ایران جانبی

» سالمندان شرایط کرونایی را جدی بگیرند/ ارائه خدمات در مراکز روزانه قزوین با 20درصد ظرفیت
کد خبر: 210774
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
معاون توان بخشی بهزیستی قزوین:
شاخص : معاون توان بخشی بهزیستی قزوین گفت: افراد و خانواده‌ها نباید شرایط را عادی جلوه دهند چراکه همچنان شیوع و ابتلای بیماری جامعه را تهدید می‌کند و این مسئله را جدی بگیرند.

راحله جاتن در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره خدمات به سالمندان در دوران کرونا اظهار کرد: سه مرکز روزانه سالمندان در قزوین داریم که به علت شیوع بیماری کرونا تعطیل شد اما خدمت ما به سالمندان به صورت مجازی صورت می‌گیرد، که هم به صورت تلفنی است و هم اینکه یکسری فایل‌های آموزشی در روز تولید می‌شود که در گروه‌های فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود.

وی افزود: در واقع هر مرکزی گروه‌های خاص خودش را دارد که روانشناس، فیزیوتراپیست، کاردرمان‌گر، مربی هنری و سوادآموزی نیز آموزش‌ها را در طول روز در گروه قرار می‌دهند و سالمندان می‌توانند استفاده کنند و در کنار آن بازخورد و رفع اشکال آموزش‌ها هم وجود دارد.

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین گفت: 163 نفر از سالمندان در مراکز روزانه حضور دارند، برای گروه‌های دیگر سالمندان هم آموزش‌های مجازی داریم که در دوران کرونا برای حفظ سلامت خود، چه موضوعاتی را رعایت کنند.

جاتن ابراز کرد: تقریبا از یک ماه گذشته مراکز روزانه ما بازگشایی شدند اما به صورت محدود فعالیت می‌کنند، به طوری که فقط با 20 درصد از ظرفیت کار می‌کنند و طبق برنامه هر روز تعداد مشخصی از سالمندان برای دریافت خدمات حضور پیدا می‌کنند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهترین راهکار برای حفظ سلامتی سالمندان است

این مقام مسئول ادامه داد: در مراکز روزانه خدمات توانبخشی و پزشکی به سالمندان ارائه می‌شود که شامل تنظیم قند خون و فشار خون، کاردرمانی، فیزیوتراپی، خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی، سوادآموزی و هنرآموزی است.

وی ابراز کرد: مراکز روزانه سالمندان توسط بخش خصوصی اما تحت نظارت بهزیستی مدیریت می‌شود که به آن‌ها یارانه پرداخت می‌کنیم، میزان پرداختی هزینه از سوی سالمندان هم بسیار محدود است و فقط با هدف ایجاد حس تعهد و مسئولیت نسبت به برنامه‌ها اخذ می‌شود، به طوری که 180 هزار تومان در دستورالعمل است اما خیلی از مراکز 40 تا 50 هزار تومان به صورت ماهانه از سالمندان دریافت می‌کنند.

معاون توان بخشی بهزیستی قزوین عنوان کرد: خط 123 اورژانس اجتماعی بهزیستی فعال است که اگر سالمندی احتیاج داشته باشد نیز می‌تواند تمام بگیرد و از مشاوره روانشناسان سازمان استفاده کند.

جاتن تصریح کرد: بهترین راهکار برای حفظ سلامت سالمندانی که در منازل حضور دارند، بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط خود سالمندان و اطرافیان است، لذا افراد و خانواده‌ها نباید شرایط را عادی جلوه دهند چراکه همچنان شیوع و ابتلای بیماری جامعه را تهدید می‌کند و این مسئله را جدی بگیرند.

این مقام مسئول اضافه کرد: توصیه می‌کنیم که خانواده‌ها تا جایی که امکان دارد، ارتباط از راه دور با سالمندانشان داشته باشند تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون 300 نفر سالمند را مقیم در مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان بهزیستی قزوین داریم که سه مرکز برای آقایان و پنج مرکز برای بانوان است.

انتهای پیام/ 1300

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار