ایران جانبی

» سالانه بیش از ۲ میلیارد تومان برای اتباع بیگانه هزینه می‌شود
کد خبر: 170491
تاریخ انتشار: 11 آگوست 2018 - 4:48
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: متاسفانه بیش از ۲ میلیارد تومان در سال هزینه تحمیلی بار اتباع خارجی افغان به دانشگاه علوم پزشکی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، منوچهر مهرام رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در آیین تجلیل از خبرنگارن استان که ظهر امروز در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه اظهار کرد: حوزه سلامت یک  دستگاه پرمسئله است چراکه علی رغم تمام تلاش‌ها همچنان رضالیت مندی کامل در آن حاصل نمی‌شود.

وی افزود: باتوجه به شرایط حاکم و علی رغم تمام مسائل سعی کردیم درب بیمارستان‌ها را برای ارائه خدمات به مردم باز نگه داریم تا حد امکان مردم جز تحمل رنج بیماری متوجه مسائل و مشکلات دیگر نشوند.

این مسوول با اشاره به صداقت در انعکاس اخبار گفت: ما آماده هرگونه انتقاد و پیشنهاد از سوی خبرنگاران هستیم چراکه هرگونه نقد ما را متوجه رفع مشکلات خواهد کرد اما انتظار داریم که اخبار نیز خارج از واقعیت نیز نباشند.

مهرام خاطرنشان کرد: متاسفانه اکنون در حال سپری کردن یک دوره پرعذاب و رنج آور هستیم که مردم از آن اطلاعی ندارند و تمام تلاش را به کار می بندیم تا مردم متوجه هیچ مشکلی نشوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص برخی تصمیمات و قوانین وضع شده اظهار گلایه کرد و گفت: متاسفانه برخی قوانین وضع شده موجب شد تا پزشکان ما بیشتر از سقف تعیین شده برای بیمه و حقوق به انجام خدمت نپردازند.

وی افزود: برخی تصمیمات و هیجانات اخذ شده به نفع هیچ کس نیست چراکه متناقض با کارکرد و عملکرد می باشد و وضع این قوانین با نارضایتی مردم مواجه خواهد شد.

این مسوول ابراز کرد: در دانشگاه علوم پزشکی اقدامات خوبی انجام شده و تعداد زیادی از آن‌ها به نتیجه رسیده است که آزمون واقعی HMLE به عنوان زبان تخصصی در سومین دانشگاه بزرگ از نظر ظرفیت نمونه بارزی از این موفقیت‌ها به شمار می‌آید.

مهرام اضافه کرد: در بخش آموزش و پژوهش، مرکز تحقیقاتی، کارها و مجلات علمی، توسعه دانشگاه دنداپزشکی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه اقدامات اولیه در خصوص مرکز پیوند کلیه نیز انجام شده، گفت: کاشت حلزون نیز جزو برنامه هاتی دانشگاه علوم پزشکی است اما در این مسیر در حال رقابت با دانشگاه‌های بزرگ کشور هستیم چراکه  حاضر نیستند این کار برای اولین بار در قزوین پیش رو باشد.

وی افزود: اقدامات لازم در خصوص مرکز کاشت حلزون انجام شده، امکانات و تجهیزات نیز  آماده است و افراد متخصص نیز آموزش‌های لازم را کسب کرده و تنها منتظر اخذ مجوز  هستیم.

این مسوول با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام دانشگاه عنوان کرد: ساخت ساختمان پژوهشی پردیس ، رادیوتراپی مرکز جامع سرطان، بیمارستان الوند، الحاقیه شهید رجایی نیز از اقداماتی است که در  دست اقدام هستند.

مهرام در خصوص بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی گفت: این بیمارستان یک پروژه ملی در حال واگذاری به پیمانکاران جدید است.

مصرف داروهای خارجی را توصیه نمی‌کنم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص انتقال بیمارستان ۲۲ بهمن گفت: در حال رایزنی هستیم تا ساختمانی که پیش از این به عنوان دانشگاه غزالی در ناحیه مینودر جنب مسجد مسلم ابن عقیل مورد استفاده قرار می‌گرفت  را تحویل بگیریم و بیمارستان ۲۲ بهمن به آنجا منتقل شود.

وی در خصوص تجویز استفاده از داروهای خارجی گفت: متاسفانه برخی پزشکان داروهای خارجی تجویز می‌کنند و مردم نیز با اصرار به این کار این فرهنگ را ترغیب می‌کنند  اما بنده این کار را توصیه نمی‌کنم چراکه کیفیت دارهای ایرانی بسیار بالاتر از دارهای خارجی است.

این مسوول افزود: تنها برخی از داروهای خارجی هستند که نمونه ایرانی ندارند و آن‌ها نیز با نرخ ارز دولتی وارد کشور می‌شود و در خصوص تامین داروهای خاص هیچ مشکلی نداریم.

مهرام در خصوص احتکار انبارهای دارو گفت: اطلاع داریم که برخی مکان‌ها داروها و ملزومات پزشکی را احتکار می‌کنند و در این خصوص با دادستانی هماهنگ کردیم که کشفیات  را با تعرفه‌های مصوب در اختیار مراکز درمانی و پزشکی قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص گلایه مردم از عدم ارائه خدمات پاراکیلینیکی برای بیمارن سرپایی تشریح کرد: خدمات  پاراکیلینیکی ارائه شده در سطح بسیمارستان‌ها برای بیماران بستری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهرام تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۲ میلیارد تومان در سال هزینه تحمیلی بار اتباع خارجی افغان به دانشگاه علوم پزشکی است.

وی افزود:  آمار بیش از ۷۷ هزار اتباع در استان  ثبت و حدود ۶۰ هزار نفر نیز ثبت نشده است، از آنجایی که وظیفه پزشک نجات جان انسان‌هاست ما در برابر آن‌ها مسوول هستیم.

تمام داروخانه‌ها موظف به تحویل صورت حساب کامپیوتری نسخه بیمار هستند

این مسوول خاطرنشان کرد: متاسفانه اتباع تحت پوشش هیچ بیمه‎ای نیز قرار ندارند و باید اقدام لازم صورت گیرد که یا از ورود این افراد به کشور جلوگیری شود و یا برای آن‌ها کارت اقامت صادر شود چراکه ما تبعات سنگینی را در مقابل آن‌ها می پردازیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تشریح کرد: تمام داروخانه‌ها موظف هستند صورت حساب چاپ شده کامپیوتری نسخه بیمار را تحویل دهند در غیر اینصورت تخلف محسوب خواهد شد.

در ادامه محمدحسن ارداقیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص طرح پزشک خانواده  اظهار کرد: اطلاعات پزشک خانواده در حال ثبت الکرونیکی است و مقدمات آن فراهم شده و در برخی استان‌ها نیز به صورت پایلوت در حال انجام است.

وی افزود: متاسفانه برخی مراجعات خود سرانه مردم به پزشکان متخصص به خصوص در مراکز درمانی و بیمارستانی موجب اتلاف وقت پزشکان و در نتیجه عدم رسیدگی به بیماران دیگر با توجه به محدودیت زمانی می‌شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: متاسفانه پزشکان عمومی در حال حذف شدن از دور درمان هستند و این موضوع باید فرهنگ سازی شود تا مردم حتما قبل از مراجعه به پزشک متخصص به پزشکان عمومی مراجعه نمایند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار