کشور ابلاغ شد تا در راستای خساراتی که به کشور وارد شده و همچنین حوادثی که در گذشته و حال رخ داده گزارشی تهیه و تحویل دهند.

‌وی افزود: بنابراین به نظر می‌رسد علاوه بر رویکرد اجرایی و تجربی که در مقابله با پیشگیری از حوادث و خسارات سیلاب داریم باید رویکرد علمی هم  داشته باشیم.

استاندار قزوین بیان کرد: سیل حادثه محسوب نمی‌شود چه بساکه در عالم واقعی حادثه نداریم، تمام اتفاقاتی که در عالم معنا و ماده رخ می‌دهد تابع قانون علیت است بنابراین سیل هم علت دارد.

این مسئول ابراز کرد: نقاط مثبت، منفی، مشکلات و اختلاف نظرها بر اساس گزارش‌های دستگاه‌های متولی و اجرایی به طور مشخص باید در گزارش مطرح شود.

وی تشریح کرد: تمام حوادث و بحران‌هایی نظیر سیل، زلزله و مسئله‌ کم آبی که سال گذشته مطرح شد در نتیجه ناسازگاری با طبعیت صورت می‌گیرد بنابراین برای مقابله با حوادث باید طبیعیت را کامل بشناسیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: تمام پروژه‌هایی که اجرا می‌شوند باید با طبیعت سازگار باشد و همچنین در رابطه با تهیه گزارش، نقش مردم اهمیت بالایی دارد.

امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان در کشور در بحث سیل صرف شده است

زاهدی ابراز کرد: در گذشته در حوزه کشاورزی چیزی به عنوان لایه روبی قنوات توسط دولت نداشتیم، مردم به طور خودجوش لایه روبی رودخانه‌ها را انجام می‌دادند اما امروز برای این کار منتظر دولت هستند.

استاندار قزوین تصریح کرد: مشارکت مردم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد اگر برخی امور توسط مردم انجام شود اعتبارات لازم در پروژه‌های روستایی دیگر صرف خواهد شد.

وی ابراز کرد: در بستر، حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها آنچه ایجاد شده نظیر مزرعه، باغ، پرورش ماهی و ساخت‌های دیگر از نظر طبعیت همه غیرمجاز است اما اگر دستگاه دولتی به مالکین اجازه داده باشد، اکنون در صورت تخریب باید جایگزین کند اما اگر تصرف غیرمجاز صورت گرفته به طور کل حقی نخواهند داشت.

این مسئول اذعان داشت: امسال ۴۵ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی کشور است که اگر به اندازه سال گذشته تخصیص داده شود حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

زاهدی گفت: امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان در بحث سیل صرف شده است، ما هر سال در مقابله با حوادث باید خسارت بپردازیم به طور مثال در حوزه سرمازدگی و خشکسالی همه ساله خسارت داریم.

کشاورزان برای سرمازدگی باید آمادگی داشته باشند

وی با بیان اینکه برخی امور در برابر حوادث باید برنامه‌ریزی شوند، تشریح کرد: ممکن است سرمازدگی هر سال ادامه داشته باشد، بنابراین کشاورزان باید بر حسب اقتضائات آب و هوایی محصول خود را انتخاب کنند و باید در این مسیر فکر اساسی صورت گیرد.

این مسئول اذعان داشت: باید برنامه‌ریزی شود تا همه شرکت‌های بیمه‌ای درگیر مسئله خسارت حوادث غیرطبیعی شوند تا درصورت بحران و خسارت بتوانیم از آن به عنوان بخش خصوصی مطالبه‌گر باشیم.

استاندار قزوین گفت: امکانات بخش خصوصی مانند پیمانکاران که لودر یا بیل مکانیکی دارند باید شناسایی شود که در مواقع ضروری همکاری کنند و در قبال ارائه خدمات هزینه دریافت کنند.

این مسئول اظهار کرد: در بحران، قانون حاکم نیست و ممکن است بنا به تشخیص مدیر آب منطقه‌ای جهت نجات جان هموطنان یک سد تخریب شود.

وی بیان کرد: در پیشگیری‌ها باید قوانین رعایت شوند و قبل از هر گونه اقدام باید آثار آن مطالعه و بررسی شوند.

استاندار قزوین در پایان گفت: آنچه که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده حتما باید در مدت کوتاهی رفع تصرف شود تا در آینده شاهد این بحران‌ها نباشیم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار