سال گذشته 819 نفر در استان به علت سرطان جان خود را از دست داده‌اند
کد خبر: 118387
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: سال گذشته حدود 819 نفر در استان قزوین به علت سرطان جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد 473 نفر مرد و 346 نفر زن بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مجید رجبی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین روز گذشته در تور رسانه‌ای که در سالن جلسات سازمان غذا و دارو استان برگزار شد، اظهار کرد: امروز سرطان از بیمار‌های شایع به شمار می‌رود و اگر پیشگیری و فرهنگ سازی مناسب صورت نگیرد تعداد افراد مبتلا رو به افزایش خواهد یافت.

وی افزود: ۳۰درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری نیستند اما ۷۰ درصد آن‌ها قابل پیشگیری و درمان هستند که منوط به تشخیص به موقع است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اذعان داشت: در کشورهای غربی برخلاف کشور ما آمار سرطان کاهش پیدا کرده زیرا با تشخیص به موقع، بیماری در مراحل اولیه شناسایی می‌شود و در این صورت درمان آن ساده‌تر از بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی دارد.

رجبی اضافه کرد: سال گذشته حدود ۵هزار و ۴۶۱نفر در استان قزوین فوت کرده‌اند که ۵۷ درصد آقایان و ۴۳ درصد آن‌ها خانم بوده‌اند و حدود ۸۱۹ نفر از این تعداد به علت سرطان جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد نیز ۴۷۳ نفر مرد و ۳۴۶ نفر زن بوده‌اند.

وی بیان کرد: پس از بیماری‌های قلبی دومین عامل مرگ در ایران سرطان است؛ افزایش تعداد انواع سرطان‌ها و کاهش میزان سوانح، سرطان را در رتبه دوم علت مرگ و میر قرار داده است .

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی با بیان این موضوع که روزی ۱۵ نفر شهروند قزوینی جان خود را از دست می‌دهند گفت: ۷۳ درصد مرگ و میرها  در ۴ دسته بیماری قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: ۶٫۵ نفر با متوسط سن ۶۸ سال در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی ،۲/۱ نفر با متوسط سن ۳۵ سال در اثر حوادث، بیمارانی مبتلا به سرطان با میانگین سنی حدود ۵۰ سال که شامل ۲/۲ نفر می‌شوند و گروه آخر و کودکان زیر یک سال که در اثر بیماری‌های تنفسی فوت می کنند.

قلیان به عنوان یک مصیبت اجتماعی، سلامت جامعه را تهدید می‌کند

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: بیماری‌های غیر واگیر از طریق تغذیه مناسب قابل کنترل هستند؛ به هر میزان که استفاده از سبزیجات در استان افزایش یابد تخت‌های بیمارستانی نیز کاهش می‌یابد و در مقابل افزایش تعداد فست فود‌ها ، تخت‌های بیمارستانی را نیز بیشتر می‌کند.

وی تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی میزان ورزش روزانه را حداقل هفته‌ای سه تا چهار روز و روزی نیم ساعت مشخص کرده است بنابراین باید تحرک بدنی را به صورت یک آداب و تربیت برای کودکان دربیاوریم و استعمال دخانیات و استرس را در جامعه کاهش دهیم.

رجبی در رابطه با دخانیات به این مسئله اشاره کرد: ما با یک مصیبت اجتماعی به نام قلیان مواجه هستیم که بیش از ۷ برابر آسیب بیشتر نسبت به سیگار دارد زیرا توتون آن بسیار مخرب است و با مرطوب شدن دود جذب آن بالا می‌رود؛ اگر با هر پک سیگار یک لیتر دود وارد بدن شود در قلیان این مقدار ۱۲برابر است.

وی افزود: آمار جهانی بیان می کند که با یک ساعت قلیان حداقل به اندازه ۲۰ نخ سیگار مواد سمی وارد بدن می‌‎شود و اگر این فرآیند سریع صورت بگیرد این میزان با  ۱۰۰نخ  سیگار برابری می‌کند.

قائم مقام دانشگاه بیان کرد: از سال ۸۵ تا سال ۹۴ آمار سرطان از تعداد ۷۹۹نفر به تعداد۱۵۶۳نفر رسیده است که افزایش دو برابری افراد مبتلا به سرطان را نشان می‌دهد.

رجبی در پایان گفت: بیش‌ترین تعداد مبتلایان به سرطان در خانم‌ها سرطان پستان و در آقایان سرطان معده است که اگر آموزش های لازم در زمینه پیشگیری صورت نگیرد باید شاهد افزایش تعداد مبتلایان به سرطان باشیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار