ایران جانبی

سال گذشته ۸۰ دستگاه اتوبوس خریداری شد/ وجود ۵۰۰هکتار بافت فرسوده در قزوین یک تهدید جدی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 200809
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۳:۲۹
رئیس شورای شهر قزوین:
شاخص : رئیس شورای شهر قزوین با اشاره به مشکلات شهری تصریح کرد: امروز فقدان مدیریت یکپارچه شهری مشکل اصلی شهرهاست و حاشیه نشینی و سکونت‌های غیررسمی را داریم که آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار شاخص، مراسم‌ معارفه شهردار قزوین امروز در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد.

حکمت‌الله داوودی در این مراسم اظهار کرد: اکنون در آستانه بیستمین سال تاسیس شورای شهر هستیم و اولین قانون شهرداری ۱۱۲سال پیش تصویب شد که اکنون در شهرداری‌ها حکم فرماست.

وی افزود: در سال ۶۱ بودجه دولتی شهرداری‌ها قطع شد و شهرداری‌ها موظف به تامین مخارج خود شدند.

رئیس شورای شهر قزوین گفت: زمانی که بودجه شهرداری‌ها قطع شد نیز ۷۰درصد جمعیت در روستاها و ۳۰درصد در شهرها بودند درحالی که اکنون معکوس شده و قانون فعلی کارساز نیست.

داوودی تصریح کرد: کمبود بودجه مشکلاتی را به دنبال داشته به طوری که شهرداری‌ها در پرداخت حقوق کارکنان خود مشکل دارند.

وی ادامه داد: لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها اکنون در دستور کار مجلس قرار دارد که امیدواریم تا پایان دوره مجلس تصویب شود.

رئیس شورای شهر قزوین با اشاره به مشکلات شهری تصریح کرد: امروز فقدان مدیریت یکپارچه شهری مشکل اصلی شهرهاست و حاشیه نشینی و سکونت‌های غیررسمی را داریم که آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

داوودی بیان کرد: جمعیت‌پذیری بی‌حساب و کتاب در شهرها معضلاتی را به دنبال دارد که امروز می‌بینیم آلودگی‌های زیست محیطی را رقم می‌زند.

وی یادآور شد: کمبود زیرساخت‌های مناسب شهری که به علت فقدان مدیریت یکپارچه رقم خورده است و وجود شغل‌های مزاحم در شهرها از مسائل دیگری است که مواجه هستیم.

رئیس شورای شهر قزوین عنوان کرد: فضای ناکارآمد و فرسوده هم از سایر مسائل شهری است که در قزوین ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده داریم که تهدیدی برای شهر است و در صورت وقوع زلزله صدمات جدی به ساکنین وارد خواهد شد.

داوودی افزود: یکی از اقدامات مهم در مسیر توسعه شهرها وسیله نقلیه عمومی است که در سال‌های اخیر دولت با کمبود بودجه مواجه است و قادر تامین اتوبوس نشده است.

وی بیان کرد: قزوین در زمینه اتوبوسرانی در سطح کشور بسیار پویا است و سال گذشته با تزریق ۳۰میلیارد تومان توانستیم ۸۰دستگاه اتوبوس را به ناوگان سازمان اتوبوسرانی اضافه کردیم.

رئیس شورای شهر قزوین در پایان گفت: کمربندی شرق قزوین، تکمیل پروژه سلامت، پارک بزرگ بانوان در جنوب شهر قزوین، تکمیل ۴ پارک از سافاری پارک، تکمیل دهکده طبیعت و تاسیس پروژه هفت دره از جمله پروژه‌هایی است که امیدواریم در پایان دوره شورای نهم بتوانیم به انجام برسانیم.

هدایت‌الله جمالی‌پور در این مراسم اظهار کرد: تحریم‌های ظالمانه شرایط سختی را برای مدیران ایجاد کرده که در هیچ دورانی با آن مواجه نبودیم.

وی افزود: اقتصاد کشور سال‌های سال از طریق نفت تامین می‌شد اما با مدیریت‌های درست می‌توان از سایر ظرفیت‌های دیگر اقتصاد را تامین کرد که شهرداری‌ها از آن دسته هستند که باید به دنبال درآمد پایدار باشند.

استاندار قزوین گفت: در استان قزوین ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که می‌تواند به درآمد شهرداری کمک کند؛ ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری خوبی را با همکاری بخش خصوصی داشته باشیم.

جمالی‌پور بیان کرد: باید برای ظرفیت‌های استان قزوین یک برنامه‌ریزی درست ایجاد شود که امیدواریم شهردار جدید از این ظرفیت‌ها استفاده کند.

این مقام مسئول گفت: بافت فرسوده از چالش‌های بزرگ شهر قزوین است و حفظ باغات سنتی هم مسئله مهمی است؛خیلی از رفتارها در طرح تفصیلی قزوین درست نیست چراکه منطبق با منطق نیست و نیازمند بازنگری است.

استاندار قزوین ابراز کرد: در بحث مدیریت جامع گاهی تفویض اختیارات مشکلی را حل نمی‌کند و چالش‌هایی هم به دنبال دارد لذا باید یکسری بستر ایجاد شود چراکه این مسئله را در شهرداری‌ها هم می‌بینیم که برخی از شهردارها دوست دارند رئیس جمهور شوند.

وی افزود: تفویض اختیارات تاکنون خوب نبوده و یک پیچیدگی را در ساختار نظامی سیاسی رقم می‌زند و مهمترین کار شهرداری ایجاد انسجام در فضای شهر است لذا شهرداری و شوراها باید یکدیگر را یک خانواده بدانند و نگاه های متفاوت در شوراها را محترم بشناسد.

جمالی‌پور با بیان اینکه بودجه نباید سلیقه‌ای مصرف شود، ابراز کرد: نباید در مدیریت خود رفتار سیاسی داشته باشیم و فقط خدمت به مردم مورد توجه قرار گیرد و از همه ظرفیت‌ها و بودجه به صورت مطلوب و براساس بهره‌وری استفاده شود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار