ایران جانبی

» سازش‌طلبان تسلیم در برابر استکبار را راه‌حل مشکلات می‌دانند/ برای اثبات بدعهدی امریکا هزینه ۵ساله دادیم
کد خبر: 198457
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره):
شاخص : عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: طبق این تفکر عملا آن چیزی که باید اتفاق بی‌افتد همان تسلیم است و دیپلماسی اخیر سیاستمداران دولت در طی چندین معاهده از جمله برجام هم این مسئله را ثابت کرد.

دکتر محمدرضا خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به غیرقابل اعتماد بودن امریکا اظهار کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی دو دیدگاه درباره نوع تعامل با دنیا وجود دارد که یک دیدگاه معتقد به تعامل با جهان در هر صورت است.

وی افزود: این دیدگاه جهان خارج را فقط امریکا می‌پندارد که این تفکر هم نتیجه دیدگاه ۲۵۰۰ساله رژیم ستم شاهی است که بر ایران حاکم بود و هنوز عده‌ای بر این باور هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: این روش غلط است و از روز اول هم امام راحل به دولتمردان هشدار دادند که این شیوه غلط است اما برخی امروز هم این تلقی را دارند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: طبق این تفکر عملا آن چیزی که باید اتفاق بی‌افتد همان تسلیم است و دیپلماسی اخیر سیاستمداران دولت در طی چندین معاهده از جمله برجام هم این مسئله را ثابت کرد.

خانلری تصریح کرد: درواقع مسئله این است که امریکا و غرب یک تعامل انسانی و مسالمت آمیز را دنبال نمی‌کند و می‌خواهند منافع و خط مشی‌های خود را دیکته و کشورهای دیگر هم بنویسند.

سازش با ابرقدرت‌ها یعنی منافعشان را دیکته کنیم

وی افزود: دیدیم که مسئولان در اثر اشتباهات محاسباتی برای مذاکره با امریکا حرکت کردند و شکست خوردند که قاطبه مردم هم با این مسئله مخالف هستند در حالی که برخی دولتمردان ما دیگاه مقاومت را به تقابل تعبیر می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: ایران از ابتدا هم به دنبال مقاومت در برابر ظلم و دفاع از ارزش‌های انقلاب و ملت است که همین دیدگاه هم تا کنون موفق عمل کرده است.

خانلری خاطرنشان کرد: درس‌های که از بدعهدی‌های امریکا گرفتیم باید ما را به این نتیجه برساند این مسیر غلط است و به هدف نمی‌‎رساند؛ باید توجه داشت که ما هزینه دادیم تا به این نتیجه برسیم و امیدواریم که مسئولین با گذشت پنج سال دست از تعصب‌های بی‌جا بردارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: اصولا باید به افول امریکا امیدوار باشیم چراکه این کشور شیطانی و قاصب در طول این ۴۰سال دشمنی آشکار و بارزی را در بالاترین سطح با ایران داشته است.

وی بیان کرد: شاید این افول برای همه شاخص و صریح نباشد چراکه کشورهای دارای حاکمیت سرمایه‌داری می‌خواهند که این ابر قدرت باقی بماند در حالی که با واقعیت امر متفاوت است.

خانلری ابراز کرد: اگر یک سیر تاریخی را طی کنیم از ۳۰سال گذشته به این طرف دیگر جایگاه ابر قدرتی امریکا به شکل گذشته نیست، از فروپاشی شوروی ۳۰سال می‌گذرد و امریکا آن زمان اعلام کرد که هر کسی مثل ما فکر نکند، آن را دشمن می‌دانیم.

حرکت‌های آزادی خواهانه جهان افول امریکا را فریاد می‌زند

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: آن نظر با واقعیت امروز فرق دارد به طوری که این اختلافات با امریکا را در کشور ونزوئلا در امریکای لاتین و همچنین کشورهای عربی می‌بینیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: حرکت‌های استقلال طلبانه و آزادی خواه نشان از آن دارد که امروز دیگر مردم هژمونی و ابرقدرتی امریکا را نمی‌پذیرند.

وی یادآور شد: همچنین کشورهای اروپایی مانند فرانسه که یک سال از اعتراضات سرمایه‌دار ان می‌گذرد نیز اعلام می‌کنند که دیگر آن ابرقدرتی را برنمی‌تابند که این حرکت فراگیر شده است.

خانلری بیان کرد: از طرفی بدهی‌های نجومی امریکا و فقر گسترده در داخل این کشور و از طرف دیگر دیدگاه‌های نژادپرستانه که علیه سیاه پوستان در این کشور وجود دارد نیز چالش‌هایی را به وجود آورده که خود گویای افول این ابرقدرت است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار