سالروز عروج مردی که نبض تپنده تاریخ بود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 165715
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
به بهانه چهاردهم خرداد؛
شاخص : انسان‌ها همواره از خاکشان هویت می‌گیرند اما امام جزو معدود انسان هایی بود که به خاکش هویت داد و حالا با دلى آرام، قلبـى مطمئن، روحى شاد و ضمیرى امیدوار آن را ترک می‌گوید.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، امام خمینی (ره ) در تاریخ ۳۰ شهریـور ۱۲۸۱ هجرى شمسى در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و جهاد دیده به جهان گشود.

نقـش حضرت امام پیش از انقلاب در روشـن ساختـن اهداف واقعى رژیـم شـاه و گوشـزد کـردن رسالت خطیر علما و حـوزه هاى علمـیـه بـسیـار مـوثـر وکارساز بـود.

امام خمینى در عـصـر عاشـوراى ۱۳ خرداد سال ۱۳۴۲شمسى در مـدرسه فیضـیـه نطق تاریخـى خـویـش را که آغازى بر قیام ۱۵ خرداد بود ایراد کرد و پس از این سخنرانی ایشان در روز ۱۴ خرداد توسط رژیم شاه دستگیر و زندانی شدند.

پس از آن در تاریخ ۴آبان ۱۳۴۳در پی اعلام بیانیه ای از سوی امام خمینی (ره)  ساواک امام را به ترکیه تبعید کرد که این حرکت رژیم اعتراضات بسیاری را از سوی مردم و علما در پی دارد.

امام خمینی(ره)پس از ۱۱ ماه اقامت در عراق به همراه فرزند خود سید مصطفی به عراق عزیمت کرد و در نجف ارتباط خویـش را بـا مـبارزیـن حـفـظ نـموده و آنان را در هـر منـاسبـتـى بـه پـایـدارى در پیگیـرى از اهـداف قـیام ۱۵ خـرداد فـرا مى خواند.

امام خمینى(ره) در تمام دوران پـس از تـبـعـید، علی رغـم دشواری‌هاى پدید آمـده، هیچگاه دست از مبارزه نـکـشیـد، وبـا سخنـرانی‌ها و پیام‌هـاى خـویـش امیـد به پیـروزى را در دلها زنـده نگـاه مى داشت.

در روز ۱۲ مهر سال ۱۳۵۶ ،امام خمینى نجف را به قصد کـویت ترک گـفـت اما کویت از پذیرش ایشان سرباز زد لذا ایشان به پیشنهاد سید احمد به پاریس رفته و در آنجا مستقر شدند.

دو روز بعد ایشان در منزل یکى از ایرانـیـان در نوفـل لـوشـاتــو ( حـومـه پاریـس ) مستقـر شـدنـد و دولت فرانسه دوری از هرگونه حرکت سیاسی را به ایشان ابلاغ کرد اما ایـشـان ایـنگونـه محدودیتها را خلاف ادعاى دمکراسى دانسته و بیان کرده بود اگر ناگزیر شـود تا از فرودگاهی به فرودگاه دیگر و از کشوری به کشور دیگر رود هرگز دست از اهدافش نخواهد کشید.

امام خمینی(ره) در دی‌ماه ۵۷ شـوراى انقلاب را تکشیل داده و شاه در تاریخ ۲۶ دی‌ماه از ایران فرار کرد خـبـر این فرار به سرعت در شـهـر تهران و سپـس در ایران پیچید و مردم در خیابان‌ها به جشـن و پایکـوبى پرداختند.

اوایل بهمـن ۵۷ خبر تصمیم امام در بازگشت بـه کـشور منتشر شد.و مردمی که ۱۴ سال برای این دیدار انتطار کشیده بودند در پوست خود نمی گنجیدند .

اما در عیـن حال مردم و دوستان امام نگـران جان ایشان بـودند چرا که هنوز دولت دست نشانده شاه در کشور حاکم و حکومت نظامی برقرار بود.

اما امام خمینى(ره) با همان اراده و آرامش همیشگی خود تصمیـمش را گرفته و طى پیام هـایى به مردم ایران اعلام کرد که می‌خواهد در ایـن روزهای سرنـوشـت سـاز و خطیر در کنار مردمـش باشد.

دولت بخـتـیار با هماهنگى ژنرال هایزر فـرودگـاه‌هاى کشـور را به روى پـروازهـاى خـارجى بست اما پس از چند روز ناگزیر به پدیرفتن خواست ملت شد

سرانجام امام خمینی(ره)در بامداد ۱۲ بهمـن ۱۳۵۷ پـس از ۱۴ سال دورى از وطـن وارد کشـور شـد و استقبال بـى سـابـقـه مـردم ایـران چنـان عـظـیـم و غـیـر قـابل انکـار بــود که خبرگزاریهاى غربـى نیز ناگزیر از اعـتـراف شـده و مستـقـبـلیـن را ۴ تا ۶ میلیون نفر برآورد کردند.

امام خمینی(ره) در دوران حیات خود و رهبری مردم مسلمان ایران هـدف‌ها و آرمانها و هـر آنچه را که مـى بایــست ابـلاغ کنـد را بیان کرده و در عمـل نیز تـمام هستیـش را بـراى تحقق این اهداف بـکار گرفته بـود.

به فرمان ایشان، کمیته امداد، جهاد سازندگی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهضت سوادآموزی، سازمان بسیج مستضعفین، و شورای عالی انقلاب فرهنگی و بسیاری از سازمان برای خدمت‌رسانی به مردم و مستضعفین تشکیل شد.

سرانجام امام خمینی(ره) پس از سال‌ها از خودگذشتگی و خدمت به مردم در آستـانه نیمه خـرداد سـال ۱۳۶۸ به دیدار معشوقی که تمام عمرش را براى جلب رضاى او صرف کرده بـود، شتافت.

سروده‌هاى عارفانه امام خمینی(ره) همه حاکى از درد فـراق و بیان عطـش لحظه وصال محبوب بـود  ایـن لحظه شکـوهمنـد بـراى او ، و جانــکاه و تحمل ناپذیر بـراى پیروانـش ، فـرا مـى رسید.

او خـود در وصیتنامه اش نـوشـته است : با دلى آرام و قلبـى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خـواهران و برادران مرخص و به سـوى جایگاه ابــدى سفر مى کنـم.

به دعاى خیر شما احتیاج مبرم دارم و از خداى رحمن و رحیـم مى خـواهـم که عذرم را در کوتاهى خدمت و قصـور و تقصیر بپذیـرد و از مـلت امـیدوارم که عذرم را در کـوتاهى ها و قصـور و تقصیـرها بـپذیـرنـد و بـا قــدرت و تصمیـم و اراده بــه پیش بروند.

درروز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال ۱۳۶۸ قــلبـى از حرکت ایستـاد که میلیـونها قلــب را بـه نور خدا و معنـویت آشنا کرده و امید دل‌های مستضعفان در جای جای عالم بود.

این خبر به سرعت در ایران و جهان پراکنده شد و دل‌های افرادی که با راه و روش و پیام امام خمینی(ره) آنایی داشتند را اندوهگین ساخت.

مـردم ایـران و مسلمانان انقلابى کسـى را از دست داده بـودند کـه عـزت پـایمال شـده شان را بـاز گـردانده بود ، دست شاهان ستمگر وغارتگران آمریکایى و غربـى را از سرزمینشان کـوتاه کرده بود، اسلام را احــیا کـرده و به مسلمـیـن جهان عــزت بـخـشـیـده بـــود.

امام خمینی(ره)  با برقراری جمهوری اسلامی در مقابل قدرت‌های جهان ایستاده و صـدها تـوطئه، کـودتا، آشوب و فتنه داخلـى و خارجـى را از ایران دور کرده بود.

مرم رهبر محبـوب، مرجع دینـى و منادى اسلام راستیـن را از دست دادند که ۸ سـال دفاعی مقدس در مقابل دشمنی قدرتمند با حامیان شرق و غرب حامی  را فرماندهی کرد

مردم به راستی عاشق رهبر و امام خود بودند و حضور با شکوه آنان در مراسم خاکسپاری امام خمینی(ره) از شگفـتی‌هاى تـاریخ اسـت به گونه ای که خـبرگـزاری‌هاى رسمـى جهـانـى جمعیت حاضـر در مــراسـم تشـییـع را تا ۹ میلیـون نفر تخمیـن زدند.

رهبر انقلاب در رابطه با در گدشت امام خمینی(ره) فرمودند: امام عزیز با رحلت خود امت اسلام را یتیم کردند و شاید در دل ها ، محیط زندگی و در جهان اسلام نتوان تا سالهای متمادی این خلاًعظیم را پر ساخت .

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار