سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی می‌دانند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 175418
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
شاخص : نیویورک تایمز نوشت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که محمد بن سلمان مسئول قتل جمال خاشقجی است.

به گزارش شاخص نیوز: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی است.

برخی مقامات آمریکایی می‌گویند نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی شواهد فزاینده غیرمستقیمی دال بر دخالت بن سلمان در قتل خاشقجی در اختیار دارند که با توجه به حضور محافظان شخصی ولیعهد سعودی در ترکیه و نیز بر اساس شنود مباحثات مقامات سعودی درباره طرح احتمالی بازداشت خاشقجی به دست آمده است.

این مقامات همچنین تاکید دارند باتوجه به احاطه و کنترل کامل بن سلمان بر نیروهای امنیتی، بسیار بعید به نظر می رسد که عملیاتی در این سطح بدون اطلاع و آگاهی ولیعهد سعودی صورت گرفته و به اجرا در آمده باشد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا هم اکنون سرگرم آماده سازی گزارش خود درباره ارزیابی نقش محمد بن سلمان در این ماجرا و ارائه آن به دونالد ترامپ هستند. این در شرایطی است که سفر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی نیز به منظور یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان دادن به این بحران به نتیجه ای نرسیده است.

جمال خاشقجی روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برای انجام امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما بنا به شواهد موجود این آخرین باری بود که این روزنامه‌نگار سعودی زنده دیده شده است. آنکارا می‌گوید فایل‌های صوتی و ویدئویی را در اختیار دارد که ثابت می‌کند خاشقجی در کنسولگری عربستان کشته شده است.

هفته گذشته همزمان با انتشار اسناد مرگ احتمالی و هولناک خاشقجی و افزایش نگرانی‌ها درباره سرنوشت او، رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری واشنگتن و ریاض و تأکید بر اینکه خاشقجی شهروند آمریکا نیست در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد او نمی‌خواهد جریان «سرازیر شدن حجم عظیمی از پول» عربستان به آمریکا را متوقف کند. به بیانی دیگر، یعنی اگر عربستان تیم ترور را به ترکیه اعزام می‌کند، خاشقجی را به قتل می‌رسانند و قطعه‌قطعه می‌کنند، همچنان فروش تسلیحات به ریاض مهمتر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار